tekstowe_rozwi__zania.doc

(35 KB) Pobierz
B

B.1. Zawsze i tylko wtedy, jeżeli mechanicy przygotują sprawny bolid dla Kubicy, to Kubica ukończy wyścig w czołówce. Lecz nieprawda, że jeżeli mechanicy lepiej przygotują bolid dla Heidfelda, to Heidfeld zajmie wyższe miejsce niż Kubica. Zatem, jeżeli mechanicy nie przygotują sprawnego bolidu dla Kubicy i lepiej przygotują bolid dla Heidfelda, to Kubica nie ukończy wyścigu w czołówce lub Heidfeld zajmie wyższe miejsce niż Kubica.

 

[(p≡q)^~(r→s)]→[(~p^r)→(~qvs)]

 

B.2. Nieprawda, że jeżeli lwy są głodne, to odnoszą się przyjaźnie  do antylop. Lecz zawsze i tylko wtedy, gdy lwy się skradają, to chcą upolować antylopy. Zatem, jeżeli lwy są głodne i się skradają, to  chcą upolować antylopy lub  nieprawda, że lwy odnoszą się przyjaźnie do antylop.

[~(p→q)^(r≡s)]→[(p^r)→(sv~q)]

 

B.3. Jeżeli koala najadł się liści eukaliptusa, to jest ospały. Lecz zawsze i tylko wtedy, gdy koala porusza się dynamicznie, to jest przestraszony. Zatem, jeżeli koala nie jest przestraszony i jest ospały, to koala najadł się liści eukaliptusa lub został poczęstowany alkoholem przez turystów.

[(p→q)^(r≡s)]→[(~s^q)→(pvt)]

 

B.4. Nieprawda, że jeżeli artysta nie jest trzeźwy, to maluje najlepsze obrazy. Lecz jeżeli artysta jest trzeźwy, to czuje „ból istnienia”. Zatem, jeżeli artysta jest trzeźwy i czuje „ból istnienia”, to albo artysta się upija, albo maluje najlepsze obrazy.

 

[~(~p→q)^(p→r)]→[(p^r)→(s┴q)]

 

B.5. Nieprawda, że jeżeli wilki są głodne, to przyjaźnie odnoszą się do owiec. Lecz zawsze i tylko wtedy, gdy wilki się skradają, to chcą upolować owce. Zatem, jeżeli wilki są głodne i się skradają, to chcą upolować owce lub nieprawda, że wilki przyjaźnie odnoszą się do owiec.

 

[~(p→q)^(r≡s)]→[(p^r)→(sv~q)]

 

B.6. Zawsze i tylko wtedy, kiedy jest pełnia księżyca, to wilkołaki wychodzą z ukrycia. Lecz nieprawda, że jeśli nieprawda, że jest pełnia księżyca, to w nocy dominują wampiry. Zatem, jeżeli jest pełnia księżyca i wilkołaki wyją radośnie, to wilkołaki są w wesołych nastrojach lub nieprawda, że w nocy dominują wampiry.

 

[(p≡q)^~(~p→r)]→[(p^s)→(tv~r)]

 

B.7. Zawsze i tylko wtedy, kiedy róże zakwitły, to Rozalinda jest życzliwie nastawiona do świata. Lecz nieprawda, że jeżeli róże zwiędły, to Rozalinda rozbija wszystkie wazony. Zatem, jeżeli Rozalinda jest życzliwie nastawiona do świata i nie rozbija wszystkich wazonów, to róże zakwitły lub Rozalinda ma inny powód do zadowolenia.

 

[(p≡q)^~(r→s)]→[(q^~s)→(pvt)]

 

 

 

 

 

B.8. Jeżeli Roland lubi swoją pracę, to przychodzi chętnie do biura. Lecz bądź Roland nie lubi szefa bądź przychodzi chętnie do biura. Zatem, jeżeli Roland nie przychodzi chętnie do biura i nie nuci wesołej melodii, to Roland nie lubi szefa lub nie lubi swojej pracy.

 

[(p→q)^(r/q)]→[(~q^s)→(rv~p)]

 

B.9. Zawsze i tylko wtedy, gdy studenci są żądni wiedzy, to uczą się logiki z zapałem. Lecz nieprawda, że jeżeli studenci nie rozumieją zadań z logiki, to nie są żądni wiedzy. Zatem, jeżeli studenci nie rozumieją zadań z logiki i są żądni wiedzy, to studenci nie chodzą na ćwiczenia lub nie uczą się logiki z zapałem.

 

[(p≡q)^~(r→~p)]→[(r^p)→(sv~q)]

 

B.10. Jeżeli wypicie piwa jest równie przyjemne jak rozwiązanie 10 zadań z logiki, to student będzie szczęśliwy po 5 piwach. Lecz nieprawda, że jeśli student chce zdać egzamin z logiki, to będzie szczęśliwy po 5 piwach. Zatem, jeśli student chce zdać egzamin z logiki i być szczęśliwy, to student powinien rozwiązać 50 zadań z logiki lub wypić 5 piw.

 

[(p→q)^~(r→q)]→[(r^s)→(tvu)]

 

B.11. Nieprawda, że jeżeli politycy chcą wygrać wybory, to spełniają obietnice. Lecz zawsze i tylko wtedy, kiedy spadają sondaże partii, to politycy składają obietnice. Zatem, jeśli politycy składają obietnice i spadają sondaże partii, to albo politycy chcą wygrać wybory, albo są altruistami.

 

[~(p→q)^(r≡s)]→[(s^r)→(p┴t)]

 

B.12. Jeżeli studenci lubią logikę, to uczą się logiki z zapałem. Lecz zawsze i tyko wtedy, gdy studenci nie zrozumieli ćwiczeń, to nie rozwiązują poprawnie zadań. Zatem, jeżeli studenci zrozumieli ćwiczenia i lubią logikę, to nieprawda, że ani nie rozwiązują poprawnie zadań, ani nie uczą się logiki z zapałem.

 

[(p→q)^(~r≡~s)]→[(r^p)→~(s↓q)]

 

B.13. Jeżeli Sykstus lubi swoją pracę, to przychodzi chętnie do biura. Lecz zawsze i tylko wtedy, gdy Sykstus nie lubi szefa, to nieprawda, że przychodzi chętnie do biura. Zatem, jeżeli Sykstus nie przychodzi chętnie do biura i nie nuci wesołej melodii, to albo nie lubi szefa, albo nie lubi swojej pracy.

 

[(p→q)^(r≡~q)]→[(~q^s)→(r┴~p)]

 

B.14. Zawsze i tylko wtedy, kiedy róże zakwitły, to Hermenegilda jest życzliwie nastawiona do świata. Lecz nieprawda, że jeżeli róże zwiędły, to Hermenegilda rozbija wszystkie wazony. Zatem, jeżeli Hermenegilda jest życzliwie nastawiona do świata i nie rozbija wszystkich wazonów, to albo róże zakwitły, albo Hermenegilda ma inny powód do zadowolenia.

 

[(p≡q)^~(r→s)]→[(q^~s)→(p┴t)]

 

 

B.15. Nieprawda, że jeżeli będziemy budować autostrady, to zniszczymy przyrodę. Lecz ekolodzy będą protestować i wstrzymywać inwestycje. Zatem, jeżeli będziemy budować autostrady i chcemy ukończyć inwestycje bez problemów, to lepiej na początku dajmy dotację na rzecz organizacji ekologicznych.

 

[~(p→q)^(r^s)]→[(p^t)→u]

 

B.16. Nieprawda, że jeżeli słychać śpiew na dworcu kolejowym, to odbywa się tam koncert. Lecz słychać śpiew na dworcu kolejowym i odbył się mecz ligowy w pobliżu. Zatem, jeżeli słychać śpiew na dworcu kolejowym i nie odbył się mecz ligowy w pobliżu, to rezerwiści wracają do domu.

 

[~(p→q)^(p^r)]→[(p^~r)→s]

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin