nicolson_wersja_ostateczna.docx

(25 KB) Pobierz
Jest wiele rozważań dotyczących leczenia infekcji występujących w chorobach chronicznych, łączących podejście zarówno tradycyj

Autorzy poniższego tłumaczenia nie ponoszą odpowiedzialności, za jakość tłumaczenia i, spowodowane nią, ewentualne następstwa medyczne.

Tłumaczył Z&Z

 

SUGEROWANA TERAPIA CHRONICZNEJ UKŁADOWEJ INFEKCJI CHLAMYDIĄ ORAZ KOINFEKCJI CHLAMYDIĄ I MYKOPLASMĄ

 

Prof. Garth L. Nicolson

The Institute for Molecular Medicine (Website www.immed.org)

16371 Gothard Street Bld. H, Huntington Beach, CA 92647

http://www.immed.org/reports/ChlamydialTreat_06.rtf

Istnieje wiele koncepcji na temat leczenia chronicznych chorób, będących wynikiem infekcji. Łączą one tradycyjne metody leczenia z odpowiednią dietą. W poszczególnych rozdziałach tej pracy zostanie omówiona terapia antybiotykowa, leczenie przeciwgrzybicze i suplementy diety. Instytut Medycyny Molekularnej jest organizacją typu non-profit i nie reklamuje żadnego z poniższych produktów. Produkty i procedury przedstawione poniżej są tylko przykładami substancji i działań, jakie mogą być bardzo korzystne w leczeniu chronicznie chorych pacjentów. Dawki leków i plan leczenia mogą być różne dla każdego pacjenta. Należy skonsultować leczenie ze swoim lekarzem.

 

TERAPIA ANTYBIOTYKOWA CHRONICZNEJ INFEKCJI CHLAMYDIOWEJ

 

Pacjenci z infekcją chlamydiami, lub infekcją chlamydiami i mykoplasmami, wracają do zdrowia po zastosowaniu długotrwałej terapii antybiotykowej, połączonej z odpowiednim odżywianiem [1,2].

Przykłady antybiotyków, których skuteczność udowodniono w stosunku do różnych form chlamydii, zostały omówione tutaj [3].

By zniszczyć ciałka podstawowe chlamydii, należy rozpocząć leczenie od amoksycyliny1 (początkowo 500mg/dziennie, jeżeli dawka jest dobrze tolerowana, powinna być zwiększona do 2x500mg/dziennie) [3].

Reakcja Herxheimera (inaczej reakcja „die-off” objawiająca się dreszczami, gorączką, nocnymi potami, bólem mięśni i stawów, krótkotrwałą utratą pamięci, zmęczeniem oraz ogólnym pogorszeniem symptomów choroby) zwykle trwa od kilku dni do kilku tygodni, i jest spowodowana produktami degradacji ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do stymulacji interleukin i przekaźników chemicznych. Efektem tego zjawiska jest nasilenie symptomów choroby. Aby uniknąć podrażnienia przełyku, wskazane jest połączenie leku z drobnym posiłkiem np. z chlebem lub krakersem. Nie wolno leżeć przez godzinę od przyjęcia antybiotyku.

W przypadku niektórych antybiotyków należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

W celu zmniejszenia reakcji Herxheimera lub innych niekorzystnych efektów stosowania antybiotyków, można przez kilka tygodni stosować leczenie dożylne. Doustny benadryl (difenhydramina 50 mg) zażywany co najmniej 30 min przed antybiotykami oraz napój cytrynowo-oliwny (filiżankę soku owocowego połączyć ze zmiksowaną ze skórką cytryną i łyżką oliwy z oliwek, następnie odsączyć i wypić) mogą pomóc w zmniejszeniu reakcji „die off”. Ta reakcja zazwyczaj mija po kilku tygodniach i różni się od reakcji alergicznej, która może objawić się nagłą wysypką, swędzeniem, obrzękami, zawrotami głowy, kłopotami z oddychaniem i innymi problemami. Jeżeli te objawy wystąpią, potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Wiele antybiotyków nie może być podawanych kobietom w czasie ciąży i małym dzieciom.

Pacjenci, którzy nie tolerują dziennej dawki amoksycyliny z powodu zbyt uciążliwej reakcji Herxheimera, mogą, przyjmować lek co drugi dzień przez tydzień, przez następny tydzień w dawce 500mg codziennie, ostatecznie 2x po 500mg dziennie.

Kiedy amoksycylina w dawce 500mg 2x dziennie jest dobrze tolerowana, do leczenia dodaje się probenecid (Benemid, Merk, 500 mg/dziennie). Schemat postępowania w przypadku dawkowania tego leku jest analogiczny jak dla amoksycyliny; zatem pacjenci ostatecznie powinni otrzymywać 2x 500mg dziennie amokscyliny i probenecidu.

Pacjent powinien być monitorowany w czasie zażywania tych leków, pod kątem ich skutków ubocznych i reakcji Herxheimera. Amokscylina i probenecid musza być stosowane przez cały czas podczas trwania kuracji anychlamydiowej. Jeżeli pacjent jest uczulony na penicyliny, na przykład amoksycylinę, wtedy w jej zastępstwie podaje się penicylaminę (cuprimine, 125 mg 2x dziennie, przyjmować na pusty żołądek).

Penicilamina dobrze chelatuje metale ciężkie, więc pacjenci z wysokim poziomem ołowiu, rtęci i innych metali ciężkich mogą dodatkowo skorzystać w wyniku usunięcia tych metali z ich organizmu.

Probenecid jest używany do podwyższenia wewnątrzkomórkowego poziomu amoksycyliny/panicylaminy, poprzez zmniejszenie ich wydzielania przez nerki.

Kiedy amoksycylina i probenecid są dobrze tolerowane, wprowadza się do leczenia kolejne antybiotyki, działające na pozostałe formy chlamydii. Również te leki, należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od pojedynczej dawki przyjmowanej 1- 2x w tygodniu, potem 3-4x w tygodniu, następnie codziennie.

Jeżeli nowe leki są dobrze tolerowane przez pacjenta, (co może zająć od 2-4 tygodni lub dłużej), należy je utrzymywać w leczeniu, co najmniej przez 6 miesięcy lub dłużej. Przykładami tych dodatkowych antybiotyków są: azytromycyna ( 500mg raz dziennie), rifampicyna ( 300mg 2x dziennie), doksycyklina lub minocyklina (100mg 2x dziennie), metronidazol (500mg 2x dziennie) oraz ciprofloxacin2 (500 mg 2x dziennie) lub levofloxacin2 (500 mg raz dziennie).

Ten protokół leczenia musi być stosowany w celu zniszczenia wszystkich formy chlamydii [3].

 

TERAPIA ANTYBIOTYKOWA NA KOINFEKCJE CHLAMYDIĄ I MYKOPLASMĄ

 

Pacjenci z koinfekcją chamydią i mykoplasmą mogą nie tolerować amokscyliny, jako leku rozpoczynającego leczenie.  Dzieje się tak, ponieważ mykoplasmy nie są wrażliwe na amoksycylinę. Polecane są zatem inne antybiotyki, jak doksycyklina lub minocyklina, azytromycyna i klarytromycyna [1]. 

Na początku leczenia powyższe antybiotyki powinny być zażywane pojedynczo, podobnie jak amoksycylina. W przypadku infekcji mykoplasmą i chlamydią należy przyjmować antybiotyki przez 6 miesięcy bez przerwy(doksycyklina, ciprofloxacin, azytromycyna, minocyklina, klarytromycyna, lub podobne; najlepsze są kapsułki niezawierające skrobi), a następnie powtarzać cykl: stosowanie antybiotyków  przez 6 tygodni, po czym 2 tygodnie bez antybiotyków.

Dla części pacjentów korzystna jest kombinacja antybiotyków takich jak doksycyklina z azytromycyną lub ciprofloxacinem, szczególnie wtedy, gdy odpowiedź organizmu na pojedynczy antybiotyk jest słaba3. Powyższe antybiotyki muszą być wprowadzane stopniowo – podobnie jak amoksycylina. Kiedy będą już dobrze tolerowane przez organizm pacjenta, należy stopniowo włączać do leczenia amoksycylinę, na początku 500mg 2-3x w tygodniu, potem więcej, aż osiągnięta zostanie dawka 500mg 2x/dziennie.

Taki schemat leczenia powinien być utrzymany przez co najmniej pół roku, następnie można przejść na leczenie pulsacyjne: 6 tygodni zażywania antybiotyków i 2 tygodnie przerwy.

Przyczyną przerwy jest rozstrzygnięcie, czy stosowanie antybiotyków jest jeszcze potrzebne4 [3]. Jeżeli tak, to w czasie przerwy należy od początku podawać Augmentin ( lub inny lek konkurencyjny), żeby nie doszło do wtórnych infekcji bakteryjnych.

Niektórzy dodają do leczenia leki przeciwwirusowe, jak Famvir (500 mg 3xdziennie) czy Ganciclovir (1000 mg 2xdziennie), przez pierwsze 2 tygodnie sześciotygodniowego pulsu antybiotykowego (zobacz następny rozdział). Powyższe leki mogą być korzystne dla chorego, gdyż mykoplasmy posiadają pewne cechy wirusów; również wirus opryszczki (wirus Herpes) może odgrywać istotną rolę w tych infekcjach.

 

 

OGÓLNE ROZWAŻANIA NA TEMAT ODŻYWIANIA W CZASIE TERAPII

 

Pacjenci chronicznie chorzy są często immunosupresyjni, dlatego stają się podatni na oportunistyczne infekcje. Niezbędne jest więc odpowiednie odżywianie. Nie wolno palić papierosów, pić alkoholu i używać produktów zawierających kofeinę.

Należy pić jak najwięcej świeżych płynów, najlepsze są soki ( takie jak Juice Plus- www.juiceplus.com) i czysta woda. Powinno się unikać produktów bogato tłuszczowych, zawierających dużo cukru oraz substancji, które mogą powodować alergię i powstawanie dużej ilości kwasów w organizmie. Trzeba zwiększyć spożywanie świeżych warzyw, owoców oraz ziaren, natomiast zmniejszyć przyjmowanie produktów zawierających proste i rafinowane cukry, które mogą hamować system immunologiczny. Wskazane jest jedzenie warzyw, substancji zawierających rozpuszczalny włóknik, takich jak suszone śliwki, otręby, kiełki pszenicy, jogurty, ryby i całe nasiona.

W niektórych przypadkach może być korzystne spożywanie wyłącznie organicznej żywności.

Do usuwania metali ciężkich z organizmu polecany jest preparat o nazwie Garlic plus (ekstrakt z czosnku) oraz Detoxamin (www.detoxamin.com).

Na bakteryjną infekcję jelita lub pęcherza wiele osób poleca D-mannose (Biotech). Ten naturalny cukier hamuje przyleganie bakterii do błon biologicznych.

Pacjenci chronicznie chorzy mają często deficyt witamin (szczególnie wit. B- kompleks, C, E koenzymu Q-10) i minerałów. Infekcja chlamydią i mykoplasmą często prowadzi do słabej absorpcji witamin.

Dlatego są konieczne ich wysokie dawki. Niektóre witaminy, jak B- kompleks, są źle wchłaniane przez jelito. Zamiast tabletek do połykania lepsze są preparaty witaminy B do stosowania podjęzykowego w kapsułkach lub płynach (również w formie wstrzykiwanej) (Total B, Real Life Research lub GNC lub www.vitaninshoppe.com).

Witaminy z grupy B są szczególnie ważne w przypadku pacjentów mających infekcję boreliozą i mykoplasmą.   Dodatkowo, polecane są: witamina C, E, koenzym Q-10, beta-karoten, kwas foliowy, bioflawoidy i biotyna.

Mogą być również przydatne w leczeniu L-cysteina, L-tyrosina, L- glutamina, L-karnityna, kwas jabłkowy i olej z nasion lnu lub tran. Chronicznie chorzy pacjenci mają często deficyt pewnych minerałów, takich jak: cynk, magnez, chrom i selen. 

Witaminy i minerały są bardzo ważne podczas usuwania z organizmu metali ciężkich. Nie powinny być  one przyjmowane równocześnie z antybiotykami (muszą być zachowane 3 godziny różnicy) lub lekami antywirusowymi, czy terapią tlenową, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na absorpcję. Poleca się zażywanie witamin antyoksydacyjnych co najmniej 2 godziny przed lub po antybiotyku. Sugerowane dawki witamin mogą być zależne od stanu zdrowia pacjenta. Należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w sprawie odpowiedniego dawkowania.

Źródła: Prohealth, www.immunesupport.com, American Biologics, www.americanbiologics.com, or VitaminShoppe, www.vitaminshoppe.com.

 

Terapia Utleniająca W Chronicznych Infekcjach

 

Chlamydie i mykoplasmy rozwijają się lepiej w środowiskach o niskiej zawartości tlenu. Dlatego terapia utleniająca może być pomocna w hamowaniu beztlenowych infekcji.  Poleca się stosowanie terapii tlenem o podwyższonym ciśnieniu (1.5-2.0 ATM, 60 min), od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jest ona dobrze tolerowana przez większość pacjentów z chronicznymi infekcjami. 

W zamian powyższej terapii, można stosować terapię dożylną ozonem lub nadtlenkiem wodoru. Poleca się też kąpiele w gorącej wodzie lub jacuzzi z 2 filiżankami soli Epsom.   Po 5 min, należy dodać 2-4 butelki 16 oz. 3% nadtlenku wodoru.  Kąpiele powtarza się  2-3x w tygodniu. Na  8 godzin przed kąpielą  nie można zażywać żadnych witamin.  Nadtlenek wodoru dodaje się do kąpieli po otwarciu porów w skórze. Przynosi to korzyść szczególnie pacjentom ze schorzeniami skóry i mięśni. Nadtlenek wodoru można stosować również bezpośrednio na skórę po ćwiczeniach fizycznych lub po  gorącym prysznicu / kąpieli. Należy wetrzeć substancję w skórę  i pozostawić ją w celu  wchłonięcia  przez 5 minut, a następnie  zmyć. W celu ustnej irygacji, miesza się  3% nadtlenek wodoru z  wodą  w proporcjach 1: 2 i używa 3x dziennie, jako płynu do płukania  jamy ustnej. Wielu chronicznie chorych pacjentów często cierpi na choroby  przyzębia i  infekcje kości szczęk. Nie można ignorować tych schorzeń, gdyż infekcje mogą rozprzestrzenić się do innych miejsc organizmu.

 

 

Przywracanie odpowiedniej flory  jelit

 

Pacjenci, poddani leczeniu antybiotykami i innymi substancjami, są szczególnie narażeni na  zniszczenie prawidłowej flory jelit. Użycie antybiotyku wyniszcza bowiem bakterie żyjące w jelitach i może doprowadzić do rozwoju nieprzyjaznych dla organizmu bakterii.  W celu uzupełnienia przyjaznych bakterii poleca się żywe kultury Lactobacillus acidophilus w kapsułkach lub proszku,  mieszaniny Lactobacillus acidophillus, L. bifidus, B. bifidum, L. bulgaricus i FOS (ęłęófruktooligosacharydy).

Preparaty zawierające L. acidophillus (powyżej 2.5-3 miliardów żywych organizmów) powinny być stosowane 3x dziennie. Na zespół drażliwego jelita poleca się szczególnie Calm Colon (Samra), gdyż okazał się skuteczny w próbach klinicznych. Bardzo dobrą mieszanką probiotyków jest Theralac (www.theralac.com ) Ponadto, do lepszego trawienia i przyswajania pokarmu, bardzo przydatne są preparaty zwierające enzym.  Najlepszym z nich jest Wobenzym (The Health Stores, www.healthstores.com lub Zooscape, www.zooscape.com).

Należy pamiętać, że bakteryjny przerost może również wystąpić pomiędzy cyklami antybiotyków lub po zakończeniu leczenia antybiotykami.

 

 

Naturalne  odpornościowe modulatory i naturalne środki

 

Podczas terapii antybiotykowej szczególnie przydatne dla pacjentów są naturalne substancje takie jak: korzeń żeń-szenia, herbaty ziołowe, napój cytrynowo - oliwkowy, ekstrakt z liścia oliwy. Ważniejsze przykłady modulatorów to:  bioaktywne białko serwatki (ImuPlus, www.imuplus.com; Immunocal, www.immunocal.com), ImmunoPro (www.needs.com lub www.immunesupport.com), Transfer Factor (4-Life, www.transferfactor-4-life.com, Chisolm Biologicals, www.chisolmbio.com), Immuni-T (Longevity, www.longevityplus.net), MGN3 (Lane Labs, www.lanelabs.com).

By naprawić mechanizmy obronne organizmu można stosować inne uzupełniające suplementy diety, takie jak: ekstrakt z liścia oliwy (wiele źródeł), NSC-100 (Nutritional Supply, Tahitian Noni (Morinda, 800-445-8596, www.tahitiannoni.com),), Laktoferrin (Nutricology, 888-563-1506 lub www.iherb.com), Echinacea-C (kilka źródeł). Kliniczna skuteczność tych substancji  u pacjentów chronicznie chorych nie została  dokładnie  oceniona. Powyższe suplementy są korzystne podczas terapii, ponieważ wspierają system immunologiczny organizmu, a, po zakończeniu terapii antybiotykami, zapobiegają ponownemu nawrotowi choroby i wtórnej oportunistycznej infekcji.

 

Terapia wymiany lipidu  i przywracania funkcji mitochondriom

 

Terapia wymiany lipidu służy dostarczaniu błon lipidów w nieutlenionej formie, by naprawić błony komórek nerwowych i błony mitochondriów, które zostały uszkodzone przez metale ciężkie, substancje chemiczne i infekcje [5]. Pacjentom chorym na boreliozę polecamy suplement doustny Healthy Aging zawierający NTFactor ((Nutritional Therapeutics, Inc. www.NTFactor.com). Produkt występuje pod postacią tabletek, które przyjmuje się 2x dziennie. NTFactor jest lekko kwaśny i niektóre dzieci lubią jego smak. Dla pozostałych,  tabletki można rozkruszyć i wymieszać z kilkoma łyżeczkami musu jabłkowego. Dawka wynosi 4-6 tabletek 2x dziennie. Dzieciom do drugiego roku życia poleca się  1/2-1 tabletki dziennie;  dla dzieci w wieku 2-3 lat 2 tabletki, w wieku 4-5 lata 3-4 tabletki, a od 5  roku życia 4-5 tabletek.  W przypadku przedawkowania nie zanotowano żadnych objawów ubocznych. NTFactor jest całkowicie naturalną mieszaniną błon lipidowych, nie jest  toksyczny i może również zostać podawany z witaminami, minerałami i probiotykami (Propax, www.propax.com).

 

 

Przerost grzybów podczas terapii antybiotykowej

 

Przerost drożdżaków może wystąpić, szczególnie u kobiet (infekcje pochwy). [Proszę przeczytać sprawozdanie doktora Teitelbauma na naszej stronie internetowej, www.immed.org]. Ginekolodzy polecają Nizoral, Diflucan, Mycelex lub kremy antygrzybiczne.  Aby zapobiec grzybiczym infekcjom stosowane są: Nystatyna , Amphotericin B, Fluconazol, Diflucan lub Pau d’arco (7 kapsułek 2x dziennie) oraz  Metronidazol  [Flagyl, Prostat], który ma również działanie zwalczające pasożyty.  Niektórzy pacjenci cierpią na   systemową infekcję grzybiczą, która jest widoczna w próbkach krwi ( obraz spod mikroskopu z zastosowaniem ciemnego pola). Dla zewnętrznych grzybiczych infekcji np. grzybicy paznokci, skuteczna jest mieszanina Laminsil w 17% DMSO, użyta miejscowo 2x dziennie. Polecane jest stosowanie substancji hamujących rozwój grzybów w organizmie, takich jak: Pau d’arco, wyciąg z grejpfruta5, liść oliwkowy, kwas kaprylowy, wyciąg z czosnku i olejek z oregano. By zapobiec przerostowi drożdżaków,  istotne jest również  stosowanie diety eliminującej cukry proste [15].

 

 

1 Przypis tłumacza: zamiast amoksycyliny lepiej jest używać n-acetylocysteiny (nac) w dawce 1200mg – 2400mg na dobę. Lek ten powinien być utrzymany przez cały okres leczenia (http://www.chlamydioza.pl/index.php?go=4).

2 Przypis tłumacza: ciprofloxacin i levofloxacin są to leki z grupy chinolonów. Stosowanie chinolonów w długotrwałej antybiotykoterapii może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Sam profesor Nicolson również zaleca tetracykliny i makrolidy, jako antybiotyki pierwszego wyboru.

3 Przypis tłumacza: należy pamiętać, że stosowanie terapii skojarzeniowej np. doksycykliny z azytromycyną,  zapobiega wytworzeniu bakteryjnej oporności na leki. Dodatkowo podawanie równocześnie dwóch antybiotyków powoduje, że działają one synergistycznie, przez co osiągana jest lepsza skuteczność ich działania.

4 Przypis tłumacza: tylko niewielka część pacjentów zdrowieje po pół roku leczenia. Większość chorych wymaga  dłuższego leczenia, trwającego nawet kilka lat.

 

5 Przypis tłumacza: Stosowanie leków z grejpfrutem i jego pochodnymi jest niewskazane, gdyż znacząco wpływa na metabolizm leków i ich poziom we krwi.

 

PIŚMIENNICTWO

 

1. Nicolson GL: Considerations when undergoing treatment for chronic infections found in Chronic Fatigue Syndrome, Fibromyalgia Syndrome and Gulf War Illnesses. (Part 1). Antibiotics Recommended when indicated for treatment of Gulf War Illness/ CFIDS/FMS (Part 2). Intern J Med 1998; 1:115-117, 123-128.

2. Nicolson GL, Nasralla M, Franco AR, Erwin R, Nicolson NL, Ngwenya R, Berns P. Diagnosis and Integrative Treatment of Intracellular Bacterial Infections in Chronic Fatigue and Fibromyalgia Syndromes, Gulf War Illness, Rheumatoid Arthritis and other Chronic Illnesses. Clin Pract Alt Med 2000; 1(2):92-102.

3. Stratton CW, Mitchell WM: The pathogenesis of Chlamydia species.  Antimicrob Infect Dis Newsl 1996; 15:83-88.

4. Nicolson GL, Ngwenya R. Dietary considerations for patients with chronic illnesses and multiple chronic infections. A brief outline of eighteen dietary steps to better health. Townsend Lett 2001; 219:62-65.

http://www.immed.org/illness/treatment_considerations

5. Nicolson GL, Ellithrope R. Lipid replacement and antioxidant nutritional therapy for restoring mitochondrial function and reducing fatigue in chronic fatigue syndrome and other fatiguing illnesses.  J Chronic Fatigue Syndr 2006; 13(1): in press.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin