Fazy trzewienia.doc

(31 KB) Pobierz
Skala współuzależnienia

 

FAZY  TRZEŹWIENIA

 

Celem Twojego leczenia jest trzeźwienie, czyli uzdrawianie Twego życia na płaszczyźnie psychicznej i duchowej. Aby zacząć uzdrawiać i zmieniać swoje życie należy znaleźć odpowiedzi na pytania:

 

Czy JA chcę przestać pić, brać?

Czy JA chcę przestać dla siebie?

Dlaczego JA chcę przestać?

 

Gdy znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wynikać z nich będzie jednoznacznie, że chcesz przestać pić i brać dla siebie i z troski o siebie, oznaczać to będzie, że właśnie postawiłeś pierwszy, mały kroczek na drodze do trzeźwości.

 

Trzeźwienie jest procesem, w którym przez kilka pierwszych miesięcy zachodzą w mózgu zmiany chemiczne, mające duży wpływ na Twoje odczucia myślenie i zachowania. W pierwszym roku trzeźwienia można odróżnić pięć następujących faz:

 

1.                      Odwrót              do 15 dni

2.                      Miesiąc miodowy              od 16 do 45 dni

3.                      Mur              od 45 dni do 4 miesięcy

4.                      Przystosowanie              od 4 do 6 miesięcy

5.                      Rozwiązania              od 6 do 12 miesięcy

Faza odwrotu, trwająca około dwóch tygodni jest ciężkim okresem, bowiem często występuje zespół abstynencyjny, depresja, zmienne nastroje, kłopoty ze snem, problemy na tle somatycznym.  W tej fazie człowiek cierpi, bo przestał pić lub brać i robi to na siłę - „w zaparte”.

 

Miesiąc miodowy jest to okres pełen euforii, optymizmu i pewności siebie. W tym okresie przypływ energii powoduje, że ludzie zapominają
o chorobie, nadmiernie angażują się w różne sprawy i zdarza się, że przerywają leczenie, by z powrotem wkroczyć na drogę prowadzącą do powrotu do nałogu.

 

Mur to trudny okres trzeźwości, bowiem po miesiącu miodowym następuje spadek energii i pewności siebie. Faza ta cechuje się brakiem jasności myślenia oraz niechęcią do robienia nawet tych rzeczy, które zwykle sprawiały przyjemność, czy dawały satysfakcję. Najważniejsze to wiedzieć, że ten dyskomfort psychiczny to coś naturalnego, coś co jest nieodłączną częścią procesu trzeźwienia i dowodem na to, że trzeźwienie przebiega prawidłowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następna faza to przystosowanie. Po przejściu muru zaczyna się dużo spokojniejszy okres trzeźwienia. Wraca energia, wiara w siebie i we własne możliwości (czasami pojawia się niebezpieczna, nadmierna pewność siebie). Jest to dobry okres na wytyczenie sobie konkretnych zadań na najbliższą przyszłość. Czasami w tej fazie występują kłopoty w kontaktach z otoczeniem.
Jest to przeważnie spowodowane tym, że ludzie z najbliższego otoczenia nie są w stanie zaakceptować od razu, tylu pozytywnych zmian wynikających
z trzeźwienia, z pracy nad sobą. Bardzo pomocne w tej sytuacji jest włączenie się najbliższych w proces leczenia, poprzez edukację oraz pracę nad sobą (terapia, Al-Anon).

 

Ostatnia faza to rozwiązania. Jest to okres dalszego rozwoju intelektualnego i duchowego - odkrywania zainteresowań (lub odnawiania dawnych), nawiązywania nowych przyjaźni. Jest to okres umacniania trzeźwości poprzez coraz aktywniejsze uczestniczenie w ruchach samopomocowych oraz nabytą umiejętność korzystania z pomocy innych ludzi. W tym czasie ustalają się pozytywne zmiany, co ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości, na stabilizację stosunków rodzinnych, społecznych i zawodowych.

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin