Modelowanie twarzy
Modelując twarz posługujemy się dwiema podstawowymi technikami, tj. rozjaśnianiem i cieniowaniem. Zasada modelowania twarzy jest bardzo prosta:
· wszystko co jasne uwypukla i podkreśla,
· wszystko co ciemne daje wrażenie głębi.
Każda twarz jest inna i bardzo trudno jest przedstawić jedną, doskonałą formułę na wymodelowanie twarzy. Niemniej jednak istnieją pewne zasady, które na pewno ułatwią ten etap makijażu.
Rozjaśnianie
Do rozjaśniania mogą służyć korektory, tonery a także podkłady pod warunkiem, że są mniej więcej dwa tony jaśniejsze od bazowego podkładu (powinny być w tej samym odcieniu, albo różowawe albo żółtawe). To, w jaki sposób je kładziemy zależy przede wszystkim od ich konsystencji. Te delikatne, półpłynne można kłaść na podkład, natomiast te cięższe bezpośrednio na skórę. Elementami twarzy, które najczęściej wyrównuje się optycznie poprzez jaśniejszą plamę to: głęboko osadzone oczy, cofnięta broda i czoło oraz głęboka bruzda nosowo-wargowa, zmarszczki mimiczne oczu, czoła czy ust.
Cieniowanie
Do cieniowania najlepszy jest ciemny róż w kremie (w kolorze ciemnobrązowym) lub puder w odcieniu terakoty. W pierwszym przypadku róż nakładamy bezpośrednio na podkład i pudrujemy. Natomiast jeśli użyjemy kosmetyków pudrowych, nakładamy je już na wcześniej przypudrowaną twarz. Kosmetyki te należy nakładać niezwykle delikatnie i w małych ilościach. Najbezpieczniej jest po zanurzeniu pędzla albo gąbeczki w kosmetyku, jego nadmiar pozostawić na dłoni. Należy również pamiętać, aby przejścia między ciemniejszym a jaśniejszym kosmetykiem były bardzo łagodne. Partie twarzy, które można cieniowaniem skorygować, czyli optycznie cofnąć lub wyszczuplić to:
· okrągłe policzki - kosmetyk, którym cieniujemy nakładamy ukośnie poniżej kości policzkowej; aby efekt był naprawdę dobry przejście między różem a "cieniem" musi być bardzo płynne i delikatne;
· szeroka szczęka - ścinamy delikatnie boki żuchwy; tego typu korekcję stosujemy raczej na wieczorowe wyjścia, przy świetle dziennym żuchwa może za bardzo odcinać się od szyi;
· szerokie czoło - brązowym różem w pudrze pokrywa się skórę przy nasadzie włosów; ten sam zabieg przy owalnej linii włosów wykonany delikatnym różem o tonacji różowej lub brzoskwiniowej bardzo ożywi i odświeży twarz;
· szeroki nos - oczywiście przyciemniamy go po bokach;
· długi nos i wystająca broda; skracamy nanosząc na jego koniuszek odrobinę ciemniejszego podkładu albo pudru w kamieniu.
be.3