ćw oddechowe i ortofoniczne.doc

(55 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI

Logopeda radzi!

 

Jak wspierać rozwój dziecka niepełnosprawnego w zakresie funkcji oddechowej?

 

Cele spotkania

Ogólne:

·          usprawnianie aparatu oddechowego.

Szczegółowe

Uczestnik:

·          zapoznał się z pojęciami: oddychanie piersiowe, oddychanie przeponowe (pełne);

·          poznał różnicę między oddychaniem dla mowy a oddychaniem w spoczynku;

·          poznał ćwiczenia pogłębiające oddech, wydłużające fazę wydechową;

·          zapoznał się z ćwiczeniami udrażniającymi nos.

 

Przebieg zajęć

L. p.

Forma zajęć

Realizacja

Pomoce

Uwagi

3.

Ćwiczenia oddechu pełnego.

Zademonstrowanie przez logopedę oddychania piersiowego i pełnego. Przedstawienie zabawy z wykorzystaniem oddychania przeponowego:

·          w pozycji leżącej huśtanie na brzuchu zabawki (maskotka, samochód itp.);

·          usypianie misia, lalki poprzez  powolne nabieranie i wypuszczanie powietrza.

koc,

zabawki

Logopeda zachęca rodziców do udziału w ćwiczeniach.

Zabawa ta jest dobrym ćwiczeniem relaksacyjnym.

4.

Ćwiczenia pogłębiające oddech           i wydłużające fazę wydechową.

Swobodne wdychanie i wydychanie powietrza przez nos, przy zamkniętych ustach.

Przedstawienie zabaw do ćwiczeń w oddychaniu nosem:

·          wąchanie kwiatów, perfum, kremu itp.;

·          zatrzymywanie powietrza – „zapamiętywanie” zapachu;

·          powolne wypuszczanie powietrza;

·          przykładanie dłoni dziecka do nosa osoby prowadzącej i dostosowywanie rytmu wydechu dziecka do rytmu wydechu osoby prowadzącej.

Wykonywanie wdechu przez nos, wydychanie powietrza ustami.

Zademonstrowanie zabaw na pogłębienie wdechu i wydłużenie fazy wydechowej:

·          zdmuchiwanie papierków z gładkiej           i chropowatej powierzchni;

·          puszczanie baniek mydlanych;

·          wydmuchiwanie kulek z „domków” – opakowanie po bombonierce;

·          zabawy z piłeczką ping-pongową (strzelanie gola, „kto silniejszy”);

·          zdmuchiwanie świecy powoli – płomień tańczy;

·          dmuchanie na zawieszone na nitce kulki waty, na paski papieru, tak by przedmioty były równomiernie i jak najdłużej wychylone;

·          wciąganie powietrza;

·          przenoszenie przez słomkę np. różnokolorowych figur, dopasowywanie ich;

·          naśladowanie odgłosu karetki: eo eo eo eo eo, straży pożarnej: eu eu eu eu , wycia wilka: au au au au – jak najdłużej.

 

 

perfumy,

krem,

kwiaty pachnące ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

piłeczki,

papierki,

waciki,

świeca,

paski papieru,

słomki,

figury geometryczne,

obrazki:

wilka,

karetki,

straży pożarnej,

kaseta z dźwiękami

Można zastosować gesty wspomagające – przy wdechu unosimy rękę w górę, zatrzymujemy (zapamiętywanie zapachu), powoli opuszczamy rękę. Dziecko dostosowuje rytm oddychania do ruchów ręki.

5.

Ćwiczenia udrażniające nos.

Zasygnalizowanie przez logopedę znaczenia, jakie ma oczyszczanie nosa, w sytuacji gdy dziecko jest przeziębione i ma problemy                  z oddychaniem.

Różnicowanie wdechu i wydechu nosem:

·          wdech – wąchanie perfum;

·          wydech – zdmuchiwanie drobno pociętych papierków ze spodka.

Utrwalanie skojarzeń: wdech-perfumy, wydech –papierki.

Utrwalanie wydechu nosem – ćwiczenia               z papierkami, stopniowe oddalanie spodka.

Dmuchanie na palce – stopniowe oddalanie dłoni.

Dmuchanie w chusteczkę.

 

perfumy,

papierki,

spodek,

chusteczki higieniczne

Spodek umieszczony blisko nosa.

6.

Zajęcia końcowe.

Odpowiedzi na pytania rodziców, dyskusja.

Podsumowanie zajęć.

 

 

 

Uwaga! Ćwiczenia wykonywać w zabawie, odwoływać się do znaków umownych, skojarzeń, obrazków.

 

Źródło: I. Styczek, Logopedia, PWN, Warszawa 1980; G. Demel, Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, WSiP, Warszawa 1994.

 

              Jak usprawniać zewnętrzne narządy artykulacyjne?

 

Cele spotkania

Ogólny:

·          usprawnianie aparatu artykulacyjnego.

Szczegółowe:

Uczestnik:

·          rozumie znaczenie sprawności aparatu artykulacyjnego dla prawidłowego procesu rozwoju mowy;

·          zapoznał się z techniką masażu zewnętrznego artykulatorów;

·          poznał sposoby usprawniania warg.

 

Przebieg zajęć

 

L.p.

Forma zajęć

Realizacja

                         Pomoce

Uwagi   

1.

Zajęcia wstępne

Przywitanie uczestników spotkania.

Przedstawienie celu i przebiegu spotkania.

Wyjaśnienie znaczenia sprawności artykulatorów, masażu narządów artykulacyjnych dla procesu rozwoju mowy.

 

 

2.

Masaż policzków

Omówienie pozycji dziecka (leżąca, siedząca) i rodzica w czasie wykonywania masażu.

Omówienie etapów masażu policzków:

·          nakładanie kremu na skórę twarzy   i szyi;

·          masowanie twarzy ruchami okrężnymi od nosa i warg w kierunku skroni;

·          podtrzymywanie kciukiem brody, by żeby górne i dolne były złączone, a wargi zwierały się;

·          masowanie policzków pozostałymi palcami, początkowo delikatnie, a potem stopniowe zwiększanie siły nacisku i szybkości wykonywanych ruchów;

·          lekkie obszczypywanie i oklepywanie masowanej okolicy;

·          ponowne masowanie, na końcu głaskanie policzków.

 

 

3.

Masaż przełyku

Masowanie zewnętrznej strony od dołu ku górze ruchem głaskającym.

 

 

4.

Masaż warg

Masowanie ruchem rozciągającym złączonych warg palcami – wskazującym i środkowym, kciuk jest ułożony pod brodą. Rozciąganie i ściąganie warg, Lekkie obszczypywanie i głaskanie warg. Masowanie warg miękką szczoteczką od zębów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin