a6.docx

(16 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

 

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego – oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

a)     mocne strony dziecka – Stosuje się do norm społecznych, współpracuje chętnie i bez konfliktów z rówieśnikami. Pomaga rówieśnikom, potrafi inicjować zabawy. Chętnie bierze udział w grupowych zajęciach i zabawach, jest lubiane przez inne dzieci. Dziecko jest pogodne i interesuje się czynnościami szkolnymi.

b)     zauważone trudności – Czasami kłóci się z dziećmi, bo chce dominować. Jak jej się coś nie uda, przegra, to obraża się lub płacze.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Motywowanie do podejmowania kolejnych prób edukacyjnych lub społecznych.

d)     wskazówki dla rodziców – Zachęcać dziecko do pokonywania trudności; często chwalić nawet za drobne osiągnięcia.

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka –Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 i więcej na konkretach. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Umie zdanie podzielić na kilka wyrazów oraz prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby i głoski. Potrafi z podanych sylab złożyć wyraz. Prawidłowo rozpoznaje litery drukowane i potrafi je odwzorować. Czyta wyrazy.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

a)     mocne strony dziecka – Porusza się zwinnie. Ruchy są płynne, skoordynowane. Dobrze utrzymuje równowagę. Lubi zabawy ruchowe i gry zespołowe. Prawidłowo posługuje się ołówkiem. Rysowane szlaczki utrzymuje w liniaturze, prawidłowo odwzorowuje figury geometryczne. Dobrze wycina nożyczkami. Prace plastyczne są staranne i bogate w szczegóły. Chętnie podejmuje wykonania się trudnych prac plastyczno-technicznych. Lubi lepić z plasteliny. Bardzo ładnie śpiewa, chętnie uczy się wierszyków na pamięć.

a)     zauważone trudności – Karty pracy wykonuje w bardzo wolnym tempie. Szybko dekoncentruje się i łatwo się rozprasza. Nauczyciel musi przypominać jej o wykonaniu zadania.

b)     podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka – Różnorodność prac rozwijających tempo wykonywania prac. Częste zabawy orientacyjno-porządkowe.

c)      wskazówki dla rodziców – Wspólne granie w gry planszowe rozwijające koncentrację i uwagę (np.: Memory, Bierki, Warcaby, Puzzle itd.)

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Dziecko samodzielne przy czynnościach higienicznych; samo je, rozbiera się i ubiera również w odzież wierzchnią. Nie zawsze utrzymuje porządek wokół siebie i w szafce. Jest samodzielne w wykonywaniu poleceń nauczyciela. Chętnie pomaga nauczycielowi.

a)     zauważone trudności – brak

b)     podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

c)      wskazówki dla rodziców – brak

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Dziewczynka bardzo lubi prace plastyczne. Ma doskonałą pamięć i dobrze rozwiniętą umiejętność logicznego myślenia. Lubi zagadki i rebusy. Chętnie bawi się  w sklep. Ładnie recytuje wiersze.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Tworzono sytuacje wychowawcze celem zaspokojenia potrzeb. Brała udział w szkolnych konkursach recytatorskich.

c)   wskazówki dla rodziców – W wolnych chwilach wspólnie rozwiązywać krzyżówki, rebusy, labirynty itd. Zachęcać dziecko do prób samodzielnego czytania literatury dziecięcej.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

Dziewczynka czasami rozmawia na zajęciach. Nie zawsze uważnie słucha poleceń nauczyciela, dlatego popełnia błędy podczas wykonywania kart pracy.

 

 

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                              ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin