Jolanta Czyż
nauczyciel PSP
w Gąsawach Rządowych
KONSPEKT ZAJĘĆ
Kl. I
Krąg tematyczny: W pracowni twórców ludowych.
Temat dnia: Odwiedzamy Łowicz.
Temat zajęć : Dodawanie typu 6 + n z wykorzystaniem nawiasów.
CELE:
ü Doskonalenie techniki dodawania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
ü Wdrażanie uczniów do wyjaśniania toku swojego postępowania w czasie liczenia.
ü Pogłębianie rozumienia znaczenia nawiasu w obliczeniach.
ü Wdrażanie uczniów do sprawnego wykonywania poleceń Nauczyciela.
Ø Ćwiczeń praktycznych /nauczanie czynnościowe/, pokaz z objaśnieniem.
FORMY
Ø Praca indywidualna.
Ø Zbiorowa jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje z ptakami, diagram, sylwety małego i dużego ptaszka, dwie osie liczbowe, kostka do gry, liczydełka ze spinaczy dla każdego ucznia, nagranie z melodią „Sikoreczko”, papierowa „klasa”, zeszyt ćwiczeń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1) Rachunek pamięciowy - ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
a) „ Kolekcja ptasich rzeźb ‘’ – Łączenie ptaków z odpowiednimi wynikami. Uzupełnienie diagramu i odczytanie hasła : „SPRAWNIE DODAJEMY”.
ü Wyjaśnienie zasad gry.
ü Skoki uczniów” – pamięciowe dodawanie liczb.
a) „Lot dużej jaskółki” – analiza treści zadania i rozwiązanie go z wykorzystaniem osi liczbowej.
ü Wysłuchanie treści zadania czytanego przez Nauczyciela.
Zadanie
Duża jaskółka fruwała nad płotem. Pokonała już 6 sztachet. Ma do pokonania jeszcze 7. Ile wszystkich sztachet pokona duża jaskółka?
ü Analiza treści zadania /rozwiązanie metodą syntetyczną/.
ü Przedstawienie treści zadania /toru lotu dużej jaskółki/ z wykorzystaniem osi liczbowej i „papierowej” jaskółki.
ü Zapis formuły matematycznej: 6 + 7 = i jej obliczenie.
ü Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Udzielenie odpowiedzi przez ucznia.
b) „Lot małej jaskółki” – rozwiązanie poprzedniego zadania metodą symulacji, z wykorzystaniem nawiasów.
ü Podanie uczniom treści zadania.
Tyle samo sztachet chciała pokonać mała jaskółka. Była jednak zbyt mała i słaba. Nie poradziła sobie z jednorazowym przefrunięciem nad 7 sztachetami. Rozłożyła sobie lot. Zapytacie – jak rozłożyła lot? Otóż dokładnie przedstawia to druga oś liczbowa.
ü Analiza treści zadania.
ü Wspólna analiza ilustracji przedstawiającej tor lotu jaskółki.
ü Zaznaczenie na osi liczbowej toru lotu małej jaskółki. /Wybrany uczeń pokazuje na osi liczbowej figurką małej jaskółki jej lot i zaznacza tor lotu strzałkami./
ü Przedstawienie rozwiązania zadania na grafie strzałkowym. Zapis formuły matematycznej z użyciem nawiasu.
6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13
ü Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Ustne udzielenie odpowiedzi przez uczniów.
ü Przepisanie do zeszytu grafu, a pod nim formuły matematycznej.
3) Gimnastyka śródlekcyjna. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Skowronki do gniazd”.
4) Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem nawiasów – gra matematyczna pt. „Zawody w lataniu”. Obliczanie sum liczb na konkretach – „liczydełku” zrobionym ze spinaczy do wieszania ubrań.
a) Wyjaśnienie uczniom zasad gry.
b) Rzut kostką przez wybranego ucznia , odczytanie „ wyrzuconej” liczby i zapisanie początku formuły matematycznej np. 6 + 5 =.
c) Indywidualne przedstawienie sytuacji matematycznej /tj. rzutu kostką/ na konkretach / liczydełku ze spinaczy /.
d) Słowne wyjaśnienie przez wybranego ucznia sposobu, w jaki przedstawił rzut kostką korzystając ze spinaczy.
e) Zapis obliczeń na tablicy w postaci formuły matematycznej, z użyciem nawiasu np. 6 + 5 = (6+4)+1=10+1=11
6 + 8 = (6+4)+4=10+4=14
6 + 6 = (6+4)+2=10+2=12
f) Przepisanie formuł matematycznych do zeszytów.
5) Podsumowanie zajęć. Samoocena uczniów.
Uczniowie otrzymują zestawy różnych ptaków /bardzo zadowolone mają uniesioną głowę, smutne spuszczoną na dół, radosne utrzymują ją we właściwej pozycji/. Uczniowie dokonują samooceny swej pracy na zajęciach wybierając właściwego ptaka.
4
kasiaczek99222