Prawo_zamowien_publicznych[1].doc

(93 KB) Pobierz

Prawo zamówień publicznych

Prawo Zamówień publicznych – to nabywanie świadczeń przez podmioty sektora publicznego  w rozumieniu przepisów o finansach publicznych albo też o podobnym charakterze lub kontrolowane w określony sposób przez jednostki sektora finansów publicznych, między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są jeśli dostawy, roboty budowlane lub usługi, mający charakter odpłatny.

Inna definicja – reżim administracyjny – prawny – ograniczajmy swobodę umów. Reżim ten ma na celu realizację wartości:

a)   Zapewnienie gospodarności wydatkowania środków publicznych,

b) Zapewnienie konkurencyjności między podmiotami świadczącymi usługi, roboty budowlane, dostawy a  podmioty wykonawcy.

Wykonawcy – należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawała umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Zamawiający – należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnę do stosowania ustawy.

Dostawy - to nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy , najmu, dzierżawy oraz leasingu.

Roboty budowlane – w przez to należy rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7.078.1994 roku – Prawo Budowlane,, uznaje budowlę, a także prace polegające na montażu, modernizacji, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami  uprzedzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekt małej architektury, obiekt użytkowy służący                rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku , jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Budowla – jest to każdy obiekt budowlany  nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury jak: lotniska, drogi, linie kolejowe mosty, tunele, sieci techniczne , zbiorniku , budowle sportowe  i inne o skomplikowane budowie.

Obiekty małej architektury – niewielki obiekt a w szczególności: kultu religijnego ( kapliczki, krzyże przydrożne, figury), posągi, wodotryski i inne architektury ogrodowej.

Świadczenie usług – to wszelkie świadczenia nie będące dostawami i robotami publicznymi , określane jako usługi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów  w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i nie priorytetowym.

Świadczenie takie musi być odpłatne, a więc wykonawcy przysługuje świadczenie pieniężne  lub inna  forma np.  koncesja na roboty budowlane,  kiedy wykonawcy przysługuje  prawo do eksploatacji wybudowanego obiektu budowlanego przez wskazany w oko cesji okres czerpania pożytków od osób trzecich będących użytkownikami tego obiektu. Koncesja jest rodzajem zapłaty za wykonanie obiektu budowlanego. Istotą koncesji jest prawo pobierania opłat od użytkowników  obiektu, a nie samo prawo korzystania z takiego obiektu.

Wynagrodzenie dla wykonawcy pochodzi ze środków publicznych.

Środki publiczne to środki publiczne w rozumieniu przepisów o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. Są to: dochody publiczne( daniny publiczne – cła podatki), środki pochodzące z budżetu UE oraz inne środki z pomocy międzynarodowej nie podlegające zwrotowi, przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące: 1/ ze sprzedaży papierów wartościowych oraz innych operacji finansowych, 2/ z prywatyzacji majątku SP. oraz majątku samorządu terytorialnego, 3/ ze spłat pożyczek udzielonych ze środków publicznych, 4/ z otrzymanych pożyczek i kredytów; wpływy ze sprzedaży wyrobów, usług świadczone  przez jednostki finansów publicznych, darowizny na rzez sektora finansów publicznych, odszkodowania.

Środki publiczne – przychody  jednostek budżetowych Państwa i jednostek samorządu terytorialnego pochodzących ze sprzedaży papierów wartościowych prywatyzacji majątku, ze spłat kredytów  pożyczek udzielonych innym jednostkom i innych operacji finansowych.

Ja mam tu tak:

Wyznacznikiem reglamentacji jest wartość zamówienia publicznego przekraczająca kwotę 14000 euro netto. Jest to podstawowy próg kwotowy. Zasady reglamentacji zawarte są w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych z 29 stycznia 2004r.

Podstawowym wyznacznikiem     …….. jest wartość zamowienia publicznego równowartości kwoty 14 000 EURO  ( bez podatku) – jest to podstawowy próg kwotowy obowiązujący  w krajach  ………

Zasady udzielania wynagrodzenia  - ustawa  z 29.01.2004 roku o zamowieniach publicznych.

Katalog podmiotów zobowiązanych:

Jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych ( organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy, trybunały; jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związku; jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych; agencje wykonawcze – agencja restrukturyzacji Rynku; państwowe fundusze celowe; ZUS; KRUS; NFZ; Samodzielne publiczne ZOZ; uczelnie publiczne; Polska Akademia Nauk; inne panstowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustwa w celu wykonywania zadań publicznych  z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek handlowych;

Inne jednostki niż podane wyżej, nie posiadające osobowości prawnej utworzone w celu zaspokojenia potrzeb o charakterze powszechnych ile te podmioty wywierają na nie dominujący wpływ  tzn.: finansują je w 50%; sprawują nadzór nad organem zarządzającym, posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, mają prawo do powoływania ponad polowy składu organu zarządzającego;

Związki z podmiotami zobowiązanymi:

Inne podmioty : mogą to być przedsiębiorstwa  i spółki kapitałowe utworzone w celu realizacji zadań o charakterze użyteczności publicznej i jeśli zachowane są warunki:

- Roboty budowlane, budynki szkół wyższych lub przez administrację lub usługi związane z tymi robotami,

- Ponad 50% finansowane ze środków publicznych przez podmioty wymienione,

-Wartość zamówienia znaczna , przekracza progi wspólnotowe (powyżej tych progów zamieszcza się ogłoszenie w DZ.U.E serii S;

Progi wspólnotowe są niejednolite, bo odmiennie kształtują się do robót budowlanych a odmiennie do usług.

Próg na robót budowlanych – 4845000 EURO niezależnie od tego kto jest zamawiającym,

Progi wspólnotowe dla usług i dostaw:

Próg niejednolity uzależniony od zamówienia:

- 125000 EURO – niższy próg (usług i dostaw) – zamawiający z sektora f.p. ( za wyjątkiem państwowej kultury, filmowców, jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związkowców, a także innych których organ założycielski jest jednostką samorządu terytorialnego), zamawiający będący inną jednostką nie posiadajacą osobowości prawnej.

- 143000 EURO – obowiązuje dla wszystkich pozostałych nie mieszczący suię w I progu, kto jest zobowiązany do Z.P.

Dodatkowy próg wspólnotowy 387000 EURO dla dostaw i usług dot. Zamówień sektorowych

Do sektora finansów publicznych nie zalicza się przedsiębiorstw, banków państwowych oraz spółek handlowych tworzonych na podstawie odrębnych ustaw. Oznacza to, ze przychody pochodzące z własnej działano iści tych podmiotów nie zalicza się do srodków publicznych.

 

SYSTEM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

System zamówień publicznych – w rozumiany jako zbiór aktów normatywnych określający zasady i procedury zamówień publicznych.

Historia:

- Ustawa z dnia 15 lutego 1933 r. o dostawach i robotach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz instytucyj prawa publicznego,

- ustawa z 1948 roku o dostawach i usługach na rzecz Skarbu Państwa , samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych,

- Ustawa o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych Publikacja: Dz.U. z 1958 nr 3 poz. 7 Data wydania: 28.12.1957,

- ustawa z z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych nowelizowana,

- Ustawa 29.01.2004 roku Prawo zamówień publicznych – obecna  później teks jednolity w 2007 roku

Zakres przedmiotowy: określa zasady i tryb zamówień publicznych, środki ochrony prawnej, kontrolę udzielania zamówień publicznych oraz organy właściwe w sprawach uregulowanych w ustawie.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych koordynuje cały system, przeprowadza kontrolę.

Organami właściwymi w sprawach zamówień publicznych są: Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Rada Zamówień Publicznych jako organ doradczo-opiniodawczy Prezesa Urzędu oraz Krajowa Izba Odwoławcza .

Przepisy, rozporządzenia wydawane są przez Prezesa Rady Ministrów za wyjątkiem roót budowlanych, które wydaję Minister Infrastruktury.

Najważniejsze rozporządzenia to rozporządzenie  dot. Kwot wartości zamówienia z 2009roku jest to :

W dniu 30 grudnia 2009 r. w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów: Rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich weszło w życie 1.01.2010 r.

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓWz dnia 28 stycznia 2010 r.w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym

W dniu 30 grudnia 2009 r. w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów: Rozporządzenie w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz. U. Nr 224, poz. 1796). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.   (Średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych na podstawie rozporządzenia wynosi 3,839.)

Inne akty normatywne, z których należy korzystać:

KC – w sprawie umów i czynności podejmowanych przez wykonawcę,

KPC – w zakresie postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz SO wna skutek wniesienia skargi;

KPA – w zakresie decyzji wydawanych przez Prezesa Zamowień Publicznych, gdzie może nakąłdać kary pieniężne na wykonującego.

Ustawa z 2009 roku o Finansach Publicznych – w zakresie pojęcia jednostek sektora publicznego w zakresie środków publicznych

USTAWA z dnia 17 grudnia 2004 r.o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie trybu i zasad   (odpowiedzialność ponosi kierownik zamawiającego i wszyscy biorący udział)

Ustawa z dnia 5.07.2001 r. o cenach – w zakresie pojęcia „ceny”

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane- dot. Pojęcia roboty budowlane, budowli;

USTAWA z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – w zakresie jawności umowy.

Stosuje się również przepisy wspólnotowe  w zakresie zamówień publicznych. Akty wspomagające:

     Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 r.w sprawie wspolnego słownika zamówień ( ważny przy opisie zamówień, należy przypisać mu odpowiedni kod usługi dostawy i budowli);

Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1564/2005 z dnia 7 września 2005 r.ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w ramach procedur zamowień publicznych zgodnie z dyrektywami 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady;

Mają one charakter  bezpośrednio obowiązujący.

    Oprócz rozporządzeń są dyrektywy  wspólnotowe, które mają zharmonizować przepisy dot. udziału Z.P. w państwach członkowskich. Prawo zharmonizowane z prawami UE.

Podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych wynikają z przepisów  ustawy o w sprawie udzielania zamówień publicznych.

Zasady udzielania zamówień publicznych  to wskazówki podsystemowe dla podmiotów stosujących te przepisy dla zamawiającego jaki i dla wykonawcy. Naruszenie tych zasad  przez zamawiającego skutkować może odpowiedzialnością z tytułu naruszenia dyscypliny F.P. a z drugiej strony takie naruszenie może dawać wykonawcy  możliwości złożenia srodka odwoławczego do Krajowej Izby Odwoławczej.

 

ZASADY UDZIELANIA ZAMOWIEŃ PUBLICZNYCH:

Zasada uczciwej konkurencji zamawiający jest zobowiązany przydołożeniu należytej staranności wyeliminować  ofert stanowiące  czyn o nieuczciwej konkurencji. Ma służyć ochronie s[prawnej działalności rynku przeciwdziałaniem monopolistycznym a także  ma służyć efektywnej działalności,

Zasada równego traktowania – oznacza obowiązek traktowania wykonawców na równych prawach wszystkich wykonawców na każdym etapie postępowania , a więc na etapie przygotowania,  oceny złożonych ofert i  dokonania wyboru, a także konieczność stawiania  wszystkim potencjalnym uczestnikom postępowania takich samych warunków udziału w postępowaniu, , kryteriów, przekazywania identycznych w swojej treści uczestnikom postępowania.

Zasada bezstronności, obiektywizmu – jest obowiązkiem kierownika zamawiającego, pracowników, którym powierzono określone  czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania oraz członkowie komisji przetargowej . Osoby mają złożyć  pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności wyłączających je z postępowania.

Okoliczności wyłączające:

     - jeśli sama ta osoba ubiega się o wykonanie zamówienia,

- osoba ta pozostaje w związku, pokrewieństwie  i powinowactwie z wykonawcą,

- osoba powiazana z wykonawcą wcześniejszym zatrudnieniu w okresie 3 lat lub wykonawca w tym czasie był członkiem zarządu nadzorującego wykonawcę,

- osoby pozostają z wykonawcą w związku lub w innej formie , które mogą wątpić w jego bezstronność,

- osoby, które zostały prawomocnie skazane za przestępstwa gospodarcze lub o przekupstwie lub inne w celu uzyskania korzyści majątkowej,

Gdyby takie osoby wykonywały te czynności, należy te czynności powtórzyć, za wyjątkiem otwarcia kopert, oraz innych czynności wpływające na wynik postępowania.

          - udzielenie zamówienia wybranemu zgodnie z przepisami

Z tego wynikają dwie dyrektywy:

- możliwoęśc zapewnienia tylko wykonawcy po przeprowadzeniu postępowania ztn. Nikt inny w jego miejsce umowy zawrzeć

- podwykonawcy,

- zawarcie umowy należy zawsze poprzedzić przeprowadzenie postępowania.

4.  Zasada jawności – polega na obowiązku dostępu do informacji o organizacji i przebiegu postępowania oraz informacji związanych z podstępowanie, dostępu do dokumentacji postępowania

    Jawność wewnętrzna – w stosunku do uczestników postępowani, którzy muszą być informowania o wszelkim postępowaniu,

Jawność zewnętrzna – w stosunku do wszystkich innych uczestników, którzy interesują się tym zamówieniem , kto wygra. Osoby mają dostęp do protokołów i załączników, w więc złożone ofert,  umowa zawarta.

Wykonawca za może zastrzec, że  nie mogą być one udostępnione. W toku postępowania nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa, jeżeli wykonawca  nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zastrzegł , że nie mogą być udostępnione. Wnioskodawca nie może zastrzec informacji, którą zamawiający podaje do publicznej wiadomości w chwili otwarcia ofert oraz adresów wykonawców, informacji dotyczących ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności podanych w ofertach.

5   Zasada pisemności – postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzona jest w formie pisemnej. Służy do sprawności kontroli ale i do zasady jawności. Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w jeżyku polskim, ale mamy wyjątek w szczególnie w uzasadnionych przypadkach zamawiający  może wyrazić zgodę  na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu  o udzielenie zamówienia, oświadczeń, ofert, oraz innych dokumentów również w jednym z języków powszechnie używanych w Hadlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane.

Kluczowe dokumenty:  wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia; ofert oraz związanych z nią oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnienie warunków. Wybór języka należy do zamawiającego. Przez pojęcie języka kraju, w którym zamówienie jest udzielane, należy rozumieć język kraju siedziby wykonawcy lub miejsca siedziby jego oddziału upoważnionego do zawarcia umowy o zamówienie publiczne.

6. Zasada  prymatu postępowań przetargowych

    Wyróżniamy dwa tryby:

Przetargowe – przetarg nieograniczony i przetarg ograniczony ( stosowane tam, gdzie  nie zachodzą ustawowe przesłanki dopuszczające  udzielenie zamówienia publicznego w innym trybie niż przetarg.  Wybór rodzaju przetargu zależy od zamawiającego.

Nieprzetargowe -  zaliczamy : tryb negocjacji; tryby negocjacji bez ogłoszenia, tryb zapytania o cenę; tryb zamówień z wolnej ręki; tryb licytacji elektronicznej, dialogu konkurencyjnego.

 

PRZEBIEG POSTĘPOWAŃ O ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH

Modele postępowań o udzielenie zamówień publicznych.

I. Model - postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający.

Zamawiający może .powierzyć przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej.

Za przygotowanie i przeprowadzenie odpowiada kierownik zamawiającego, a więc osoba, która dysponuje środkami na przeprowadzenie zamówienia, a pracownicy w takim zakresie, w jakim powierzono im wykonanie tych czynności.  Może to być organ administracji państwowej, który posiada środki  na wykonanie zadań ustawowych i jeśli zamówienie dotyczy tych zadań. Ale może to być kierownik urzędu obsługującego organ, jest on również dysponentem środków na cele związane z działalnością  urzędu czyli dział Administracji Publicznej – Dyr. Ministrestwa.

Kierownik wyznacza pewne osoby, którym powierza wykonanie czynności w postępowaniu oraz czynności przygotowawcze .

Osoby, które  te mogą wykonać :’

- Finansowe komórki dot. Zamówień publicznych;

- członkowie komisji przetargowej – jest to zespół pomocniczy kierownika zamawiającego powoływany do oceny spełnienia przez wykonawców warunków do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia a także do badania i oceny ofert. Komisja przetargowa ma charakter stały lub być powoływana do przygotowania i przeprowadzenia określonych postępowań. Członków komisji przetargowej powołuje i dowołuje kierownik zamawiającego. Komisja składa się z trzech osób. Kierownik zamawiającego określa organizację, skład, tryb pracy oraz zakres obowiązków członków komisji przetargowej. Osoby te odpowiadają za prawidłowe  wykonanie tych czynności powierzonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia. W przypadku niewłaściwego postępowania pociągane są do odpowiedzialności. Osoby te muszą prezentowa obiektywizm i bezstronność i złożyć oświadczenie o braku okoliczności wyłączających ich w tym postępowaniu.

W niektórych postępowaniach potrzebne jest zasięgniecie opini specjalistycznych. Kierownik zamawiającego  może powołać biegłych. Muszą to być osoby bezstronne i złożyć wskazane oświadczenie.

II model - polega na tym, że wskazany jest centralny zamawiający, który przygotowuje i przeprowadza postępowania oraz udziela zamówień, zawiera umowę z wybranym wykonawcą. Centralny zamawiający działa na potrzeby szerszej grupy zamawiających...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin