Zatrucie alkoholem metylowym (drzewnym).rtf

(3 KB) Pobierz

Zatrucie alkoholem metylowym (drzewnym)

Alkohol etylowy zawarty w piwie, winie i wódce wywiera ujemny wpływ na organizm człowieka. Zatrucie alkoholem drzewnym (nazwa pochodzi stąd, że otrzymuje się go przy suchej destylacji drewna) wywołuje jeszcze poważniejsze następstwa, a nawet często kończy się śmiercią. Bardzo często spotykanym następstwem spożycia alkoholu metylowego jest uszkodzenie słuchu lub wzroku, to ostatnie niekiedy prowadzi do całkowitej ślepoty; 12% zatrutych traci wzrok całkowicie, 25% , a więc co czwarty zatruty, ślepnie na jedno oko, w pozostałych przypadkach występują również zaburzenia wzroku mniejszego lub większego stopnia. Spirytus drzewny smakiem i zapachem nie różni się od zwykłego spirytusu - stąd łatwo o zatrucie przypadkowe. Używany bywa do zapalania ognia, do wyrobu farb, lakierów, leków w fabrykach chemicznych, do skażenia spirytusu, do mieszanki używanej do samochodu itd.

W 1941 r. robotnicy jednej z fabryk produkujących lekarstwa ukradli 200 litrów spirytusu, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to spirytus drzewny. W ciągu trzech dni w dzielnicy, gdzie mieszkali robotnicy, zmarło 186 osób, w tym 11 dzieci (!), a około 100 osób utraciło wzrok.

Najczęściej zatruciu ulegają pracownicy zakładów chemicznych, a wśród nich konwojenci i ich rodziny. Co roku w Polsce liczba zatrutych alkoholem metylowym wyraża się nie jednostkami, ale dziesiątkami ofiar.

Ludzie ulegają zatruciu przypadkowemu po wypiciu spirytusu albo jeśli natarto ich nim, czy też jeśli przebywają w pomieszczeniu zamkniętym, świeżo wymalowanym farbami, do wyrobu których użyto alkoholu drzewnego. Objawy zatrucia mogą wystąpić nie od razu, a po kilku godzinach, albo nawet po kilku dniach. Będą to: ból głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, pobudzenie ruchowe i psychiczne. W ciężkich przypadkach występuje niedowidzenie, głuchota, sinica, utrata przytomności, drgawki i śmierć.

Ratowanie chorego rozpoczynamy od natychmiastowego płukania żołądka, w razie niemożności zrobienia tego, trzeba przynajmniej spowodować wymioty. Nadto podajemy środki przeczyszczające, np. gorzką sól. Podajemy prócz tego trochę sody oczyszczonej do picia. W celu pobudzenia akcji serca, która ulega osłabieniu, dajemy środki nasercowe, jak kardiamid (Cardiamidum); (10-15 kropli, w zależności od wieku), herbatę lub kawę, mocno osłodzoną. Dobrze jest podać też miód oraz (zawierające potas) soki owocowe lub sok z marchwi. Ponieważ alkohol metylowy częściowo wydziela się przez nerki, wskazane jest podawanie większej ilości płynu, w celu przepłukania organizmu. Oczy zatrutego należy obficie i energicznie przemyć czystą wodą (z czajnika, szklanki itp.). Niezależnie od zastosowania tych środków należy zatrutą osobę przewieźć do szpitala.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin