Scenariusz zajęć dla szkół ponadgimnazjalnych.docx

(13 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dla szkół ponadgimnazjalnych

 

Temat: Głusi, niewidomi i głuchoniewidomi

Czas trwania: 2 godziny lekcyjne

Odbiorcy: szkoły ponadgimnazjalne

 

Cele ogólne:

·         Zapoznanie uczniów z definicjami osoby głuchej, niewidomej i głuchoniewidomej

·         Motywowanie uczniów do kontaktu z osobami o tego typu niepełnosprawności

·         Przytaczanie i obalanie negatywnych stereotypów dotyczących osób głuchoniewidomych

·         Kształtowanie pozytywnej postawy wobec niepełnosprawnych

·         Zapoznanie ze sposobami komunikowania się osób głuchoniewidomych z otoczeniem

·         Ukazanie barier mentalnych i architektonicznych z jakimi borykają się głusi i niewidomi

Metody:

Wykład, dyskusja, doświadczenie

 

Formy pracy:

Zbiorowe i grupowe

 

Przebieg zajęć:

Część I

teoretyczna: wykład odnośnie niepełnosprawności jaką jest utrata wzroku, słuchu lub obydwu zmysłów jednocześnie

Część II

praktyczna: Podział klasy na dwie grupy, wybór osoby reprezentującej grupę. Następnie nauczyciel kolejno zaprasza reprezentantów poszczególnych grup, którzy losują dla swojej grupy jedno z dwóch zadań:

 

Zadanie 1

Jeden z uczniów ustawia się przy tablicy zatyka mocno palcami wskazującymi uszy i początkowo stojąc twarzą do klasy stara się usłyszeć i powtórzyć hasło mówione przez kolegę siedzącego w pierwszej ławce, następnie siedzącego w środku sali i na końcu. Następnie odwraca się bokiem i powtarza zadanie.

Zadanie 2

Nauczyciel zasłania, każdemu uczniowi z grupy przepaską oczy i wskazuje ucznia, który nie zdradzając kim jest podchodzi po cichu do osoby wykonującej zadanie. Uczeń z zasłoniętymi oczami tylko poprzez dotykanie twarzy stara się odgadnąć kto stoi przed nim.

Podsumowując zadania, obydwie grupy dzielą się swoimi wrażeniami z wykonywania zadań. Nauczyciel może sterować rozmową poprzez zadawanie pytań np. „z czym związane były pojawiające się problemy?”

Część II

Teoretyczna: nauczyciel przedstawia sposoby porozumiewania się z osobami głuchymi, głuchoniewidomymi.

·         Rozdaje każdemu wcześniej przygotowaną rękawiczkę, na której zaznaczone są poszczególne symbole alfabetu palcowego i przeznacza 10 minut na zapoznanie się z nimi i na próby porozumiewania się za pomocą tej techniki.

·         Rozdaje uczniom wydruki przedstawiające alfabet Lorma, objaśnia sposób korzystania z tej metody i przeznacza 10 minut uczniom na zapoznanie się z tą techniką.

·         Teoretycznie omawia inne techniki porozumiewania się z osobami głuchymi i głuchoniewidomymi takie jak: język migowy, amerykański alfabet jednoręczny i palcowy alfabet Braila 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin