Kopiowanie Uszu.doc

(43 KB) Pobierz
Kopiowanie Uszu

Kopiowanie Uszu



                  Kopiowanie uszu to bardzo powszechny zabieg u Amstaff'ów. W dzisiejszych czasach ma on na celu poprawienie wyglądu psa, oraz pokazanie jego groźnej postawy. Jednak w przeszłości zaczęto ciąć psom uszy ze względu na walki.

 



Według standardu uszy mogą być cięte lub nie. Preferowane są nie cięte krótkie, lekko załamane w płatek róży lub wysoko załamane do przodu. Mimo, że standard daje pierwszeństwo uszom nie ciętym, na wystawach bardzo rzadko spotyka się AST z naturalnymi uszami. Wynika to głównie z tradycji. Trzeba też przyznać, że pies wygląda wtedy bardziej elegancko i groźnie. Cięcie (kopiowanie uszu) przeprowadza się w wieku ok. 9 tygodni. Jest to zabieg operacyjny. Wiąże się z podaniem narkozy i późniejszą rekonwalescencją. Przez ok. 10 dni od operacji pies nosi kołnierz zabezpieczający przed rozerwaniem szwów. Często jest bardzo kłopotliwe dla właściciela, gdy pies nie chce pogodzić się z noszeniem "plastikowego abażuru”). Koszt zabiegu ok. 150 - 300

 

Ciąć czy nie ciąć?

                

                 O ile zdecydujemy się na kopiowanie trzeba wiedzieć iż przed nim należy przygotować pieska. W jaki sposób? Otóż nie zawsze uszy naszego pupila są w idealnym stanie i może się okazać, że po kopiowaniu odziwo nie stoją tak jak byśmy tego chcieli. Tu właśnie zaczyna się nasz wkład. Jeżeli piesek kładzie lub łamie uszy musimy je wymosowywać tak aby załamanie wypychać na zewnątrz. Pamiętajmy o tym aby zająć się tym jak najwcześniej po zauważeniu tego objawu. Mimo naszych starań nie zawsze uda nam się wyeliminować załamań, jednak nie ma się co martwić resztę zrobimy po zabiegu. Już na drugi dzień po zabiegu możemy bez obaw (w miarę delikatnie) masować uszy co powinno dać widoczny efekt. Po ok. 10 dniach - po takim okresie ściągamy szwy - jeżeli uszy dalej nas nie satysfakcjonują pozostają tylko plastry. Musimy na kilka godzin dziennie wiązać nimi uszy tak aby wywijać załamanie na zewnątrz. Po kilku dniach powinno być widać poprawę.

                W coraz większej ilości państw dokonywanie "upiększających" zabiegów chirurgicznych na zwierzętach jest zabronione. Dotyczy to również Polski. Ustawa "O ochronie zwierząt", opublikowana w Dzienniku Ustaw RP z 23.09.1997, nr 111, poz. 724 w rozdziale 8 "Zabiegi na zwierzętach" - jednoznacznie stwierdza, że: zabiegi na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz koniecznego ograniczenia populacji... Zabieg kopiowania (w celach kosmetycznych) nie mieści się w ramach powyższej ustawy. Zadajmy, więc sobie pytanie: skąd biorą się młode AST z ciętymi uszami? I dlaczego pozwala się NAM kopiować ich uszka?

                 Wspomnę jeszcze o jednej rzeczy a mianowicie o narkozie. Kiedy poddajemy psa narkozie, musimy mieć na uwadze fakt, że może on tego nie przeżyć... Takie przypadki zdarzają się rzadko, żaden lekarz weterynarii nie przyzna się Wam do tego. Jednak "wszystko się może zdarzyć". Czy warto, więc ryzykować życie naszego szczeniaka po to tylko żeby wyglądał groźniej? Trzeba to porządnie przemyśleć...

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin