przepis_grupaB.htm

(9 KB) Pobierz
claudia.pl



Dieta dla osób z grupą krwi B
 

Menu dla osób z grupą krwi B

Poniższe menu i przepisy powinny dać ci wyobrażenie o typowej diecie dla osób z grupą krwi B. To menu jest umiarkowane pod wzgledem zawartości kalorii i zbilansowane dla skutecznego metabolizmu.

Osoba stosująca tę dietę będzie mogła utrzymać wagę oraz stracić trochę kilogramów. Wybór alternatywnego pożywienia jest zalecany wówczas, gdy preferujesz lekkostrawne jedzenie lub jeśli pragniesz ograniczyć spożycie kalorii, a jednocześnie stosować dietę zrównoważoną i sprawiajacą ci satysfakcję. Czasami będą występować składniki, które znajdują się na liście do unikania. Są to małe ilości, które nie powinny zaszkodzić.
 

dzień I

  • Śniadanie: 2 kromki chleba ezekiela z serem jogurtowo-ziołowym, gotowane jajko, herbata zielona.
  • Obiad: sałatka grecka: sałata, ogórek, szalotki, seler, ser feta, olej i cytryna; banan, mrożona herbata ziołowa.
  • Podwieczorek: niskotłuszczowy serek wiejski z plasterkami gruszki, ziołowa herbata.
  • Kolacja: potrawka jagnięca ze szparagami, ugotowane na parze warzywa (brokuły, chińska kapusta itp.), mrożony jogurt.

dzień II

  • Śniadanie: otręby ryżowe z bananem i chudym mlekiem, sok winogronowy, kawa.
  • Obiad: cienki plasterek sera (szwajcarski lub munster), 2 plasterki piersi z indyka, 2 kromki chleba orkiszowego, musztarda lub majonez, zielona sałata, herbata ziołowa.
  • Podwieczorek: słodki jogurt owocowy, herbata ziołowa.
  • Kolacja: gotowana ryba, warzywa gotowane na parze, pieczone ziemniaki z rozmarynem, mieszanka ze swieżych owoców, herbata ziołowa lub kawa.

dzień III

  • Śniadanie: granola klonowo-orzechowa z mlekiem owczym, 1 jajko gotowane na miękko, sok grejpfrutowy, zielona herbata.
  • Obiad: sałatka ze szpinaku, 1/2 tuńczyka konserwowego (w wodzie) z majonezem, 2 wafle ryżowe, herbata ziołowa.
  • Podwieczorek: niskotłuszczowy jogurt z rodzynkami, jabłko, kawa lub herbata.
  • Kolacja: wspaniały makaron Alfreda, zielona sałata, mrożony jogurt, herbata ziołowa.

PRZEPISY

  • Ser jogurtowo-ziołowy
    Składniki: 2 l jogurtu beztłuszczowego, 2 ząbki siekanego czosnku, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka bazylii, 1 łyżeczka oregano, sól i pieprz do smaku, 1 łyżka stołowa oleju z oliwek.

    Wykonanie: przełóż jogurt specjalnej tkaniny do sera. Zwiąż tkaninę sznurem i pozwól wyciekać jogurtowi do zlewu 4 i 1/2 do 5 godzin. Wyjmij jogurt z tkaniny i wymieszaj w misce z przyprawami i olejem. Przykryj i ochładzaj przez 1 do 2 godzin przed podaniem. Najlepiej podawać z surowymi warzywami.
  • Potrawka jagnięco-szparagowa
    Składniki: 450 g świeżych szparagów, 300 g pokrojonego w kostkę mięsa jagnięcego, 1 średnia cebula (pokrojona), 3 łyżki stołowe masła, 1 szklanka wody, sól, pieprz do smaku, sok z jednej cytryny.

    Wykonanie: potnij szparagi na 5 cm kawałki, odrzucając końcówki. Umyj i odsącz. Mięso i cebulę podsmaż na maśle do momentu, aż będą jasnobrązowe. Dodaj wodę, sól i przyprawy. Gotuj do momentu, aż mięso będzie miękkie. Dodaj szparagi. Gotuj na wolnym ogniu 15 minut lub do chwili, kiedy będą miękkie. Na koniec polej sokiem z cytryny. Porcja na 2 osoby.
  • Pieczone ziemniaki z rozmarynem
    Składniki: 5 do 6 średnich ziemniaków, 1/4 szklanki oliwy z oliwek, 1 łyżka stołowa świeżego rozmarynu.

    Wykonanie: wymieszaj wszystkie składniki razem i ułóż w naczyniu z pyreksu. Piec przez 1 godzinę w piekarniku w temperaturze 180 do 200 stopni C. Potrawa ta wspaniale smakuje z zieloną sałatą lub pieczonymi warzywami. Porcja na 4 osoby.
  • Sałatka ze szpinaku
    Składniki: 2 pęczki świeżego szpinaku, 1 pęczek cebuli dymki, sok z jednej cytryny, 1/4 łyżki stołowej oleju z oliwek, sól i pieprz do smaku.

    Wykonanie: umyj dokładnie szpinak. Posyp solą. Po paru minutach wyciśnij nadmiar wody. Dodaj posiekaną cebulę dymkę, sok z cytryny, olej, pieprz. Spożywać zaraz po przyrządzeniu. Porcja na 6 osób.
  • Granola klonowo-orzechowa
    Składniki: 4 szklanki owsa, 1 szklanka otrębów ryżowych, 1 szklanka siemienia sezamu, 1/2 szklanki suszonych jeżyn, 1/2 szklanki rodzynek, 1 szklanka łuskanych orzechów włoskich, 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 1/4 szklanki oleju canola, 3/4 szklanki syropu klonowego.

    Wykonanie: rozgrzej piekarnik do 80 stopni C. W dużej misce wymieszaj owies, otręby ryżowe, siemię sezamu, suszone owoce, orzechy i wanilię. Dodaj olej i wymieszaj do osiągnięcia kleistej konsystencji. Przelej miksturę do nasmarowanej brytfanny i wstaw na 90 minut do piekarnika, co 15 minut mieszaj, aż mikstura przybierze kolor brązowy. Studź stopniowo.
  • Wspaniały makaron Alfreda
    Składniki: 240 g makaronu ryżowego lub orkiszowego, 1 łyżka stołowa oleju z oliwek, 3/4 szklamki maślanki, 1/3 szklanki plus 2 łyżeczki stołowe sera parmezan, 1/4 szklanki siekanej szalotki, 2 łyżki stołowe siekanej świeżej bazylii lub 1 łyżeczka suszonej, 1/4 łyżeczki pudru suszonego czosnku lub świeżo rozgnieciony ząbek czosnku, 1/4 łyżeczki roztartej skórki cytrynowej.

    Wykonanie: ugotuj makaron zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Odlej wodę i włóż makaron do rondla. Dodaj oliwy i wymieszaj. Następnie dodaj maślankę, 1/3 szklanki sera parmezan, szalotkę, bazylię i czosnek. Zagotuj wszystko na średnim ogniu. Po wyjeciu na półmisek udekoruj 2 łyżkami stołowymi sera parmesan i świeżą bazylią. Podawaj z cytryną. Prcja na 4 osoby.

    Źtódło: Dr Peter J.D'Adamo i Catherine Whitney "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi".

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin