Ciemieniucha.doc

(45 KB) Pobierz
Ciemieniucha

Ciemieniucha

Nie jest groźna, ale brzydko wygląda. To zółte, tłuste łuski na główce niemowlaka. Na szczęście łatwo można się ich pozbyć.

Przyczyną powstania tej dolegliwości jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nie są one jeszcze w pełni dojrzałe i produkują zbyt dużą ilość łoju (czyli naturalnej wydzieliny skóry). Złuszczający się naskórek w połączeniu z tłustą skórą, tworzy coś w rodzaju „skorupy”, okrywającej główkę maluszka.

Pielegnacja to podstawa
Ciemieniucha zazwyczaj pojawia się w pierwszych tygodniach życia maluszka. Może jednak powracać nawet w ciągu dwóch pierwszych lat! Nie jest to groźna dolegliwość – nie boli ani też nie swędzi malca, wymaga natomiast bardzo starannej i systematycznej pielęgnacji. Zalegające i nieusuwane łuski mogą bowiem przyczynić się do infekcji skóry i np. spowodować wypadanie włosków. Poza tym ciemieniucha wygląda nieestetycznie i bywa dosyć uciążliwa, dlatego trzeba się jej szybko pozbyć z główki maluszka. Rozwojowi tej przykrej dolegliwości może także sprzyjać pocenie się główki, dlatego tak ważne jest, aby nie przegrzewać maleństwa. Pamiętaj, aby zakładać czapeczkę dziecku tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Jeśli przebywasz z dzieckiem w zamkniętym i ogrzewanym pomieszczeniu (nawet przez chwilę), zdejmij mu nakrycie główki – niech jego skóra trochę sobie „poodycha” w tym czasie.

Jak ja usunac?
Warto zabieg likwidowania ciemieniuchy połączyć z codzienną higieną. Wystarczy na około godzinę przed kąpielą natłuścić główkę malca oliwką i założyć mu czapeczkę. Pomoże to rozmiękczyć łuski, które potem usuniesz, czesząc główkę dziecka. Dobrze użyć do tego miękkiej szczotki. Staraj się to robić ostrożnie, aby nie podrażnić delikatnej skóry. Potem dokładnie spłucz główkę i umyj tak, jak zawsze. Jeśli będziesz systematycznie stosować tę metodę, wkrótce ciemieniucha powinna ustąpić. Gdy jednak te domowe sposoby nie pomagają, możesz sięgnąć po specjalny preparat na ciemieniuchę np. Skarb Matki. Zabieg powtarzaj do momentu, aż ciemieniucha całkowicie zniknie.

KIEDY DO LEKARZA?
■ Gdy ciemieniucha zbyt często „powraca” na główke malca
■ Jesli istnieje podejrzenie, że zmiany na skórze są objawem uczulenia
■ Gdy tłuste łuski pojawiają się w miejscach innych niż dotychczas albo jeżeli wystąpia dodatkowo jakieś inne dolegliwości, np. bóle brzuszka;
■ Kiedy na skórze pojawiła sie wysypka.

 

Czy wiesz że...
Zazwyczaj pojawia się na główce maluszka. Może jednak wystąpić na brwiach, za uszami, przy nosku, pępuszku, a nawet na pupie.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin