Zabawy na łace (4-latki).doc

(42 KB) Pobierz
Konspekt do zajęć przeprowadzonych w grupie 4 – latków

Konspekt do zajęć przeprowadzonych w grupie 4 – latków.

Temat: Zabawy na łące

Cele ogólne:

·         poszerzenie wiedzy przyrodniczej;

·         zachęcenie do udziału w zabawach zespołowych

·         prezentacja literatury dziecięcej związanej z tematem zajęć

·         estetyczne i precyzyjne wykonanie pracy plastycznej

·         utrwalenie wiadomości zdobytych w ciągu tygodnia

Po zajęciach dziecko powinno:

Zapamiętać

Rozumieć

Umieć

- treść inscenizacji i piosenki - zasady obowiązujące w proponowanych zabawach

- polecenia wydawane przez nauczycielkę - treści literackie wykorzystane podczas zajęć

- naśladować sposób poruszania zwierząt - zastosować w praktycznym działaniu nabyte umiejętności



Pomoce: zagadka słowna, muzyczna; opaski na głowę z sylwetkami bocianów i żab; żywe kaczeńce; treść wiersza F. Kobryńczuka „Czerwona żaba”; ilustracja do treści wiersz; papierowe kółka różnej wielkości w kolorze zielonym; kartki papieru; klej; nagranie magnetofonowe z melodią piosenki „ Na tej mokrej łące”;

Przebieg:

Lp.

Sytuacja edukacyjna

Uwagi metodyczne

Zakładane efekty, cele szczegółowe

1.

Rozwiązanie zagadki słownej i muzycznej podkreślających charakterystyczne cechy wybranych mieszkańców wiosennej łąki.

Zagadki dotyczą: słowna – bociana, muzyczna – żaby. Dzieci rozwiązują zagadki wskazując jednocześnie ilustracje obrazujące rozwiązanie zagadek.

- dzieci poradzą sobie z rozwiązaniem zagadek;

2.

Rozdanie dz. opasek na głowę: - dziewczynkom z sylwetkami żab - chłopcom z sylwetkami bocianów

Dz. otrzymują opaski na głowę, pokazują jak poruszają się żaby, a jak bociany.

- przypomną sposób poruszania się bocianów i żab;

 

3.

Zabawa integracyjna „Miejsce dla żabki i bociana”

N-lka zaprasza kolejno dz. do kręgu na dywanie, mówiąc np.– „zapraszam Monikę, która jest żabką”. Dz. ma za zadanie przyjść do koła, naśladując skoki żaby.

- cierpliwie będą czekać na wezwanie nauczycielki;

4.

Interpretacja słowno – ruchowa inscenizacji A. Świrszczyńskiej „Zabawa w żaby i bociana” (w: Antologia literatury dla najmłodszych A. Ożyńska – Zborowska)

Dz. podzielone na dwie grupy: dziewczynki – żabki, chłopcy – bociany. Siedzą nad „stawem” zaznaczonym na dywanie. Prowadzą dialog żaby – bociany, poruszając się zgodnie z treścią inscenizacji.

- potrafią słowem i ruchem odtworzyć treść wcześniej poznanej inscenizacji;

5.

Wspólny śpiew piosenki „Na tej mokrej łące” połączony z zabawą improwizacyjną wysnutą z treści piosenki.

Dz. „żaby” i „bociany” siedzą nad „stawem” na dywanie. N-lka ustawia wokół stawu pojemniki z kaczeńcami pytając dz. czy wiedzą jakie to kwiaty? Wykorzystując nagranie melodii zaprasza je do wspólnego śpiewu. I – dz. stoją nad stawem śpiewając II – „żabki” skaczą, pozostałe śpiewają III – „bociany” chodzą pozostałe dz. śpiewają

- naśladując improwizowanymi ruchami treść poszczególnych zwrotek;

6.

Recytacja wiersza „Czerwona żaba” F. Kobryńczuk (w: Na słoneczne i deszczowe dni T. Dziurżyńska, H. Ratyńska)

Nauczycielka recytuje wiersz, jednocześnie odsłaniając ilustracje obrazującą jego treść

- potrafią skupić uwagę na treści słuchanego wiersza;

7.

Rozmowa na temat wiersza

N-lka zadaje pytania, dz. próbują na nie odpowiadać -„czy jest w tym wierszu coś dziwnego?” -„jakim kolorem chciała być pomalowana żabka?” -„dlaczego zielonym?”

- potrafią odpowiadać na pytania

8.

Praca przy stolikach „Zielona żabka” - pokaz kolejnych czynności przez n-lke

Przy demonstracji n-lka pyta dz. z jakich elementów wykona pewne części pracy. Na stolikach leżą równej wielkości kółka w kolorze zielonym. Sklejają z nich żabkę wg. Wskazówek n-lki. Naklejaj ją na kartkę papieru

-próbują samodzielnie wykonać pracę tech. wiedząc, że poszczególne elementy to koła

9.

Ruchowa interpretacja krótkiej rymowanki „My są żabki” Połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi

Dz. śpiewają „My są żabki” wykonując ruchy zgodne z treścią

-wzmacniają mięśnie narządów artykulacyjnych



ZABAWA W ŻABY I BOCIANA Anna Świrszczyńska

F. Kobryńczuk „Czerwona żaba”
Kuba namalował
Zielonkawe słońce
I czerwoną żabę
Skaczącą po łące
Żaba-hyc z obrazka!
Prosi pełna żalu
-mnie i to słoneczko odwrotnie pomaluj Chcę być na zielono
W mig pomalowana
Żeby łatwiej skryć się
Przed wzrokiem bociana.

ŻABY: Idzie żabka na spacerek,
Gdzie słoneczko i wiaterek.
Skacze żabka- skik, skik, skik!
BOCIAN (kroczy wolno kiwając głową):
Idzie bocian na spacerek, Gdzie słoneczko i wiaterek.
Mówi bocian: kle, kle, kle!
Wszystkie żabki złapać chcę! ŻĄBA I: Siostro żabko kto to chodzi? ŻĄBA II: To pan bocian w trawie brodzi. ŻABY: (uciekające): Uciekajmy, hyc, hyc, hyc!
Nie zobaczy bocian nic! BOCIAN: próżno bociek żabek szuka,
Próżno długim dziobem stuka. ŻABY: Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz- kum, kum, kum! BOCIAN (idzie za głosem żab, które tymczasem uciekają już gdzie indziej):
Tu słyszałem gdzieś kumkanie,
Tutaj bocian was dostanie, ŻABY (uciekają dalej):
Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz- kum, kum, kum!
BOCIAN (ze strapioną miną):
Nic nie znajdę. To ci los! Ze zmartwienia zwieszam nos.
Kle, kle, kle!

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin