Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich
Opracowanie i prowadzenie : Krystyna Badowska
Temat kompleksowy: „Nadeszła jesień”
Temat zajęć: „Jesienny kalendarz pogody”
Cele ogólne:
· rozwijanie zainteresowań światem przyrody
· prowadzenie obserwacji pogody i zaznaczanie w kalendarzu pogody warunków atmosferycznych
· stwarzanie warunków do dzielenia się wiedzą, spostrzeżeniami
· dostrzeganie konieczności dbałości o własne zdrowie poprzez dostosowanie ubioru do pogody
· wdrażanie do wypowiadania się na dany temat
· rozwijanie mowy – stosowania w wypowiedziach przymiotników określających cechy
· rozwijanie ekspresji ruchowej
· doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej
· rozwijanie umiejętności komunikacyjnych – obdarzanie innych uwagą, prowadzenia rozmowy
Cele szczegółowe:
· zna nazwę aktualnej pory roku (jesień)
· potrafi wymienić pory roku wg kolejności
· rozpoznaje pory roku na obrazkach
· wie do czego służy kalendarz pogody
· zna oznaczenia pogody (piktogramy)
· potrafi określić aktualną pogodę i zaznaczyć ją w kalendarzu pogody odpowiednim piktogramem
· potrafi przedstawić za pomocą ruchu czynności
· potrafi rozwiązać zagadki słowne o różnych elementach pogody
· do rozpoznanych zjawisk dobiera odpowiednią ilustrację
· wie, jak należy ubierać się jesienią
· zna skutki niedostosowania ubioru do temperatury czy pory roku (przyczyna przeziębień)
· uważnie słucha wypowiedzi innych, nie przerywa, czeka na swoją kolej
· potrafi łączyć ruch z muzyką
· prowadzi obserwacje podczas spaceru, dzieli się swoimi spostrzeżeniami
· dostrzega zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku
· przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw i spaceru
Pomoce dydaktyczne
· piosenka „Piosenka Biedroneczek”
· wiersz „Jesień”
· obrazki pór roku
· kalendarze: ścienny, miesięczny
· ścienna tablica dydaktyczna „Kalendarz pogody” i piktogramy zjawisk atmosferycznych
· mapki pogody: jesienna, zimowa, letnia
· zagadki słowne na temat zjawisk atmosferycznych
· muzyka „Pogoda” z CD „Tańce integracyjne KLANZA”
· pacynka jeżyka
· piosenka „Piosenka na chłodne dni” z CD „Piosenki Misia i Margolci”
Przebieg zajęć:
· Powitanie „Piosenką Biedroneczek”
Jestem sobie przedszkolaczek.
Biedroneczka to mój znaczek.
Dobry humor zawsze mam.
Ram tam tam, ram tam tam.
Samodzielnie się ubieram.
Myję ręce do jedzenia.
O porządek zawsze dbam.
Zgodnie bawię się z kolegą
i pomagam mu gdy trzeba.
Więc przyjaciół wkoło mam.
Grzeczne słowa wszyscy znamy
i codziennie używamy.
Dobrze w grupie razem nam.
· Zabawa integracyjna „Powitanie różnymi częściami ciała”
· „Jak to pora roku?
- słuchanie wiersza „ Jesień”
Szaruga na dworze
Jesień przybyła.
Przymrozki przywiozła,
mgłą pola okryła.
Chmury na niebie
wiatrem przygnała,
a wczesne ranki
chytrze zabrała.
Umilkły ptaki,
wszędzie ponuro,
liście spadają,
słońce za chmurą.
Przyjemnie usiąść
w przytulnej sali,
przywołać lato
w myślach z oddali.
- wyjaśnienie wyrazów: szaruga, przymrozki
- rozmowa na temat treści
- odszukanie obrazka pasującego do wiersza, opisywanie go
- nazwanie aktualnej pory roku
- przypomnienie nazw pozostałych pór roku (jaka była przed jesienią, jaka będzie po jesieni), wymienianie wg kolejności, wskazywanie ich na obrazkach
· Zabawa w kole ze śpiewem „Chodzi Jesień”
Chodzi Jesień, chodzi
chodzi po polanie, chodzi po polanie.
Zaraz zobaczymy koło kogo stanie
Pięknie się ukłoni,
do tańca zaprosi, do tańca zaprosi,
Zatańczą w około, będzie im wesoło
· ,,Kalendarz pogody’’
- oglądanie różnych kalendarzy
- wyjaśnienie pojęcia „kalendarz pogody”
- wprowadzenie znaków (piktogramów) opisujących stan aury
- oglądanie mapek pogody – odszukanie jesiennej prognozy pogody
- rozwiązywanie zagadek słownych o zjawiskach atmosferycznych
Widzisz je we dnie. Nie ma go w nocy.
Zimą i jesienią grzeje słabo,
a latem z całej mocy. (słońce)
Spada z chmury w dzień ponury,
a gdy wiosną spadnie,
wszystko rośnie ładnie. (deszcz )
Choć go nie widać, znać – że siłę ma.
Łamie czasem drzewa, chmury niebem gna.
Unosi szybowce, popycha żaglowce,
obraca wiatraki - siłacz z niego taki (wiatr )
Kiedy błyskawica, kiedy ulewa
Kiedy wicher łamie drzewa
To już znak, że idzie duża
Wielka, groźna, straszna.... (burza)
Jasny zygzak na ciemnym niebie,
Może czasem przestraszyć ciebie! (piorun, błyskawica)
Płyną po niebie, znasz je i wiesz,
że gdy są ciemne, może być deszcz. (chmury)
Chociaż nie jest babcią,
mówią na nią,, siwa”.
Na ,,m” się zaczyna,
zwykle rano bywa. (mgła)
- krótka rozmowa na temat pogody za oknem
- umieszczenie odpowiedniego piktogramu w kalendarzu pogody
· Taniec integracyjny „Pogoda”
· Rundka w kole – kończenie zdania „Jesień jest …” - gromadzenie określeń przymiotnikowych na temat jesieni
· Wprawki dramowe:
- Idziemy w czasie deszczu bez parasola
- Idziemy w czasie deszczu pod parasolem
- Idziemy podczas silnego wiatru
- Idziemy podczas słońca
- Idziemy podczas burzy
- Idziemy omijając kałuże
- Idziemy przeskakując kałuże
- Idziemy rozchlapując kałuże
· ”Jak należy ubrać się na jesienny spacer? - Dobre rady przedszkolaków dla przeziębionego misia
· Śpiewanie piosenki „ Piosenka na chłodne dni”
Umiem włożyć już buciki,
Kurtkę zapiąć na guziki.
Ref. Chociaż trochę zimno dziś,
to na spacer warto iść. / bis
Rękawiczki mam w kieszeni,
więc nie boję się jesieni.
Ref. Chociaż trochę zimno dziś ...
Gdy na nogach mam kalosze,
ja się deszczu nie wystraszę.
Popatrz, śnieg zaczyna prószyć,
czapkę wciągam więc na uszy.
Ref....
nowiny