CV.doc

(28 KB) Pobierz

Jan Kochanowski

 

Zamieszkały w Czarnolesie, w województwie mazowieckim

 

Dane personalne

 

Stan cywilny: żonaty, żona Dorota Podlodowska herbu Janina, dzieci: sześć córek i jeden syn

Data urodzenia: 6 czerwca 1530 r.

Miejsce urodzenia: Sycyna k/Zwolenia

 

Cel: Wieczna sława jego dzieł, nieustające interpretacje i odczytania, dotarcie do najgłębszych warstw mojej twórczości przez jak największe rzesze czytelników.

 

Wykształcenie:

              - od 1544 r. – studia na Akademii Krakowskiej

              - od 1547 – 1550 r. – pobieranie wykształcenia na uniwersytetach niemieckich oraz na dworach magnackich

              - od 1551 – 1552 r. – studia na uniwersytecie w Królewcu, wyjazd na słynny uniwersytet w Padwie. Uzyskanie stanowiska konsyliarza nacji polskiej, a także możliwość poznania wielu znakomitych osobistości dały mi szeroką wiedzę filozoficzną oraz humanistyczną, a także wprawę i ogładę literacką.

              - od 1555 – 1556 r. – pobyt na dworach szlacheckich, między innymi na dworze arcyksięcia Albrechta Hohenzollerna

              - od 1556 – 1559 r. – edukacyjne i bogate w doświadczenia podróże do Włoch, Francji, Niemiec

 

Doświadczenie:

              - pobyt na wielu dworach magnackich, np. Tarnowskim, Tęczyńskim i Jana Firleja oraz biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego.

              - od 1564 r. pełniłem funkcję sekretarza królewskiego na dworze Zygmunta Augusta, służąc mu pomocą podczas burzliwych sejmów, zajmując się sprawami politycznymi państwa, towarzysząc władcy podczas wyprawy radoszkowickiej oraz nadzorując przygotowania do wyprawy na Moskwę w roku 1568. Służąc Zygmuntowi Augustowi opisywałem także ważne dla Polski wydarzenia, jak np. hołd pruski. Po śmierci króla odszedłem z życia dworskiego, jednak nie zaprzestałem interesować się żywo sprawami polityki państwa – były one inspiracją do wielu moich dzieł tamtego okresu, np. „Jezda do Moskwy”.

              - mecenat możnowładców litewskich znacznie przyczynił się do rozpropagowania mojej twórczości w Wielkim Królestwie Litewskim. Szacunek szlachciców uzyskałem działalnością na dworach litewskich, np. Mikołaja Radziwiłła "Czarnego" i Mikołaja Radziwiłła "Rudego"

              - po odziedziczeniu Czarnolasu powiększyłem swój dorobek literacki o m.in. „Odprawę posłów greckich” oraz parafrazę „Psałterza Dawidów”. Kolejnym ważnym etapem mojego życia było napisanie słynnych „Trenów”, upamiętniając nimi moją ukochaną córeczkę Orszulkę. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin