Poradnik.doc

(1096 KB) Pobierz

SIMSON

poradnik

 

 

 

 

NIE PONOSZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYKONANE SZKODY WYŻĄDZONE W NAPRAWACH I PRZERÓBKACH OPISANYCH W PORADNIKU. TO NIE ZNACZY ŻE SĄ ŹLE NAPISANE TYLKO ŻE KTOŚ MOŻE JE ŹLE WYKONAĆ.

 

 

Modele

 

 

Poniżej przedstawione są modele Simsonów i lata ich produkcji.

 

50

S50 N

S50 B

S50 B1

S50 B2

1975 - 1980

1975 - 1976

1976 - 1980

1976 – 1980

S51

S51 N

S51 B1 - 3

S51 B1 - 4

S51 B2 - 4

S51 E

S51 C

1980 - 1987

1980 - 1988

1980 - 1989

1980 - 1989

1982 - 1988

1983 - 1989

S70

S70 E

S70 C

S 70/1E

1984 - 1988

1984 - 1988

1983 - 1989

SR50

SR50 N

SR50 B3

SR50 C

SR50 CE

SR50/1C

SR50/1CE

SR50/1B

1987 - 1988

1986 - 1989

1987 - 1989

1986 - 1988

1989 - 1990

1989 - 1990

1989 - 1990

SR80

SR80 CE

SR80/1CE

1987 - 1988

1988 - 1990

 

 

 

 

 

 

 

 


Eksploatacja

 

Docieranie

 

Najważniejszym warunkiem dobrej pracy silnika w całym jego okresie użytkowania, jest jego poprawne dotarcie. Przez pierwsze 500 km jazdy motorowerem nowym lub motorowerem z nowym silnikiem (lub po kapitalnym remoncie) należy przestrzegać poniższych wskazówek. W okresie docierania nowy silnik wymaga nieco więcej środka smarującego niż podczas późniejszej eksploatacji. Z tego względu do zbiornika pojazdu należy wlewać mieszankę o stosunku oleju do paliwa 1:33, to znaczy do 3,3 dm3 etyliny należy dodać 100 cm3 oleju. Należy unikać jazdy z pasażerem w terenie górzystym, jak również poruszania się na długich odcinkach drogi na pierwszym biegu z dużym obciążeniem układu napędowego (niekorzystne warunki odprowadzania ciepła w skutek małego chłodzenia silnika). Podczas jazdy na wzniesieniach odpowiednio wcześnie redukować biegi. Silnik musi pracować płynnie – praca z małą prędkością obrotową powoduje jego wcześniejsze zużycie. Początkowo jedynie na krótkich odcinkach drogi dopuszcza się jazdę z pełnym otwarciem przepustnicy. Następnie można zwiększać obciążenie silnika aż do pełnego wykorzystania jego możliwości. Powyższe wskazówki wynikają z następujących powodów: mimo precyzyjnego wykonania elementów układu napędowego podczas docierania zachodzą procesy wygładzania powierzchni łożysk oraz docierania tłoka, kół zębatych i przekładni łańcuchowej. Zmniejsza się dzięki temu zużycie, będące wynikiem procesu tarcia. Wraz z upływem czasu zwiększa się sprawność pojazdu i coraz więcej użytecznej energii może być wykorzystywane do jego napędzania.

Podsumowując można stwierdzić: podczas docierania moc silnika motoroweru, w porównaniu do stanu początkowego, wzrasta o około 0,5 kW (0,7 KM) i jednocześnie zmniejsz się zużycie paliwa o około 15 %. Dwie ważne czynności konieczne do wykonania w pierwszym okresie eksploatacji pojazdu to:

§         wymiana oleju w skrzyni biegów po 600-700 km

§         zmiana stosunku ilości oleju silnikowego do paliwa po przekroczeniu granicy 500 km.

Dalsza eksploatacja na mieszance bogatszej (tzn. zawierającej większą ilość oleju silnikowego) byłaby przyczyną nie tylko znacznego zanieczyszczenia środowiska, lecz również nadmiernego osadzania się w silniku i układzie wydechowym nagaru. Zjawisko to daje się zauważyć w postaci widocznego spadku mocy silnika oraz przede wszystkim wyraźnie podwyższonego zużycia paliwa. Mieszanka palna o stosunku 1:50 jest właściwa dla dotartego, dwusuwowego silnika motoroweru.

 

Układ zapłonowy

 

 

Układ zapłonowy w największym stopniu wpływa na niezawodność pracy motoroweru. Zdecydowana większość nieprawidłowości w pracy silnika jest spowodowana niesprawnym działaniem układu, co z kolei jest najczęściej wynikiem jego niewłaściwej obsługi. W motorowerach Simson zastosowano zapłon iskrownikowy. Główne elementy układu zapłonowego to płytka twornika i koło magnesowe. W omawianych modelach motoroweru są stosowane dwa typy układu zapłonowego (o takich samych wymiarach głównych i przyłączeniowych), w których zastosowano:

 

§         iskrownik – prądnicę (SLPZ) z cewką zapłonową poza iskrownikiem,

 

§         iskrownik – prądnicę (SLEZ) z regulatorem i cewką zapłonową poza iskrownikiem.

 

Należy pamiętać, że koło magnesowe przeznaczone dla różnych typów układu zapłonowego nie mogą być dowolnie zamieniane, ze względu na niejednakowy stopień magnesowania i w niektórych przypadkach różniące się materiały magnetyczne. W razie zmiany funkcja zapłonowa układu nie mogłaby być prawidłowo spełniana, jak również mogłoby to powodować znaczne przepięcia lub niedomiary napięcia

 

 

 

 

 

 

 

Na wykonanej jako odlew ciśnieniowy płytce twornikowej tego iskrownika – prądnicy są umieszczone dwie cewki zasilające elementy oświetleniowe pojazdu i umożliwienie doładowanie akumulatora, przerywacz, kondensator oraz cewka pierwotna, zaopatrująca w prąd leżącą na zewnątrz 12 – woltową cewkę zapłonową.

 

Iskrownik – prądnica (SLPZ) z położoną na zewnątrz cewką zapłonową

 

1 – cewka pierwotna układu zapłonowego,

2 – cewka zasilająca reflektor,

3 – cewka zasilająca światło hamowania i doładowująca akumulator,

4 – przerywacz,

5 – kondensator,

6 – koło magnesowe z wbudowanymi magnesami stałymi,

7 – krzywka na kole magnesowym,

8 – cewka zapłonowa,

9 – przewód zasilający z nasadką odkłócającą.

 

 

Sposób mocowania płytki do korpusu silnika za pomocą śrub i otworów łezkowych umożliwia jej obracanie w celu regulacji zapłonu. Końcówki wszystkich cewek są zebrane w wiązkę przewodów, wyprowadzoną na zewnątrz obudowy. W pierścieniu koła magnesowego jest osadzonych 6 magnesów, wykonanych z materiału niewymagającego domagnesowywania nawet po dłuższej eksploatacji pojazdu. Piasta koła magnesowego stanowi krzywkę sterującą przerywaczem. Wykonany w niej otwór w postaci stożka o zbieżności 1:5 wraz ze sprężyną talerzową służą do pewnego zamocowania koła na prawym czopie wału korbowego. Wirujące wraz z wytwarzanym przez siebie polem magnetycznym koło magnesowe powoduje wzbudzanie prądu elektrycznego w poszczególnych cewkach. Jeśli w skutek rozwarcia styków przerywacza (wznios krzywki) nastąpi przerywanie przepływu prądu przez uzwojenie cewki pierwotnej, to w wyniku indukcji powstanie w cewce zapłonowej impuls prądowy o napięciu 12…15 kV. Impuls ten przez przewód zapłonowy i nasadkę odkłócającą zostaje doprowadzony do świecy zapłonowej. Między elektrodami świecy, w skutek dużej różnicy potencjałów, przeskoczy iskra. Zapoczątkuje ona proces spalania mieszanki paliwowo – powietrznej w cylindrze. W celu uniknięcia zbyt szybkiego zużycia styków przerywacza, na skutek wypalenia przez iskrę, w układ jest równolegle włączony kondensator, minimalizujący skutki tego zjawiska. Dzięki indukowaniu prądu o wysokim napięciu na zewnątrz iskrownika – prądnicy układ jest bardziej odporny na zawilgocenie i wpływ temperatury, a w ostatecznym wyniku bardziej niezawodny.

 

 

 

 

 

Charakterystyczną cechą układu zapłonowego o napięciu nominalnym 6 lub 12 V jest brak mechanicznego przerywacza, kłopotliwego w obsłudze i narażonego na szybkie zużycie. Oprócz tego ważną cechą tego układu jest możliwość zasilania reflektora 35 W.

 

 

Iskrownik – prądnica elektroniczny (SLEZ) bez regulatora i cewki zapłonowej

 

1 – cewka sterująca,

2 – cewka zasilająca reflektor,

3 – cewka zasilająca światło hamowania i ładująca akumulator,

4 – cewka zasilająca kondensator zapłonowy,

5 – nabiegunnik (podczas przesuwania się cewki sterującej powoduje powstanie impulsu zapłonowego)

 

Na płytce twornikowej elektronicznego iskrownika – prądnicy znajdują się dwie cewki zasilające elementy oświetlenia pojazdu, cewka dostarczająca prąd do elektronicznego bloku sterującego (regulatora elektronicznego) oraz cewka wytwarzająca impulsy sterujące, jako element zastępujący przerywacz. W skład układu wchodzą również: elektroniczny blok sterujący z pięcioma przyłączami, hermetycznie zamknięty, i od roku 1986 miniaturowa cewka zapłonowa (krótsza o 26 milimetrów). Koło magnesowe iskrownika elektronicznego jest pomalowane na czerwono. W powierzchni bocznej koła magnesowego iskrownika zastosowano w układzie o napięciu 12 V, w przeciwieństwie do 6 V, wykonano jedynie dwa niewielkie otwory. Zasadę działania tego typu iskrownika można z dużym uproszczeniem opisać następująco: wytworzony w cewce prąd przemienny jest prostowany przez diody, będące elementami bloku sterującego. Jednocześnie jest ładowany kondensator. Podczas obracania się koła magnesowego stały magnes umieszczony na obwodzie pierścienia przesuwa się w pewnej chwili (odpowiadającej kątowi wyprzedzenia zapłonu) obok cewki sterującej, indukując impuls elektryczny. Impuls ten za pośrednictwem diody zostaje przekazany na tranzystor, który uzyskując właściwości przewodzenia doprowadza zmagazynowaną w kondensatorze energię elektryczną do uzwojenia pierwotnego cewki zapłonowej. Dalsze etapy powstawania impulsu zaczynającego proces spalania mieszanki w cylindrze są takie same, jak w poprzednim wypadku.

 

 

Uwaga. Podczas pracy si...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin