Scenariusz zajęć muzycznych z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Idą święta
Cele ogólne:
· Nauka piosenki Pt. „Z jajkiem i zającem”
· Rozwijanie umiejętności inscenizowania ruchem tekstu;
· Rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych;
· Wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki;
· Rozwijanie poczucia rytmu;
· Rozwijanie wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki;
· Rozwijanie koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni;
· Kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej;
Cele operacyjne:
· Dziecko umie zaśpiewać zbiorowo piosenkę,
· Potrafi powiedzieć o czym jest piosenka,
· Potrafi ilustrować ruchem piosenkę,
· Porusza się w rytm muzyki,
· Prawidłowo reaguje na sygnały,
· Przestrzega zasad i reguł zabawy,
· Aktywnie uczestniczy w zajęciach,
· Dostosowuje ruch do tempa i rytmu słuchanej muzyki,
Metody pracy:
· Aktywizujące
· Czynna: zabawy oparte na działalności praktycznej dzieci
· Słowna: rozmowa, objaśnienie
· Oglądowa: pokaz
· Problemowo – analityczna (słuchanie muzyki)
Formy pracy:
· zespołowa;
· indywidualna;
· grupowa.
Środki dydaktyczne:
· płyta z nagraniem piosenki Pt. „Z jajkiem i zającem”;
· ilustracja związana ze Świętami Wielkanocnymi;
· nagrania muzyczne utworów do słuchania;
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie piosenki „Z jajkiem i zającem” (słowa i muzyka K. Bożek-Gowik) nagranej na płycie CD.
Z jajkiem i zającem
I.
Skacze drogą zając, skacze pomalutku,przykucnął za płotem, hop, i już w ogródku.Kic, kic, kic, cichutko skrada się do domu,każdemu zostawia prezent po kryjomu.
Ref.
Święta wielkanocne z jajkiem i zającem,słoneczne, pachnące święta wielkanocne. 2x
II.
Idą chłopcy drogą, idą pomalutku,przykucnęli cicho, hop,, i już w ogródku.Naraz śmiech i wrzawa. ”Śmigus – dyngus!” – krzycząi dziewczynki łapią, i wodą je chlapią.
2. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki
3. Inscenizacja ruchowa tekstu piosenki.
Ustawienie dzieci w luźnej gromadce, przed nauczycielem.
1
Skacze drogą zając, skacze pomalutku,przykucnął za płotem,
hop, i już w ogródku.Kic, kic, kic, cichutko skrada się do domu,
każdemu zostawia prezent po kryjomu.
- Naśladują zajęcze skoki
- Przykucają
- Wykonują wyskok i podskok
- Przykładają palec do ust
- Pochylają tułów do przodu i chodzą cicho na palcach
- Naśladują rozdawanie prezentów
Święta wielkanocne z jajkiem i zającem,słoneczne, pachnące święta wielkanocne. - Dzieci tworzą w parach małe kółeczka i tańczą w podskokach w rytmie muzyki
Idą chłopcy drogą, idą pomalutku,przykucnęli cicho,
hop,, i już w ogródku.Naraz śmiech i wrzawa. ”Śmigus – dyngus!” – krzycząi dziewczynki łapią, i wodą je chlapią.
- Chodzenie spokojne po sali
- Udają, że się śmieją i trzymają się za brzuchy
- Wykonują ruchy jakby polewały się wodą z psikawek
4. Zabawa słuchowa „Zagubione kurczątko”
Dzieci siedzą na obwodzie koła i zasłaniają usta dłońmi. Jedno z nich – kurka – odchodzi na bok i odwraca się twarzą do ściany. W tym czasie nauczyciel pokazuje ręką dziecko, które ma naśladować odgłos kurczątka na sylabie pi. Kurka stara się odnaleźć zagubione kurczątko. Zabawę powtarzamy.
5. Zabawa „Kwiaty na łące” (płyta CD z utworem A. Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku” - fragment utworu)
Siad klęczny w kole. Głowa schowana na kolanach. Muzyka pełni rolę słońca. Dzieci zamieniają się w kwiaty na łące. Gdy muzyka jest cicha a słońce jest schowane – kwiaty śpią, są zamknięte (dzieci przykucają). Gdy muzyka jest głośna słońce świeci mocno – kwiaty rozchylają się, unosząc główki i ręce coraz wyżej (dzieci pokazują jak rozkwitają, wstają).
Malwina Skowronek
Myszorek1