Gdzie rodzić.doc

(25 KB) Pobierz
Gdzie rodzić

Gdzie rodzić?

 

 

 

Tagi: poród | poród w domu | pozaszpitalne miejsca do porod | położna

Szpital, dom, czy izba porodowa?

Szpital

 

W Polsce 99 % dzieci przychodzi na świat w szpitalu. W obecnym systemie ochrony zdrowia nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli mieszkasz w większym mieście, zazwyczaj masz kilka placówek do wyboru. Jeśli jednak w Twojej miejscowości jest jeden szpital, i w dodatku o nienajlepszej opinii, sprawdź w okolicy, czy nie ma przyjaźniejszej placówki. Pamiętaj, że szpitale różnią się między sobą nie tylko organizacją oddziału, podziałem obowiązków między położnymi i lekarzami, liczbą oraz wyposażeniem sal. Ważne są także tzw. stopnie referencyjności, czyli stopnie wyspecjalizowania danego oddziału – w I stopniu rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej, w terminie porodu; szpitale o II stopniu powinny być przystosowane do zabezpieczenia kobiet w ciąży zagrożonej oraz do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami, III stopień przeznaczony jest dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, przystosowany do opieki nad dziećmi urodzonymi przed 31 tyg. ciąży, z wadami rozwojowymi itp. Jeśli wybierasz szpital kliniczny, w którym uczą się studenci, weź pod uwagę fakt, iż mogą być oni obecni w trakcie twojego badania lub porodu.

Przed porodem koniecznie odwiedź szpital (niektóre organizują dni otwarte) z wcześniej przygotowaną listą pytań, które chciałabyś zadać lekarzowi lub położnej. Jeśli to możliwe, obejrzyj salę porodową, zajrzyj na izbę przyjęć – dzięki temu, gdy poród się zacznie, nie będziesz czuła się obco i niepewnie.

 

 

Dom

 

Coraz więcej kobiet w Polsce chciałoby, tak jak Angielki, Holenderki czy Niemki, mieć możliwość odbycia porodu w domu.

Taki poród ma wiele zalet – przebiega w spokojnej, intymnej atmosferze, czynniki zaburzające przebieg porodu są ograniczone do minimum.

 

Jeśli zastanawiasz się nad porodem w domu, warto, abyś wiedziała, że:

poród domowy w Polsce jest legalny – kobieta ma prawo wyboru miejsca do porodu, a w kompetencjach zawodowych położnej (określa je specjalna ustawa) jest opieka nad kobietą w fizjologicznej ciąży, przyjęcie porodu niepowikłanego i opieka nad noworodkiem;

badania naukowe potwierdziły, że poród w domu jest równie bezpieczny jak w szpitalu, gdy spełnione są określone warunki: kobieta jest zdrowa, poród przyjmuje doświadczona położna, w razie potrzeby zapewniony jest transport do szpitala (nie ma potrzeby zamawiać karetki, by stała pod domem, wystarczy prywatny samochód);

niestety, niewiele położnych w Polsce przyjmuje porody w domu. Dobrze, jeżeli już pod koniec I trymestru zaczniesz szukać położnej – musicie się dobrze poznać przed porodem! Listę położnych domowych znajdziesz w Fundacji Rodzić po Ludzku i na www.dobrzeurodzeni.pl

 

Izba porodowa lub dom narodzin (birth center)

Niewielkie ośrodki prowadzone przez położne popularne są na zachodzie Europy (w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii), a także w USA i Nowej Zelandii. W Polsce w latach 60. XX wieku działało aż 812 izb porodowych. Dzisiaj została tylko jedna – w Lędzinach k. Tychów. Działa także Dom Narodzin (www.domnarodzin.pl).

 

Tego typu placówki oferują opiekę wykwalifikowanych położnych, najczęściej już od początków ciąży, aż po połóg.

Domowo urządzone, umożliwiają odbycie porodu w kameralnych warunkach oraz minimum interwencji medycznych. Kwalifikacja do porodu w domu narodzin czy izbie porodowej przebiega podobnie, jak do porodu domowego – przebieg ciąży powinien być prawidłowy, czynniki ryzyka muszą zostać wykluczone.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin