Farby mineralne, in. krzemianowe, in.silikatowe.doc

(31 KB) Pobierz
Farby silikatowe (krzemianowe)

KEIM FARBY MINERALNE sp z o.o.
ul. Fabryczna 20 c,
53-609 Wrocław
 

Tel. (+48) 71 711 72 89        
Tel.  (+48) 71 711 72 88        
Fax: (+48) 71 711 72 87
 

Farby silikatowe (krzemianowe)

Spoiwem jest krzemian potasu. Przy malowaniu farbą silikatową potrzebna jest wprawa i doświadczenie, dlatego tę pracę lepiej powierzać specjaliście. W przeciwieństwie do pozostałych farb mają ograniczoną liczbę kolorów.
Farby krzemianowe nadają się do pokrywania powierzchni malowanych innymi farbami nieorganicznymi – wapiennymi, cementowymi. Nie nadają się natomiast do malowania istniejących już powłok z farb organicznych (akrylowych bądź silikonowych), nawet gdy są one w dobrym stanie. Farby krzemianowe można stosować na wilgotne podłoża. Tynki cienkowarstwowe na ociepleniu ze styropianu można malować już następnego dnia. Tradycyjne tynki muszą nieco przeschnąć – można je malować po siedmiu-dziesięciu dniach.

Ponad 125 lat temu A.W. KEIM opracował pierwszą farbę silikatową (krzemianową) o praktycznym zastosowaniu, której produkcja przetrwała po dzień dzisiejszy. Składa się ona z komponentu proszkowego - mineralnych pigmentów i wypełniaczy oraz komponentu płynnego – spoiwa  – szkła wodnego potasowego. Zgodnie z niemiecką normą DIN 18363, 2.4.1 „farby silikatowe” składają się z dwóch odpowiednio dopasowanych składników bez dodatku substancji organicznych. Mogą być one stosowanie wyłącznie na twardym, chłonnym tynku mineralnym.

Rok 1962 przyniósł kolejne, drugie pokolenie farb silikatowych. Ich zaletą jest jednoskładnikowa formuła, która wyraźnie upraszcza stosowanie i gwarantuje większe bezpieczeństwo aplikacji. Farby te zostały również znormalizowane do oddzielnej kategorii produktów i zgodnie z normą DIN 18 363 mogą zawierać max 5 % substancji organicznych (dyspersja i dodatki uszlachetniające).

W 2002r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez trzecie pokolenie farb silikatowych: „farbę zolowo-krzemianową”, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu otwiera przed nami niespodziewany wymiar możliwości w zastosowaniu farb silikatowych. Mineralne spoiwo, powstałe z ustabilizowanej kombinacji zolu krzemionkowego i szkła wodnego, także wchodzi w reakcję z podłożem mineralnym, ale dodatkowo, jego silne działanie adhezyjne, zapewnia również przyczepność do podłoży organicznych. Umożliwia to aplikację tego typu farb na prawie wszystkich powszechnie stosowanych podłożach budowlanych. Dzięki zawartości części organicznych poniżej 5% farba zolowo-krzemianowa spełnia wymagania normy DIN 18 363.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin