Melita Maschmann - Bilans. Moje życie w Hitlerjugend.rtf

(1638 KB) Pobierz

Wstęp

Bilans to książka poruszająca i wyjątkowa, zwłaszcza dla pol­skiego czytelnika. Autorka zaangażowana działaczka Hitler-jugend od listopada 1939 do roku 1944 aktywnie uczestniczyła w germanizowaniu tzw. Kraju Warty. Pracowała w przyłączonym do Rzeszy Poznaniu jako dziennikarka. Tworzyła wśród tamtej­szych Niemców hitlerowską organizację młodzieżową. Potem wy­siedlała polskich chłopów z wiosek, w których następnie osiedla­no Niemców, ściągniętych do Rzeszy z Besarabii czy Wołynia. Po raz pierwszy polski czytelnik otrzymuje do ręki tak wyrazistą relację Niemki z tego, kim była, co robiła i co przeżywała w oku­powanej Polsce.

Bilans jest rachunkiem sumienia. Książka ta ukazała się w Niem­czech w roku 1963 i wywołała gwałtowne reakcje. Dla jednych była przykładem autentycznego przezwyciężania przeszłości", dla in­nych jedynie usprawiedliwianiem siebie. Autorka w listach pisanych do swej byłej przyjaciółki szkolnej, Żydówki, którą zresztą zdradziła nim tej się udało wyjechać z hitlerowskich Niemiec, wyjaśnia mo­tywy swego postępowania i dowodzi swej przemiany. Wiele razy podkreśla, że nie chce siebie usprawiedliwiać. Za swą działalność w HJ zapłaciła po wojnie więzieniem i wielomiesięcznym interno­waniem. Powtarza, że się zmieniła, co też zaświadcza samokrytycz-ną analizą całego swego życia. Ale przyznaje, że jeszcze długo po wojnie gardziła demokracją i nie tylko była wierna ideałom" III Rzeszy, ale i pomagała ściganym przez aliantów nazistowskim funkcjonariuszom. Po tej spowiedzi autorka nie otrzymała jednak rozgrzeszenia. Na żaden z listów do byłej przyjaciółki nie otrzymała

odpowiedzi. Ostro też na Bilans zareagował l Icinrich Boli, twier­dząc, że skrucha autorki jest powierzchowna. Natomiast z en­tuzjazmem przyjęła książkę Idą Friederikc Gorrcs, widząc w niej kamień milowy opamiętania".

Polski czytelnik otrzymuje wyznania Melity Maschmann wpraw­dzie z czterdziestoletnim opóźnieniem, ale za to w bardzo dogod­nym momencie. I to z dwóch powodów.

Z jednej strony Bilans jest doskonałym uzupełnieniem, znaj­dujących się właśnie na naszym rynku, relacji kobiet z życia co­dziennego w III Rzeszy. Należą do nich wspomnienia Leni Riefen-stahl, sylwetki kobiet Hitlera", zajmujących niepoślednią rolę na dworze dyktatora, łącznie z jego żoną, Ewą Braun i pierwszą damą" hitlerowskich Niemiec, Magdą Goebbels, a ostatnio wspo­mnienia sekretarki Hitlera, które stały się ramą głośnego i u nas filmu Upadek, czy zapiski Anonimy, kobiety wielokrotnie gwałconej przez żołnierzy armii radzieckiej.

Wyznania Melity Maschmann są także ważnym uzupełnieniem niemieckiej literatury rozrachunkowej trzeciej generacji wnu­ków pokolenia wojennego. Literatury tej jeszcze w Polsce nie ma za wiele, ale gdy niebawem ukaże się w polskich przekładach, czytel­nik będzie mógł por...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin