Scenariusz zajęć dla szkół ponadgimnazjalnych
Temat: Głusi, niewidomi i głuchoniewidomi
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
Odbiorcy: szkoły ponadgimnazjalne
Cele ogólne:
· Zapoznanie uczniów z definicjami osoby głuchej, niewidomej i głuchoniewidomej
· Motywowanie uczniów do kontaktu z osobami o tego typu niepełnosprawności
· Przytaczanie i obalanie negatywnych stereotypów dotyczących osób głuchoniewidomych
· Kształtowanie pozytywnej postawy wobec niepełnosprawnych
· Zapoznanie ze sposobami komunikowania się osób głuchoniewidomych z otoczeniem
· Ukazanie barier mentalnych i architektonicznych z jakimi borykają się głusi i niewidomi
Metody:
Wykład, dyskusja, doświadczenie
Formy pracy:
Zbiorowe i grupowe
Przebieg zajęć:
Część I
teoretyczna: wykład odnośnie niepełnosprawności jaką jest utrata wzroku, słuchu lub obydwu zmysłów jednocześnie
Część II
praktyczna: Podział klasy na dwie grupy, wybór osoby reprezentującej grupę. Następnie nauczyciel kolejno zaprasza reprezentantów poszczególnych grup, którzy losują dla swojej grupy jedno z dwóch zadań:
Zadanie 1
Jeden z uczniów ustawia się przy tablicy zatyka mocno palcami wskazującymi uszy i początkowo stojąc twarzą do klasy stara się usłyszeć i powtórzyć hasło mówione przez kolegę siedzącego w pierwszej ławce, następnie siedzącego w środku sali i na końcu. Następnie odwraca się bokiem i powtarza zadanie.
Zadanie 2
Nauczyciel zasłania, każdemu uczniowi z grupy przepaską oczy i wskazuje ucznia, który nie zdradzając kim jest podchodzi po cichu do osoby wykonującej zadanie. Uczeń z zasłoniętymi oczami tylko poprzez dotykanie twarzy stara się odgadnąć kto stoi przed nim.
Podsumowując zadania, obydwie grupy dzielą się swoimi wrażeniami z wykonywania zadań. Nauczyciel może sterować rozmową poprzez zadawanie pytań np. „z czym związane były pojawiające się problemy?”
Teoretyczna: nauczyciel przedstawia sposoby porozumiewania się z osobami głuchymi, głuchoniewidomymi.
· Rozdaje każdemu wcześniej przygotowaną rękawiczkę, na której zaznaczone są poszczególne symbole alfabetu palcowego i przeznacza 10 minut na zapoznanie się z nimi i na próby porozumiewania się za pomocą tej techniki.
· Rozdaje uczniom wydruki przedstawiające alfabet Lorma, objaśnia sposób korzystania z tej metody i przeznacza 10 minut uczniom na zapoznanie się z tą techniką.
· Teoretycznie omawia inne techniki porozumiewania się z osobami głuchymi i głuchoniewidomymi takie jak: język migowy, amerykański alfabet jednoręczny i palcowy alfabet Braila
guano_rules