19, początki dziejów rzymu - między etrurią a gregami.doc

(33 KB) Pobierz
Temat: Początki dziejów Rzymu – między Etrurią a Grekami

Temat: Początki dziejów Rzymu – między Etrurią a Grekami.

 

1. Warunki naturalne półwyspu apenińskiego (italskiego):

·          wydłużony kształt wbijający się w Morze Śródziemne tworzy, jakby pomost do Afryki

·          dzieli basen śródziemnomorskie na część wschodnią i zachodnią

·          granicę północną Płw. Apenińskiego wytycza linia rzeki Pad

·          po przyłączeniu Niziny Nadpadańskiej, Italia obejmowała obszar od „czubka buta” po pogórze alpejskie

·          półwysep podzielony jest pasmem gór Apeninów

·          duże obszary terenów rolniczych

·          bardzo dobrze rozwinięta linia brzegowa (rozwój żeglarstwa, rybołówstwa, handlu)

·          lepsze warunki ukształtowania powierzchni ziemi niż w Grecji

·          nieduże, ale liczne rzeki (rozwój transportu)

2. Legenda o założeniu Rzymu

              Według tradycji Rzym został założony ok. 753r. BC. Rzymianie swoją historię liczyli od założenia miasta Rzymu. Legendarnym założycielem był Romulus (który zdołał ujść z płonącej Troi wraz z ojcem i innymi towarzyszami  i dotarli do Italii gdzie osiedlili się na terenie Lacjum). Jego ojciec poślubił córkę miejscowego króla. Ostatnim z kolejnych dwunastu władców był Numitor (pozbawiony tronu przez własnego brata). Miał on córkę Reę Sylwię, która urodziła Romulusa i Remusa. Obawiając się z ich strony odwetu, skazał chłopców na śmierć. Niemowlęta wrzucono do Tybru i dopłynęły do wzgórza Palatyn. Tam wykarmiła je wilczyca. Bracia wzięli odwet i przywrócili tron ich dziadkowi. Romulus zabija Remusa. Ten też zakłada Rzym.

3. Społeczeństwo, gospodarka i ustrój Rzymu królewskiego.

·          Romulus zapoczątkował epokę królewską, która trwała do 509r.; w tym czasie panowało siedmiu królów, którzy nadali państwu jego właściwy kształt organizacyjny i religijny

·          Społeczeństwo określane jako rodowe. Na ród składał się związek rodziny z wspólnym przodkiem. Rody łączyły się we wspólnoty (kurie).

·          Niezwykle silna pozycja ojca – głowa rodziny; dysponował prawem życia i śmierci, decydował o losach w najdrobniejszych szczegółach, mógł nawet sprzedać rodzinę w niewolę.

·          Podstawą gospodarki było rolnictwo, hodowla zwierząt (trzody chlewnej). Okolice porośnięte lasami dostarczającymi bukwi (będącej karmą dla świń).

·          Na początku prowadzono naturalną gospodarkę (nastawioną na zaspokojenie potrzeb w gospodarstwie, bez wymiany) W VI w. BC pod wpływem Greków i Etrusków zapoczątkowana została wymiana handlowa.

·          Na czele państwa stał król - imperator (wybierany na zgromadzeniu kurii). Był najwyższym sędzią i wodzem armii, posiadał kompetencje religijne, dbał o sprawy kultowe.

·          Przy królu funkcjonował organ doradczy – senat (rada starszych). Po śmierci władcy senatorowie wśród swego grona wyłaniali króla tymczasowego, który sprawował władzę do momentu wybrania nowego monarchy (czas ten trwał 5 dni i nazywany był bezkrólewiem).

·          W VI w. powiększyła się powierzchnia miasta, co uczyniło je jednym z największych ośrodków Italii. W dolinie między Palatynem a Kapitolem (odwodnionej i wysuszonej)  powstał główny plac – Forum Romanum. Na Kapitolu wzniesiono świątynię ku czci Jowisza.

·          W VI w. Sergiusz Tuliusz przeprowadził reformę społeczno-polityczna. Obywateli sklasyfikowano wg osiąganego dochodu na pięć klas i przyjęto zasadę, że każda z nich będzie wystawiała określoną ilość wojska odpowiednio uzbrojonego. Obywatele zbierali się odtąd w okręgach wyborczych – centuriach. Odbywały się tzw. zgromadzenia centurialne. 

·          Zgromadzenia kurialne zachowały jedynie swoje znaczenie religijne

·          Plemiona Latynów zamieszkujące Lacjum w VI w. BC utworzyły Związek Latyński. Hegemonia w związku należała wówczas do Rzymu.

·          Najważniejsze osiągnięcia Rzymu przypadają na czas panowania trzech królów panowania etruskiego. W 509r. BC doszło do buntu arystokracji i wygnania przez Greków z południa Italii (którzy chcieli osłabić Etrusków i przeszkodzić w umocnieniu zdobytej Kampanii i Lacjum) ostatniego króla - Tarkwiniusza Pysznego. W 504r. BC pokonali wojska etruskie w bitwie pod Arycją. W Rzymie ustanowiono nową formę rządów – republikę arystokratyczną.

·          Rzymianie pozostawali dłużnikami Etrusków. Zachowali znaczny respekt wobec ich osiągnięć jednak niechętnie wspominali oni monarchię, a widmo powrotu władzy królewskiej krążyło nad nimi przez całe stulecia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin