ZABAWA BADAWCZA W PRZEDSZKOLU.doc

(33 KB) Pobierz
ZABAWA BADAWCZA W PRZEDSZKOLU

 

ZABAWA BADAWCZA W PRZEDSZKOLU.

 

Zabawa należy do podstawowych form aktywności dziecka w wieku przedszkolnym. Wszelka zabawa jest przede wszystkim swobodnym działaniem i dlatego dziecko znajduje w niej przyjemność. Zabawa - jako swoisty, główny i niezastąpiony rodzaj aktywności dziecka, jest naturalną drogą zaspokajania jego zainteresowań oraz potrzeb: ruchowych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych. Będąc jednocześnie środkiem edukacyjnych oddziaływań, przyczynia się do wielostronnego i harmonijnego rozwoju osobowości dziecka. Prawidłowy rozwój zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest poznawanie otoczenia poprzez manipulowanie przedmiotami i obserwowanie.
Własna aktywność pobudza procesy umysłowe, stwarza okazję do zastosowania posiadanego doświadczenia, satysfakcjonuje, daje świadomość własnych możliwości. W pedagogice przedszkolnej aktywność dziecka polegająca na operowaniu przedmiotami me będącymi zabawkami nosi nazwę zabawy badawczej.
 

Dziecko ma dowolnoć w wybieraniu rodzaju czynnoci zabawowych, również z własnej woli podejmuje zabawę badawczš, której poredniš przyczynę stanowi jedna z głównych potrzeb psychicznych dziecka- potrzeba poznawania otoczenia, naturalna ciekawoć i aktywnoć. Uwzględniajšc potrzebę kontaktu dziecka ze wiatem przyrody- zabawa badawcza odgrywa ważnš rolę w kształtowania wiadomoci ekologicznej.
Przedszkole jest odpowiednim miejscem na tego typu działania, dyspozycje ukształtowane w dzieciństwie odznaczajš się wysokim stopniem trwałoci i niełatwo ulegajš zmianom wniejszym okresie życia. Pierwsze przeżycia, wzruszenia, uczucia, zachowania i otrzymane pouczenia zostajš utrwalone na całe życie. Proponowane zabawy badawcze dotyczš przyrody, zjawisk i otaczajšcego nas otoczenia. Zabawa badawcza jest sposobem rozwijania aktywnoci własnej dziecka. Kształci ona różne funkcje rozwojowe. O specyfice zabawy badawczej stanowi jej treć. Dziecko - działajšc - myli, poznaje funkcjonowanie przedmiotów, zjawisk, ich cechy, właciwoci a także różnego rodzaju zależnoci przyczynowo-skutkowe między badanymi przedmiotami I zjawiskami. Zabawy badawcze zwišzane z przyrodš pełniš wiele ważnych funkcji:

 

kształtujš wiadomoć ekologicznš, która polega na tym, że " stajemy się zdolni do tego, aby odczuwać i przeżywać radoci i lęki zwierzšt, harmonię i czystoć przyrody - nie dlatego, że się z nimi identyfikujemy, jak w przypadku prostej empatii, ale dlatego, że one sš i to sš nie dla nas, ale tak jak my";

budzš zainteresowania, aktywnoć twórczš i samodzielnoć;

zachęcajš do badań i eksperymentów;

doskonalš koncentrację uwagi i umiejętnoć obserwowania;

zaprawiajš dzieci do logicznego mylenia;

uczš współpracy.

W zabawach badawczych najczęciej występujš przedmioty dostępne dla dziecka w rodowisku naturalnym na przykład: piasek, glina, ziemia, licie, woda, patyki, kamyki, kwiaty, owoce, nasiona ora przybory i narzędzia do zajęć plastycznych i technicznych, a także wytwory techniki na przykład: magnes, kompas, termometr, lupa, bateria, wiatrak, sznurek" wieca, papier itp.
Celem dla dziecka w zabawach badawczych, jest nie tylko skutek, choć też ważny, ile gromadzenie dowiadczeń, wiadomoci i odkrywanie wiedzy o wiecie, a także doskonalenie umiejętnoci korzystania i posługiwania się nowymi przedmiotami oraz doznawaniem przeżyć przyjemnych, intelektualnych i estetycznych.
W pierwszym etapie zabaw badawczych dziecko opanowuje umiejętnoć zdobywania informacji w toku własnej działalnoci. Przejcie do etapu drugiego jest płynne - to mylenie konkretno - obrazowe. Tutaj dziecko jest już zdolne do rozwišzywania zadań, dokonywania odkryć w płaszczynie wyobrażeń.
Dzieci znacznie łatwiej pojmujš i szybciej nabierajš wprawy, gdy materiał do opanowania włšczony jest w sytuację zabawowš, niż gdy maja go opanować jako osobne zadania. Silnych bezporednich przeżyć się nie zapomina.
W przedszkolu zabawy badawcze systematyczne prowadzone sš w grupie dzieci szecioletnich, natomiast elementy zabawy badawczej wprowadzane sš również u młodszych przedszkolaków.

·         Przykłady zabaw badawczych:
Szukanie dowodów na istnienie powietrza
Dzieci otrzymujš zadanie, aby sprawdzić co znajduje się w buteleczkach stojšcych na stoliku. Dzieci po obejrzeniu pustych naczyń stwierdzš, że nic w nich nie ma. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby powoli zanurzały swoje butelki w misce z wodš. Na powierzchni widać ulatniajšce się bšbelki - Co to takiego? Dzieci przechodzš dalej i biorš do zabawy nadmuchane zabawki, po chwili dzieci wyjmujš korki i odwracajš zabawki tak, aby wylatujšcy strumień powietrza skierowany był na twarz. Chętne dziecko zanurza jednš z mniejszych zabawek w wodzie, aby po wyjęciu korka było widać wylatujšce pęcherzyki powietrza. Dzieci stwierdzajš, że powietrze jest wszędzie, ale jest niewidoczne.

Zimne i ciepłe powietrze
Pusta butelka - na jej wylocie mocujemy za pomocš gumki balonik. Następnie wstawiamy ja do naczynia z goršcš wodš. Dzieci obserwujš jak balonik napełnia się powietrzem i unosi lekko do góry. Co się stało? Czy w butelce jest więcej powietrza? Pod wpływem wzrostu temperatury zwiększyła się objętoć powietrza. Wydaje się, że jest go więcej i jest lżejsze. Ciepłymi gazami wypełnione sš ogromne balony, którymi można podróżować
 

literatura

 

Bożena Muchacka - "Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej" WSP Kraków 1999
Jadwiga Pytlarczyk - "Zabawy badawcze na cztery pory roku", Ino

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin