Kończyna górna.doc

(196 KB) Pobierz
Extremitas superior

 

Extremitas superior

                                                                                                                                            (J.W.)

Rozwój kończyn.                                                                                                                              Zawiązki kończyn uwidaczniają się w 5 tygodniu jako wybrzuszenia ściany tułowia, okolicy brzuszno-bocznej. Początkowo takie wybrzuszenie składa się z mezenchymalnego rdzenia (wywodzącego się z blaszki ściennej mezodermy bocznej, która wytworzy kości i tkankę łączną kończyn) okrytego warstwą nabłonka ektodermalnego. Na wierzchołku zawiązka koń­czyny ektoderma ta ulega pogrubieniu tworząc grzebień szczytowy. Ektodermalne komórki działają indukcyjnie na leżącą pod nią mezenchymę. Mezenchyma przylegająca do grzebienia szczytowego ektodermy składa się z niezróżnicowanych, szybko proliferujących  komórek, natomiast z dala od grzebienia różnicuje się na komórki chrzęstne i mięśniowe.

U 6-tygodniowego płodu końcowe części zawiązków ulegają spłaszczeniu, tzw. płytki (dłoń

i stopa), są oddzielone od części dośrodkowej kolistym przewężeniem. Później powstają ko­lejne przewężenia, dzielące część dośrodkową na dwa segmenty (ramię

i przedramię, oraz udo i podudzie). Palce rąk i stóp pojawiają się gdy nastąpi obumarcie ko­mórek grzebienia szczytowego w 5-ciu miejscach i płytka się podzieli. Dalsze różnicowanie zależy od wzrostu palców pod wpływem 5 segmentów ektodermalnych grzebienia, konden­sacji mezenchymy i wytworzenia chrzęstnych promieni palczastych oraz martwej tkanki mię­dzy nimi. Wykształcenie kończyn dolnych jest o 1-2 dni opóźnione w stosunku do górnych.

W 7 tygodniu kończyny obracają się w przeciwległych kierunkach : górne o 90 stopni bocznie (prostowniki znajdują się z boku i tyłu, kciuki leżą dobocznie ), dolne obracają się o 90 stopni przyśrodkowo (prostowniki znajdują się z przodu, paluch leży dośrodkowo).

Po ustaleniu kształtu kończyny mezenchyma ulega zagęszczeniu i już w 6-tym tygodniu można stwierdzić obecność modelu chrzęstnego.

 

Mięśnie łączące wolną kończynę górną lub jej obręcz z tułowiem możemy podzielić na kilka grup.

1. Mięśnie powierzchowne klatki piersiowej :

a). musculus pectoralis major (m. piersiowy większy) - składa się z trzech części. Część obojczykowa przyczepia się do przyśrodkowej połowy obojczyka; część mostkowo-żebrowa przyczepia się na błonie przedniej mostka i do chrząstek żeber I-VI; część brzuszna dochodzi do blaszki przedniej pochewki m. prostego brzucha. Przyczep końcowy leży na crista tuberculi majoris humeri (grzebieniu guzka większego kości ramiennej). Czynność : przywodzi, zgina

i obraca do wewnątrz w stawie ramiennym; opuszcza podniesione ramię; pociąga łopatkę do przodu; jest także dodatkowym mięśniem wdechowym. Unerwienie : nervi thoracici anterio­res (medialis et lateralis).

Część obojczykowa jest oddzielona od mostkowo-żebrowej przez rowek międzypiersiowy (sulcus interpectoralis). Brzeg dolny mięśnia tworzy tzw. fałd pachowy przedni. Brzeg górny mięśnia jest oddzielony od brzegu przyśrodkowego mięśnia naramiennego przez sulcus delto­ideopectoralis (rowek naramienno-piersiowy), który ku górze kończy się poniżej obojczyka trójkątem naramienno-piersiowym (trigonum deltoideopectorale). W zawartości trójkąta znaj­dujemy :

- końcowy odcinek vena cephalica (która przebija fascia clavipectoralis - powięź obojczy­kowo-piersiową i uchodzi do vena axillaris lub subclavia).

- towarzyszące żyle naczynia chłonne powierzchowne

- arteria thoracoacromialis wraz z gałęziami (r. acromialis, r. deltoideus, r. clavicularis,

rr. pectorales).

- nervi thoracici anteriores

- tkanka tłuszczowa i łączna.

b). musculus pectoralis minor  (m. piersiowy mniejszy) - przyczepia się do żeber kostnych

II - V oraz do wyrostka kruczego łopatki. (nie działa na staw ramienny !!!). Czynność :

ob­niża i przywodzi obręcz kończyny górnej; obraca łopatkę obniżając panewkę; jest dodatko­wym mięśniem wdechowym. Unerwienie : nervi thoracici anteriores (w zasadzie medialis).

c).  musculus serratus anterior (m. zębaty przedni) - posiada 10 zębów przyczepiających się do 9 górnych żeber i do brzegu przyśrodkowego łopatki. Składa się z 3 części : górna przy­czepia się do żeber I i II, środkowa do żeber II i III, dolna do żeber od IV do IX.

Czynność : przesuwa obręcz do przodu i w dół ; współpracuje z mięśniem czworobocznym odwodząc ramię do poziomu; przyciska łopatkę do klatki piersiowej; jest pomocniczym mię­śniem wdechowym. Unerwienie : nerw piersiowy długi (nervus thoracicus longus).

d). musculus subclavius (m. podobojczykowy) - przyczepia się do powierzchni górnej I że­bra, bocznie od przyczepu ligamentum costoclaviculare oraz do powierzchni dolnej końca barkowego obojczyka. Czynność : obniża obojczyk, poszerza światło żyły podobojczykowej (dzięki połączeniu z przydanką żyły). Unerwienie : n. subclavius (nerw podobojczykowy).

 

2. Mięśnie powierzchowne grzbietu :

a). musculus trapezius (m. czworoboczny) - przyczepia się do przyśrodkowej części kresy karkowej górnej i guzowatości potylicznej zewnętrznej, do ligamentum nuchae, wyrostków kolczystych C7 i Th1-12 oraz do ligamentum supraspinatum. Włókna górne (część zstępująca) dochodzą do końca barkowego obojczyka; środkowe (część poprzeczna) do wyrostka barko­wego i grzebienia łopatki; dolne (część wstępująca) przechodzą nad trigonum spinae ( trójką­tem grzebienia) i dochodzą do części przyśrodkowej górnej powierzchni grzebienia łopatki. Czynność : część górna dźwiga bark ku górze (powątpiewanie), zgina kręgosłup szyjny do tyłu. Część dolna opuszcza bark, lub podnosi tułów do góry. Części górna i dolna podnoszą ramię ponad poziom. Cały mięsień cofa barki, zbliżając łopatki. Unerwienie :

gałąź zewnętrzna nerwu dodatkowego (XI nerw czaszkowy) oraz ramus trapezius ze splotu szyjnego.

b). musculus latissimus dorsi (m.najszerszy grzbietu) - przyczepia się do wyrostków kol­czystych Th5 lub Th6 do Th12, L1-5 i crista sacralis mediana, do tylnej 1/3 wargi zewnętrznej grzebienia biodrowego, do powierzchni zewnętrznej IX lub X-XII żebra, wchodząc między pasma m. skośnego brzucha zewnętrznego oraz do dolnego kąta łopatki. Przyczep dalszy znajduje się na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej. Czynność : przywodzi ramię, zgina, obraca do wewnątrz. Unerwienie : nervus thoracodorsalis (nerw piersiowo-grzbie­towy).

c). musculus rhomboideus ( m. czworokątny) - przyczepia się do dolnego odcinka lig. nu­chae, wyrostków kolczystych C6-7, Th1-4 i do lig. supraspinatum, do brzegu przyśrodko­wego łopatki (na przestrzeni od trigonum spinae do dolnego kąta). Miedzy pęczkami piersio­wymi i szyjnymi znajduje się szczelina dzieląca mięsień na m. rhomboideus major et minor. Czynność : pociąga łopatkę do góry i przyśrodkowo. Unerwienie : nervus dorsalis scapulae (nerw grzbietowy łopatki).

d). musculus levator scapulae (m. dźwigacz łopatki) - przyczepia się do wyrostków po­przecznych C1-4 i do brzegu przyśrodkowego łopatki (na odcinku od kąta górnego do trigo­num spinae). Czynność : zgina kręgosłup szyjny do boku, przy obustronnym skurczu zgina kręgosłup szyjny ku tyłowi, pociąga łopatkę do góry i przyśrodkowo. Unerwienie : nervus dorsalis scapulae oraz gałęzie ze splotu szyjnego.

 

 

 

3. Mięśnie obręczy barkowej.

a). musculus deltoideus (m. naramienny) - przyczepia się do końca barkowego obojczyka, wyrostka barkowego łopatki i dolnej powierzchni grzebienia łopatki oraz do guzowatości na­ramiennej. Czynność : część barkowa zgina i odwodzi w stawie ramiennym; część obojczy­kowa obraca do wewnątrz i przywodzi oraz zgina; część grzbietowa obraca na zewnątrz

i prostuje. Unerwienie : nervus axillaris (nerw pachowy).

b). musculus supraspinatus (m. nadgrzebieniowy) - przyczepia się do dołu nadgrzebienio­wego i do guzka większego kości ramiennej i do torebki stawowej. Czynność :

odwodzi, obraca na zewnątrz, zgina w stawie ramiennym. Unerwienie : nervus suprascapula­ris (nerw nadłopatkowy).

c). musculus infraspinatus ( m. podgrzebieniowy) - przyczepia się do 2/3 przyśrodkowych dołu  podgrzebieniowego i do guzka większego kości ramiennej. Czynność : obraca na ze­wnątrz, odwodzi i zgina staw ramienny. Unerwienie : nervus suprascapularis (nerw nadłopat­kowy).

d). musculus teres minor (m. obły mniejszy) - przyczepia się na powierzchni grzbietowej brzegu bocznego łopatki i do guzka większego kości ramiennej. Czynność : obraca na ze­wnątrz w stawie ramiennym. Unerwienie : nervus axillaris (nerw pachowy).

e). musculus teres major (m. obły większy) - przyczepia się na powierzchni grzbietowej dol­nego kąta łopatki i do grzebienia guzka mniejszego kości ramiennej. Czynność : przywodzi

i obraca na zewnątrz w stawie ramiennym. Unerwienie : nervi infrascapulares (nn. podłopat­kowe).

 

FOSSA AXILLARIS

Dół pachowy ma kształt czworościennej piramidy, zaopatrzonej w szczyt i podstawę.

Ograniczenia : od przodu - musculus pectoralis major et minor (m. piersiowy większy

                            i mniejszy).

                        od tyłu - musculus latissimus dorsi (m. najszerszy grzbietu), musculus teres                                           major (m. obły większy), musculus subscapularis (m. podłopatkowy).

                        od boku - caput breve musculi bicipitis brachii (głowa krótka m. dwugłowego                             ramienia), collum chirurgicum humeri (szyjka chirurgiczna k. ramiennej).             

                        przyśrodkowo - musculus serratus anterior (m. zębaty przedni).

                        od dołu - skóra, tkanka podskórna, powięź pachowa (przedłużenie fascia                                           clavipectoralis).

Zawartość :               - arteria axillaris z rozgałęzieniami

                            - vena axillaris z dopływami

                            - naczynia chłonne

                            - pęczki części podobojczykowej splotu ramiennego

                            - węzły chłonne pachowe

                            - wiotka tkanka łączna

                            - tkanka tłuszczowa

Dół pachowy łączy się z okolicą podłopatkową poprzez foramen quadrilaterum (otwór czworoboczny) i foramen trilaterum (otwór trójkątny).

Foramen quadrilaterum jest ograniczony : - od dołu : musculus teres major (m. obły większy)

                                                                         - od góry : musculus teres minor ( m. obły mniejszy)

                                                                         - przyśrodkowo : caput longum musculi tricipitis                                                                                           brachii (głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia)

                                                                         - bocznie : collum chirurgicum humeri (szyjka                                                                                           chirurgiczna k. ramiennej)

Zawartość :               - nervus axillaris (nerw pachowy)

                            - arteria circumflexa humeri posterior (tętnica okalająca ramię tylna)

                            - 2 żyły towarzyszące

                            - naczynia chłonne

 

Foramen trilaterum jest ograniczony :  - od dołu : musculus teres major (m. obły większy)

                                                                 - od góry : musculus teres minor (m. obły mniejszy)

                                                                 - bocznie : caput longum musculi tricipitis brachii (głowa                                                                       długa m. trójgłowego ramienia)

Zawartość :               - arteria circumflexa scapulae (tętnica okalająca łopatkę)

                            - 2 żyły towarzyszące

                            - naczynia chłonne

 

Dół pachowy w kierunku wolnej kończyny górnej przedłuża się w postaci sulcus bicipitalis brachii medialis (rowek przyśrodkowy mięśnia dwugłowego ramienia).

Ograniczenia :               - od tyłu : caput mediale et longum musculi tricipitis brachii (głowa                                                         przyśrodkowa i długa mięśnia trójgłowego ramienia)

                                          - od przodu : musculus coracobrachialis (mięsień kruczoramienny),

                                          caput breve musculi bicipitis brachii (głowa krótka mięśnia                                                                       dwugłowego ramienia)

Zawartość : napowięziowo - w górnej części - nervus cutaneus brachii medialis (nerw skórny                                                         przyśrodkowy ramienia)

                                                   - w dolnej części - vena basilica (żyła odłokciowa) wraz

                                                        z towarzyszącymi naczyniami chłonnymi powierzchownymi

                                                   - węzły chłonne łokciowe powierzchowne

                                                   - nervus cutaneus antebrachii medialis (nerw skórny               ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin