SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE CZTERO - I PIĘCIOLATKÓW.
Temat kompleksowy: Ten dziwny tajemniczy świat.
Temat dnia: Zabawy badawcze „Ciężkie czy lekkie”.
Temat zajęć: „Ciężkie czy lekkie”- doświadczam i poznaję właściwości przedmiotów; sprawdzanie co pływa, a co tonie?; sprawdzanie co spada, a co nie?.
Cele ogólne:
rozwijanie zainteresowania otaczającym światem,
wykonywanie eksperymentów ilustrujących wybrane zjawiska zachodzące w przyrodzie,
ćwiczenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń,
utrwalenie umiejętności stosowania pojęć „ciężkie – lekkie”,
ćwiczenia ortofoniczne,
kształcenie słuchu fonematycznego,
doskonalenie spostrzegawczości i uwagi,
uwrażliwienie na bodźce dotykowe,
doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
Cele operacyjne:
podaje prawidłowe rozwiązanie zagadek,
potrafi określić właściwości przedmiotów,
aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych,
w prosty sposób tłumaczy zjawiska: co spada co nie, co pływa a co tonie,
potrafi komunikować się w grupie i prowadzić rozmowę na określony temat,
potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie przeprowadzanych doświadczeń,
stosuje pojęci „ciężki – lekki”,
doskonali umiejętność określania strony lewej i prawej,
wykonuje ćwiczenia ortofoniczne na trudnych sylabach i wyrazach,
stara się wyklaskiwać usłyszane rytmy.
Metody:
słowna
oglądowa
działalności praktycznej
Formy:
zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: wody, morza, rzeki, stawu; przezroczysty pojemnik z wodą , dzbanek, szklanki, woreczki, piórko, korek, klocek, klucz, kamień, zgnieciona kartka papieru, moneta, styropian, kapsle, plastelina, dwa pudełka: jedno ciężkie, drugie lekkie; karty pracy.
Literatura:
) metodyczna:
„ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”., A. Łada – Grodzicka,
„Ten piękny Tajemniczy Świat. Edukacja ekologiczna w przedszkolu”, pod red. T. Gałczyńskiej,
„Przez zabawę do nauki”, Hans Jurgen Press,
„Zagadki dla najmłodszych”, J. Stecc
) merytoryczna:
compact disck
płyty CD
zagadki
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek i wybór prawidłowej ilustracji przedstawiającej rozwiązanie.
Co to za lusterko na zielonej łące?
Przeglądają się w nim i chmurki i słońce.
( staw )
Błękitna wstążeczka pośród pól się wije.
Płyną po niej łódki, wiele ryb w niej żyje.
( rzeka )
Szumią fale słonej wody, statki po nich pływają.
Kąpią się ludzie dla ochłody i mewy w górze latają.
( morze )
Używamy jej do gotowania, mycia. Potrzebna
jest ludziom, zwierzętom i rośliną do życia.
( woda )
2. „Co schowane jest w worku?” – określanie za pomocą dotyku przedmiotów znajdujących się w workach: kamień, klucz, piórko, korek, moneta, styropian, klocek i zgnieciona kartka papieru. Odkładanie przedmiotów na stolik.
3. Rozmowa na temat: Które z tych przedmiotów są ciężkie, a które nie i jak można to sprawdzić4. . Dmuchanie na przedmioty leżące na stoliku. Obserwacja , jak jedne z nich spadają na podłogę, inne nie. Wyciągnięcie wniosku, że jedne spadły, bo są lekkie, a inne nie, bo są ciężkie.
5. Przeprowadzenie eksperymentów z wodą – co pływa, a co tonie?. Wszystkie znane już przedmioty i te z podłogi oraz ze stolika, kolejno zostają wrzucane do przezroczystego pojemnika z wodą. Dzieci przewidują, wykorzystując doświadczenie z dmuchaniem, który przedmiot utonie, a który nie. Po przeprowadzonym doświadczeniu dzieci odpowiadają na pytania:
- „ Jakie przedmioty utonęły?”
- „Które nie utonęły?”
- „Dlaczego jedne utonęły, a inne nie?”
Wyciągnięcie wniosku, że przedmioty, które utonęły – są ciężkie, a przedmioty
pływające na powierzchni – są lekkie.
6. Ćwiczenie relaksacyjne: słuchanie z płyt CD i rozpoznawanie odgłosów morza i rzeki.
7. Ćwiczenia ortofoniczne – naśladowanie różnych odgłosów wody. Są to zwroty wypowiadane przez nauczycielkę w dowolnie wymyślonym rytmie z równoczesnym wyklaskiwaniem:
- bul, bul, bul
♪ ♪ ♪
- plusku plusk, plusku plusk
♫ ♫
- plum, plum, plum
- chlupu, chlupu, chlupu chlup
♫ ♫ ♫
8. Zabawa ruchowa: „W której ręce mam lekkie lub ciężkie pudełko?”. Naśladowanie ruchów podczas pływania. Na sygnał jedno z dzieci podnosi pudełka i porównuje ich ciężar za pomocą wyważania w rękach. Następnie określa w której ręce ma lekkie pudełko, a w której ciężkie.
9. Praca indywidualna przy stolikach – zaznaczanie narysowanych przedmiotów wg ciężkości: przedmioty „lekkie” – do poziomu wody, przedmioty „ciężkie” – do dna.
10. Sprawdzenie poprawnego wykonania zadania. Podsumowanie wiadomości, które zdobyły dzieci w czasie kolejnych doświadczeń na zajęciu.
11. Jako ciekawostki pokazałam dzieciom na zakończenie kilka eksperymentów z wodą i kartką papieru, chusteczką, plasteliną i kapslami.
Opracowała: Joanna Urbańczyk
Przedszkole Miejskie nr 6 w Słupsku
kasiaczek99222