!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Buszujšcy w zbożu
Autor: Jerome David Salinger
Tytuł oryginalny: Catcher in the Rye
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1951
Rok pierwszego wydania polskiego: 1961
Wydanie ksišżki nagrywanej: Wydawnictwo Iskry
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 1961 (wydanie I)
Tłumacz: Maria Skibniewska

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Studio Nagrań Polskiego Zwišzku Niewidomych w Warszawie
Rok nagrania: 1963
Czyta: Adam Sikora
Czas trwania: ~6 godz. 48 min.
Rozmiar: ~93 MB (20 plików)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)

Opis ksišżki:
Bohaterem Buszujšcego w zbożu jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield, który nie mogšc pogodzić się z otaczajšcš go głupotš, podłociš, a przede wszystkim zakłamaniem, ucieka z college'u i przez kilka dni "buszuje" po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, którš opowiada swym barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka przede wszystkim zabawna, jednakże rychło spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważš się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe. Za niezrównoważonymi gestami szczeniackiego buntu Holdena kryjš się z gruntu zdrowe odruchy i nad podziw poważny stosunek do życia. Tym, o co ten chłopak walczy, okaże się w końcu ni mniej, ni więcej, tylko prawo do zachowania własnej twarzy w konformistycznym, zmaterializowanym społeczeństwie, w którym mu przyszło żyć.

Jerome David Salinger należy do najbardziej znanych i cenionych pisarzy amerykańskich redniego pokolenia. Prócz Buszujšcego w zbożu jest on autorem zbioru pt. 9 opowiadań oraz dwóch tomików powięconych rodzinie Glassów  Franny i Zooey oraz Wyżej podniecie strop, ciele. Debiut Salingera, Buszujšcy w zbożu (1951), jest do dzi dnia jednš z najbardziej poczytnych i dyskutowanych powieci nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Ciekawostki:
W 1960 roku amerykański nauczyciel został zwolniony za omawianie na lekcji Buszujšcego w zbożu, póniej jednak przywrócono go na stanowisko. W latach 1961-1982 powieć była najbardziej cenzurowanš ksišżkš w amerykańskich szkołach rednich i bibliotekach. W roku 1981, mimo ostrej cenzury, była drugš najczęciej omawianš lekturš w amerykańskich szkołach publicznych. Według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, Buszujšcy w zbożu zajšł 13. miejsce na licie najbardziej napiętnowanych ksišżek wydanych w latach 1900-2000.

Mark David Chapman, który w roku 1980 zamordował Johna Lennona, miał przy sobie egzemplarz Buszujšcego w zbożu, gdy tuż po dokonaniu morderstwa został aresztowany przez policję, za John Hinckley Jr., który w roku 1981 roku próbował zastrzelić prezydenta Ronalda Reagana, miał obsesję na punkcie tejże ksišżki, chciał nawet zmienić imię i nazwisko na Holden Caulfield.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin