Pytania szczegółowe i odpowiedzi z zakresu 2.doc

(207 KB) Pobierz
Pytania szczegółowe i odpowiedzi z zakresu 2

PYTANIA EGZAMINACYJNE  I ODPOWIEDZI Z ZAKRESU 2

 

 

1.       Jakie muszą być spełnione warunki wstępne, aby można było dokonać scalenia i podziału nieruchomości?

Muszą być spełnione następujące warunki wstępne:

·         Odpowiedni zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

·         Z wnioskiem wystąpią właściciele lub użytkownicy wieczyści posiadający ponad 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

·         Zgodę na objęcie scaleniem zabudowanych części nieruchomości muszą wyrazić wszyscy właściciele i użytkownicy wieczyści.

·         Scalenie może nastąpić z urzędu, jeżeli gmina jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym ponad 50% gruntów, albo są to obszary ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla zorganizowanej działalności inwestycyjnej, rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej bądź przekształceń obszarów zdegradowanych.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

2.       Czy podział nieruchomości dokonany w trybie administracyjnym wywołuje zmiany podmiotowe w przedmiocie prawa własności. Uzasadnij odpowiedz. Czy istnieją wyjątki od tej reguły; wymień je i podaj warunki jakie muszą być spełnione dla prawnego usankcjonowania wyjątku.

Podział administracyjny dokonany w trybie administracyjnym nie wywołuje zmian podmiotowych (odnoszących się do właściciela, użytkownika wieczystego). Jest to typowy podział administracyjny (geodezyjny) a nie prawny podział prawny. Celem decyzji administracyjnej zatwierdzającej projekt podziału jest tylko i wyłącznie dokonanie fizycznego i ewidencyjnego podziału nieruchomości odrębnie określonej w ewidencji gruntów i budynków.

Wyjątek wynika z treści art. 98 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami „Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne...przechodzą z mocy prawa odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa.....”

W tym wypadku zachodzi więc zmiana podmiotowa.

Warunkiem powstania tej zmiany jest wniosek strony o dokonanie podziału oraz fakt uwidocznienia w planie miejscowym tej drogi – przez uwidocznienie należy rozumieć naniesienie drogi na rysunku planu lub dokładne określenie drogi w części opisowej planu jak również określenie jej w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (w przypadku braku planu miejscowego). 

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

3.      Jak rozumiesz pojęcie, że decyzja administracyjna zatwierdzająca projekt podziału nieruchomości, w części dotyczącej przejścia dróg na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, ma charakter deklaratoryjny?

Charakter deklaratoryjny, czyli charakter ustalający, tej części decyzji należy rozumieć, że zapis ten jedynie potwierdza ten fakt, przejście na własność następuje bowiem z mocy samego prawa (z dniem kiedy decyzja stała się ostateczna w rozumieniu art. 16 § 1 KPA).

Gmina, powiat, województwo, Skarb Państwa nie może odmówić przejęcia części nieruchomości przeznaczonych pod drogi – następuje to z mocy samego prawa. Właściwy organ nie może odmówić dokonania podziału tylko z tej przyczyny, że gmina nie jest aktualnie zainteresowana przejęciem części nieruchomości pod drogi, za które zobowiązana jest wypłaci odszkodowanie.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustawa z 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego     

4.      W trakcie postępowania rozgraniczeniowego właściciele zawarli przed geodetą ugodę spełniającą warunki określone w kodeksie cywilnym lecz organ umorzył postępowanie. Czy fakt ten pozbawia zawartą ugodę mocy? Jaki charakter ma ugoda, jakie wywołuje skutki prawne – uzasadnij odpowiedz.

Zgodnie z art. 31 ust. 4 Ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej. Zawarcie jej definitywnie kończy postępowanie bez względu na to, czy organ umorzy postępowanie czy nie, umorzenie ma bowiem charakter deklaratoryjny, wtórny i oznacza tylko to, że postępowanie stało się bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na skuteczność ugody.

Ugoda zawarta przed geodetą nie jest ugodą w rozumieniu art. 114 – 122 Kodeksu postępowania administracyjnego lecz stanowi ugodę o charakterze materialno prawnym uregulowaną w art. 917 – 918 Kodeksu cywilnego. Ugoda nie podlega zatwierdzeniu przez organ ani nie podlega kontroli w decyzji o umorzeniu postępowania.

Mając moc ugody sądowej zastępuje formę aktu notarialnego; następuje przeniesienie własności części nieruchomości.

Ustawa z 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Ustawa z 1964 r. Kodeks cywilny             

Rozporządzenie ministrów SWiA ora RiGŻ z 1999 r. w sprawie rozgraniczenia nieruchomości  

5.       Do geodety uprawnionego zgłosił się właściciel  nie zabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej na obszarze miasta, z propozycją jej podziału na działki budowlane. Geodeta dokonał rozpoznania w referacie architektury urzędu miasta i stwierdził, że dla terenu na którym znajduje się nieruchomość:

wariant A – istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (plan miejscowy),

wariant B – brak jest planu miejscowego i nie ma obowiązku jego sporządzania oraz nie przystąpiono

        dotychczas do sporządzenia planu,

wariant C – brak jest planu miejscowego i nie ma obowiązku jego sporządzania, ale wcześniej ogłoszono o

        przystąpieniu do opracowania planu,

wariant D – brak jest planu miejscowego i jest obowiązek jego opracowania

Mając powyższe na uwadze, geodeta uprawniony powinien poinformować właściciela, jakie działania powinien podjąć przed przystąpieniem geodety do podziału. Opisać te działania, w odniesieniu do każdego z w/w wariantów i powołać stosowne przepisy.

Mając powyższe na uwadze, geodeta uprawniony powinien poinformować właściciela, jakie działania powinien podjąć przed przystąpieniem geodety do podziału. Opisać te działania, w odniesieniu do każdego z w/w wariantów i powołać stosowne przepisy.

ad A – właściciel może wystąpić z wnioskiem o podział, bowiem burmistrz (lub prezydent miasta ma podstawy do wydania opinii o podziale w formie postanowienia.

ad B – właściciel powinien najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a następnie złożyć wniosek o podział nieruchomości.

ad C – właściciel powinien wystąpić z wnioskiem o podział nieruchomości, choć postępowanie w jego sprawie zostanie zawieszone, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i jeśli do tego czasu plan nie zostanie opracowany, burmistrz lub prezydent wyda decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania.

ad D – wystąpienie w tej sytuacji z wnioskiem o podział jest niecelowe, bowiem nastąpi zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia planu miejscowego dla tego obszaru.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.    

6.      W związku z uchwaleniem nowych planów zagospodarowania przestrzennego lub ich zmianami oraz w wyniku budowy urządzeń infrastruktury technicznej, a także podziałów nieruchomości gruntowych, bądź ich scalenia i podziału – następuje zmiana wartości tych nieruchomości. Zmiana ta może spowodować powstanie tzw. „renty gruntowej” (jeśli idzie o plany zagospodarowania przestrzennego) oraz opłat adiacenckich, w odniesieniu do infrastruktury technicznej i podziałów oraz scaleń i podziałów nieruchomości. W odpowiedzi podać zasady „renty gruntowej” oraz wymienić rodzaje i zasady opłat adiacenckich, a także podać podstawy prawne ich naliczania.

·         renta urbanistyczna – dotyczy momentu zbycia nieruchomości;

a)     wartość nieruchomości obniżona przez plan – jej właściciel lub użytkownik wieczysty może żądać od gminy odszkodowania równego obniżenia wartości tej nieruchomości,

b)     wartość nieruchomości podwyższona – jej właściciel lub użytkownik wieczysty musi uiścić jednorazową opłatę na rzecz gminy, nie wyższą jednak niż 30% wzrostu wartości nieruchomości

·         opłata adiacencka z uwagi na budowę infrastruktury technicznej:

a)     wójt, burmistrz albo prezydent miasta może wymierzyć opłatę w okresie do 3 lat od budowy tej infrastruktury,

b)     opłata nie może być wyższa niż 50% różnicy wartości przed i po wybudowaniu infrastruktury technicznej,

c)      gmina może rozłożyć opłatę na raty,

d)     zalicza się wartość wniesionych świadczeń.

·         opłata adiacencka ze względu na dokonany podział nieruchomości:

a)     wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić opłatę,

b)     stawkę procentową ustala rada gminy – do 50% różnicy wartości

·         opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości wydzielonych w wyniku scalenia i podziału nieruchomości:

a)     rada gminy w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości ustala opłatę w wysokości nie większej niż 50% różnicy wartości przed i po scaleniu i podziale,

b)     nie uwzględnia się wartości urządzeń, drzew, krzewów itp.,

c)      terminy opłaty i sposób jej wnoszenia ustala się w drodze ugody (protokół) lub w jej braku – ustala rada gminy.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

7.      W projekcie podziału nieruchomości gruntowej na działki budowlane, będącej w użytkowaniu wieczystym w stosunku do gminy, geodeta uprawniony wydzielił i odpowiednio zanumerował, działki pod drogi publiczne: gminne oraz krajową, a także działkę stanowiącą drogę wewnętrzną (w postaci udziałów), stanowiącą dojazd do drogi publicznej.

Wyjaśnić co dzieje się z prawem użytkowania wieczystego do w/w dróg i jak ustala się wielkość odszkodowania za to prawo.

Prawo użytkowania wieczystego do działek gruntu wyznaczonych pod drogi publiczne wygasa z chwilą gdy decyzja zatwierdzająca projekt podziału stanie się ostateczna. W odniesieniu do działek gruntu wydzielonych pod drogę gminą, zarząd właściwej gminy składa do sądu wieczysto – księgowego wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej prawa do tej działki.

W odniesieniu do działek wyznaczonych pod drogi krajowe, wniosek do sądu o ujawnienie praw do tych działek składa, w imieniu Skarbu Państwa, właściwy starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.

Odszkodowanie za prawa do w/w gruntów przysługuje użytkownikowi wieczystemu w wysokości uzgodnionej między zarządem gminy i starostą a tymże użytkownikiem wieczystym.

W odniesieniu do drogi wewnętrznej, nabywcy prawa użytkowania wieczystego do nowo wydzielonych działek budowlanych, nabywają jednocześnie prawo użytkowania wieczystego, do wiążących się z tymi działkami, udziałów w drodze wewnętrznej.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.    

8.      Wymienić osoby fizyczne oraz prawne, na wniosek których może być dokonany podział nieruchomości gruntowych na obszarach zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Odpowiedz ogólna:

Na wniosek i koszt osoby mającej w tym interes prawny.

Odpowiedz szczegółowa:

Na wniosek:

-          właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości,

-          użytkownika wieczystego lub współ użytkowników wieczystych,

-          posiadacza samoistnego (art.95, ust. 2)

-          starosty wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej (dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa)

Ponadto, podział nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, powiatu lub województwa może być dokonany z urzędu po zasięgnięciu opinii starosty, zarządu powiatu lub zarządu województwa.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.    

Ustawa z 1964 r. Kodeks cywilny

9.      Jakie problemy związane z zagospodarowaniem przestrzennym, może rozwiązać gmina na swoim terenie, przy zastosowaniu postępowania dotyczącego scalenia i podziału nieruchomości.

Gmina, przy pomocy postępowania scaleniowego i podziałowego może rozwiązywać następujące problemy:

·         dokonać reorganizacji obszarów przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na:

a)     zorganizowaną działalność inwestycyjną,

b)     przeprowadzenie rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury,

c)      przeprowadzenie przekształceń obszarów zdegradowanych

·         dokonać scalenia i podzielić na działki budowlane nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne lub leśne – w przypadku gdy wystąpią o to właściciele lub użytkownicy wieczyści, posiadający ponad 50% powierzchni gruntów objętych scaleniem i podziałem.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

10.  Czy wójt może wydać decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, pomimo tego, że jedna ze stron nie podpisała protokołu granicznego i kwestionuje przebieg granicy. Proszę uzasadnić odpowiedz i opisać tok dalszego postępowania?

Może, pod warunkiem że ustalenie granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów, które jednoznacznie przebieg granicy wskazują. Po wydaniu decyzji strona niezadowolona może zażądać w terminie (w terminie 14 dni) przekazania sprawy do sądu lub może nie skorzystać z tego prawa i postępowanie rozgraniczeniowe zostaje zakończone.

Ustawa z 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Rozporządzenie ministrów SWiA ora RiGŻ z 1999 r. w sprawie rozgraniczenia nieruchomości

11.  Proszę wyjaśnić pojęcia oraz wykazać różnicę pomiędzy:

a)      opłatami adiacenckimi,

b)      opłatami z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Opłata adiacencka jest dochodem gminy, naliczanym w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym:

2)     budowa urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,

3)     podziałem nieruchomości,

4)     scaleniem i podziałem nieruchomości.

Opłaty adiacenckie zobowiązani są uiszczać właściciele nieruchomości, a także Ci użytkownicy wieczyści, którzy nie mają obowiązku ponoszenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Opłatę ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta  w drodze decyzji na podstawie uchwały Rady gminy określającej stawkę procentową opłaty nie przekraczającą 50% różnicy wartości nieruchomości.

Opłatę z tytułu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego ustala wójt w drodze decyzji i pobiera się w przypadku zbycia nieruchomości przez właściciela przed upływem 5 – letniego terminu. Wysokość stawki procentowej ustala się w planie, nie więcej jednak niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. 

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustaw z 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym – nieaktualne zmiana na Ustawę z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

12.  Proszę wykazać różnice w czynnościach geodety przy rozgraniczeniu nieruchomości jeżeli granicę ustala się:

a)      na podstawie zebranych dowodów,

b)     na podstawie zgodnego oświadczenia stron

ad a) Geodeta na podstawie zebranych dowodów:

-          wskazuje stronom przebieg granicy,

-          stabilizuje punkty graniczne,

-          sporządza protokół graniczny,

-          wykonuje pomiar granicy.

ad b) Na podstawie zgodnego oświadczenia stron rozgraniczenie dokonuje się jeżeli nie można ustalić granicy na podstawie zebranych dokumentów i wtedy geodeta:

-          stabilizuje punkty graniczne,

-          sporządza protokół graniczny,

-          wykonuje pomiar granicy.

Ustawa z 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Rozporządzenie ministrów SWiA ora RiGŻ z 1999 r. w sprawie rozgraniczenia nieruchomości

13.  Wyjaśnij pojecie podziału geodezyjnego i podziału prawnego?

Podział geodezyjny – dokonany na podstawie decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta zatwierdzającej projekt podziału lub orzeczenia Sądu. Celem jest dokonanie fizycznego i ewidencyjnego podziału nieruchomości odrębnie oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków (powstają nowe działki.)

Podział prawny – podział nieruchomości polegający na wydzieleniu wchodzących w jej skład działek odrębnie oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków; nie wymaga decyzji zatwierdzającej projekt podziału. W takiej sytuacji należy wystąpić do wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego o odłączenie z jednej księgi wieczystej pozostałych wyodrębnionych działek i założenie dla nich odrębnych ksiąg wieczystych dla poszczególnych działek gruntów (powstają wówczas odrębne nieruchomości w znaczeniu wieczystoksięgowym). Dopiero tak wyodrębnione nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustawa z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.     

14.  Podziałowi podlega nieruchomość zabytkowa (zabudowana obiektem stanowiącym obiekt zabytkowy). Jakie czynności poprzedzają podjęcie przez geodetę prac związanych z opracowaniem projektu podziału?

Z wnioskiem o wyrażenie zgody na podział nieruchomości zabytkowej do wojewódzkiego konserwatora zabytków strona winna wystąpić przed złożeniem wniosku o dokonanie podziału do właściwego organu (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

Do wniosku o podział strona winna dostarczyć ostateczną decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków w przedmiocie oceny wstępnego projektu podziału.

Z braku rozstrzygnięcia tego zagadnienia wstępnego organ zawiesza postępowanie w trybie art. 97§ 1 pkt.4 KPA.

Przy pozytywnym rozstrzygnięciu zagadnienia wstępnego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, strona składa wniosek do organu i dopiero pozytywna opinia wyrażona w formie postanowienia stanowi podstawę do opracowania projektu podziału.

Ustawa z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Ustawa z 1962 r. o ochronie dóbr kultury

Ustawa z 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1998 r. w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz sposobu sporządzania i rodzaju dokumentów wymaganych w tym postępowaniu

15.  W trakcie postępowania rozgraniczeniowego geodeta wskazał stronom przebieg granicy, który ustalił na podstawie zebranych wiarygodnych dowodów. Strony postępowania zakwestionowały okazaną granicę, wskazując zgodnie inny jej przebieg...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin