ZAMWIENIA_PUBLICZNE_PODSTAWOWE_ZAGADNIENIA.doc

(116 KB) Pobierz
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

1.      POJĘCIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO.

Przez zamówienie publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

 

Zamawiający (art. 3 ust.):

·  Jednostki sektora finansów publicznych:
- zakłady budżetowe
- jednostki budżetowe
- gospodarstwa pomocnicze

·  Inne osoby prawne utworzone w szczególnym celu zaspakajania potrzeb o charakterze powszechnym nie mających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeśli jednostki sektora finansów publicznych sprawują nad nimi kontrolę.

·  Inne podmioty, jeśli łącznie zachodzą następujące okoliczności:
- ponad 50% wartości udzielonego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych,
- wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podst. art. 11 pkt 8
- przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.

 

2.      OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO.

 

Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba, że jest to uzasadnione specyfikacją przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą „wyrazy” lub równoważnik.

Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych z zachowaniem polskich norm przenoszących normy europejskie.

Do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV).

 

 

 

 

 

 

2. Opis przedmiotu zamówienia.

l               Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.

l               Przedmiot zamówienia winien być tak opisany, aby wszyscy wykonawcy tak samo zrozumieli potrzeby zamawiającego i aby oferty były ze sobą porównywalne. Zamawiającemu, zgodnie z dyspozycją wyrażona w art. 29 Pzp, nie wolno określać przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, chyba że jest to uzasadnione specyfikacją przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładanych określeń a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy lub „równoważnia”.

l               Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych z zachowaniem polskich norm przenoszących europejskie normy zharmonizowane. Do opisu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień.

l               Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towaru i usług ustalona przez zamawiającego z należytą starannością.

l               Niezależnie od wcześniejszych wstępnych szacunków, wiążącą dla zamawiającego przy zamawianiu dostaw lub usług jest wartość zamówienia ustalona nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a przy zamawianiu robót budowlanych- nie wcześniej nić 6 miesięcy przed tym dniem.

l               Jeżeli po ustaleniu wartości zamówienia nastąpi zmiana okoliczności mających wpływ na wartość zamówienia, zamawiający przed wszczęciem postępowania zobowiązany jest dokonać dostosowania wartości zamówienia do tej zmiany.

l               Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisu ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia zawiera co najmniej: (to jest z zeszytu nie są tu wszystkie podpunkty wymienione co w ustawie ponieważ on sam mówił, ze wybiera te najważniejsze)

·       nazwę oraz adres zamawiającego

·       tryb udzielania zamówienia

·       opis przedmiotu zamówienia

·       opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonania oceny spełniania tych warunków

·       termin związania ofertą

·       opis kryteriów którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobów oceny ofert.

Informacje podane w specyfikacji są niezmienne. Specyfikację istotnych warunków zamówienia przekazuje się nieodpłatnie.

l                Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego a wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień. Chyba że prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż na 6 dni przed terminem składania ofert. Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje  wykonawcą, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia.

l                Bez ujawniania źródła zapytania w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może w każdym czasie przed upływem terminu składania ofert zmodyfikować treść specyfikacji istotnych warunków zatrudnienia. Modyfikacja nie może dotyczyć kryterium oceny ofert warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania.

 

3.      WYBÓR NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY.

 

Najkorzystniejsza oferta – to oferta, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego albo oferta z najniższą ceną.

Wykonawca może złożyć jedną ofertę.

 Ofertę składa się w formie pisemnej albo, za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej;

Zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (sizw – informacje dot. specyfikacji nie ulegają zmianie). Zawiera ona co najmniej:

l        Adres oraz nazwę zamawiającego,

l        Tryb udzielenia zamówienia

l        Opis przedmiotu zamówienia

l        Opis warunków udziału w postępowaniu

l        Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków

l        Termin związania ofertą

l        Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu oceny ofert.

Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Zamawiający jest zobowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień, chyba, że prośba wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na mniej niż 6 dni przed terminem składania ofert.

Treść zapytania wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcą, którym przekazał specyfikację (siwz) bez ujawniania źródła zapytania.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może w każdym czasie przed upływem terminu składania ofert zmodyfikować treść siwz. Modyfikacja nie może dotyczyć: kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobów oceny ich spełnienia.

 

 

 

 

 

 

3. Wybór oferty najkorzystniejszej.

Podstawą do dokonania wyboru są określone w SIWZ kryteria oceny ofert.

Kryteria, co do zasady, są kryteriami przedmiotowymi. Dla dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej wystarczy, że zostanie złożona tylko jedna oferta nie podlegająca odrzuceniu.

Jeżeli nie można wybrać oferty najkorzystniejszej z uwagi na to, że dwie lub więcej ofert przedstawiają:

- w przypadku gdy cena jest jedynym kryterium wyboru- taką sumą cenę- zamawiający wzywa do złożenia ofert dodatkowych, w których wykonawcy nie mogą zaoferować wyższej ceny od przedstawionej w ofercie,

- w przypadku, gdy cena nie była jedynym kryterium wyboru oferty- taki sam bilans ceny i innych opisanych w SIWZ kryteriów- zamawiający spośród tych ofert wybiera ofertę z niższą ceną.

O wyborze oferty zamawiający zawiadamia niezwłocznie wykonawców, którzy ubiegali się o udzielenie zamówienia sektorowego oraz Prezesa UZP, za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, podając nazwę i adres wykonawcy, którego wybrano oraz jej cenę.

 

4.      ZAMAWIAJĄCY

 

l Przez zamawiającego należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej obowiązana do stosowania ustawy.

l Postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający.

l Zamawiający może powierzyć przygotowanie lub przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej.

l Centralny zamawiający może przygotowywać i  przeprowadzać postępowania o udzielenie zamówienia, udzielać zamówienia lub zaigrać umowy ramowe na potrzeby zamawiających z administracji rządowej, jeżeli zamówienie jest związane z działalnością więcej niż jednego zamawiającego.

l Zamawiający mogą wspólnie przeprowadzić postępowanie i udzielić zamówienia wyznaczając spośród siebie zamawiającego upoważnionego do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia w ich imieniu i na ich rzecz.

Zamawiającym mogą być:

·  Jednostki sektora finansów publicznych:
- zakłady budżetowe – są to jednostki organizacyjne wyodrębnione w ramach tworzącego je podmiotu, które rozliczają się z tym podmiotem na koniec roku budżetowego;
- jednostki budżetowe – to struktury organizacyjne wyodrębnione w ramach tworzącego je podmiotu, finansowane bezpośrednio z budżetu tworzącego je podmiotu, oddające swoje wpływy do tworzącego je podmiotu.
- gospodarstwa pomocniczewyspecjalizowane struktury organizacyjne istniejące w ramach jednostki organizacyjnej.

·  Inne osoby prawne utworzone w szczególnym celu zaspakajania potrzeb o charakterze powszechnym nie mających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeśli jednostki sektora finansów publicznych sprawują nad nimi kontrolę.

·  Inne podmioty, jeśli łącznie zachodzą następujące okoliczności:
- ponad 50% wartości udzielonego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych,
- wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podst. art. 11 pkt 8
- przedmiotem zamówienia są roboty budowlane

 

5.      PRZETARG NIEOGRANICZONY

Tryb przetargu nieograniczonego – to tryb udzielenia zamówienia, w którym odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowaniu wykonawcy.

Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

Jeśli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na post. art. 15 ust. 8 zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty, z tym, że w przypadku dostaw lub usług termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w biuletynie zamówień publ., a w przypadku robót budowlanych nie krótszy niż 20 dni.

Jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach na podst. art. 15 ust. 8, termin składania ofert nie może być krótszy niż 14 dni od momentu publikacji ogłoszenia u urzędzie oficjalnych informacji wspólnot europejskich.

 

6.      UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH.

l Umowę zawiera się na czas oznaczony.

l Zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia okresowe lub ciągłe na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia.

l Zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalna jest zmiana.

 

UMOWY W SPRAWACH ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Umowa wymaga zachowania formy pisemnej, chyba że przepisy odrębne wymagają formy szczególnej.

Umowy są jawne i podlegają udostępnianiu

Art.142.

1. Umowę zawiera się na czas oznaczony.

2. Zamawiający może zawrzeć umowę, której przedmiotem są świadczenia okresowe lub ciągłe, na okres dłuższy niż 4 lata, jeżeli wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu czteroletniego lub jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego lub zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty.

Art.143.1.Na czas nieoznaczony może być zawierana umowa, której przedmiotem są dostawy:

1)wody za pomocą sieci wodno-kanalizacyjnej lub odprowadzanie ścieków do takiej sieci;

2)energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej;

3)gazu z sieci gazowej;

4)ciepła z sieci ciepłowniczej;

5)licencji na oprogramowanie komputerowe.

2.Przepisu art. 142 ust. 3 nie stosuje się.

 

Art.144.1.Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego.

 

W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodujące, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od podjęcia wiadomości o okolicznościach.

 

7.      ŚRODKI OCHRONY PRAWNEJ

Środki ochrony prawnej:

- protest (rozpatruje zamawiający),

- odwołanie (rozpatruje Izba Odwoławcza),

- skarga (skierowana do Sądu Okręgowego);

 

Środki odwoławcze może wnieść:

- wykonawca

- uczestnik konkursu

- inny, którego interesu prawnego dotyczy.

Protest

l  Granicznym terminem wniesienia protestu jest dzień zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego; po jej zawarciu wniesienie protestu jest niedopuszczalne.

l  Protest uważa się za wniesiony z chwilą, gdy dotarł on do zamawiającego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie chodzi w tym wypadku o faktyczne zapoznanie się z przez zamawiającego z protestem, ale stworzenie stanu, w którym było to możliwe.

l  Niedochowanie terminu do wniesienia protestu powoduje jego odrzucenie. Podobnie będzie z protestem wniesionym przez osobę nieuprawnioną.

l  Protest do zamawiającego można wnieść:

·       wobec treści ogłoszenia o zamówieniu,

·       czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania

·       w przypadku zaniechania przez zamawiającego czynności, do której jest obowiązany na podstawie ustawy.

Odwołanie

Art.184.1.Od rozstrzygnięcia protestu przysługuje odwołanie, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin