utrwalanie wymowy głoski sz.doc

(40 KB) Pobierz

 

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

 

 

Opracowanie: Iwona Miśkiewicz

 

Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11

w Dębicy

 

Temat: Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz” w wierszu „Myszka”.  Rozwijanie percepcji słuchowej.

 

Cele:

-         Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski szeregu szumiącego

-         Wydłużenie fazy wydechowej

-         Usprawnianie narządów artykulacyjnych

-         Rozwijanie percepcji słuchowej

 

Metody:

-         słuchowa

-         wzrokowa

-         czuciowa

 

Pomoce:

lustro, instrumenty muzyczne, obrazki, liście, słomki, gazety, koszyki, pojemniki z jajek niespodzianek,  program komputerowy „Klik uczy czytać”

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Ćwiczenia utrwalające wymowę głoski „sz” w izolacji

Ø     Zabawa „Szumiący wiatr”

Logopeda dokładnie prezentując dziecku ułożenie warg i języka naśladuje szum wiatru: szszsz...

Dziecko powtarza za logopedą.

 

2.     Gimnastyka oddechowa

Ø     Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechową

Zdmuchiwanie liści z „drzewa” – zabawa w wiatr

Ø     Ćwiczenia oddechowe z zatrzymaniem oddechu

Przenoszenie przy pomocy rurki białych kropek na kapelusz muchomora

 

3.     Ćwiczenia usprawniające narządy mowy

Ø     Ćwiczenia wewnątrz jamy ustnej mające na celu pionizację czubka języka

q       Zabawa „Jesienne sprzątanie buzi”

-         dotykanie końcem języka podniebienia twardego (malowanie sufitu);

-         dotykanie czubkiem języka dna jamy ustnej (mycie podłogi);

-         wypychanie językiem policzków (malowanie ścian);

-         oblizywanie zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów ruchem okrężnym (mycie okienek);

-         unoszenie czubka języka do zębów górnych z jednoczesnym wyrzucaniem go na zewnątrz jamy ustnej (trzepanie dywanu);

q       Zabawa „Koniki jadą” – kląskanie językiem;

        „Koniki stoją” – parskanie, wprawianie ust w drganie;

 

4.     Ćwiczenia fonacyjne

Ø     Wymawianie na jednym wydechu samogłosek





a



o



     e

Ø     Wymawianie na jednym wydechu dwóch, a następnie trzech samogłosek



ao



      eo   



      iu



      aoe

 

5.     Ćwiczenia artykulacyjne

Ø     Powtarzanie wyrazów z głoską „sz”

szuka, szumi, szary, Szymek, szyjka,

koszyk, kaszel, brzuszek, poszedł,

kosz, kapelusz, Tomasz,

szmatka,

kasztan, poszły, uszka, myszka, szyszki

Ø     Nazywanie przedmiotów (koszyk, kasztan, szyszka)

q       liczenie kasztanów, szyszek, koszyków

dwa koszyki

sześć kasztanów

trzy szyszki

q       określanie cech (wielkość, kształt, kolor)

 

Ø     Powtarzanie zdań

Kasztany leżą w koszyku.

Na drzewie szumią liście.

Szymek ma sześć kasztanów i trzy szyszki.

Tomasz poszedł z koszem na grzyby.

Ø     Nauka wiersza „Myszka”

 

Główkę i szyjkę wytnę z kasztanka,

Na brzuszek wezmę maleńką szyszkę,

Ze szmatki – uszka, ogon z gałganka

I do zabawy zrobię ci myszkę.

 

6.     Rozwijanie percepcji słuchowej

Ø     Ćwiczenie słuchu fizycznego

q       rozróżnianie dźwięków (odgłosu szeleszczącej gazety, puszki wypełnionej koralikami, bębenka, kluczy, pałeczek);

Ø     Ćwiczenie słuchu fonematycznego

q       Różnicowanie sylab podobnych (logopeda wypowiada grupę sylab, dziecko daje znak, gdy usłyszy umówioną sylabę

sza – dża, sa, cze, sza, ża, cza, sza

Ø     Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej

q       Wyodrębnianie wyrazów w zdaniu – przeliczanie wyrazów za pomocą kasztanów:

Szumią liście.

Szara myszka szuka norki.

Pod drzewem leżą kasztany.

q       Podział wyrazów na  głoski i sylaby (korzystanie z programu komputerowego „Klik uczy czytać”)

Patrząc na obrazki dziecko nazywa je, a następnie dzieli na sylaby.

q       Odróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej

Logopeda wymawia wyraz dobrze lub źle.

Dzieci otrzymują polecenie, że gdy usłyszą wyraz wypowiadany nieprawidłowo tupią nogami.

kastan, szumi, szuka, syski, kosyk, kapelusz, myska

 

7.     Ćwiczenia artykulacyjne

Ø     Powtórzenie wiersza „Myszka”

Ø     Nazywanie obrazków z głoską „sz”

Dzieci losują jajka niespodzianki, w których ukryte są obrazki z głoską „sz”, a następnie nazywają to co widzą na obraz

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin