R15-T.DOC

(417 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 15. Dostęp do Internetu

Rozdział 15.
Dostęp do Internetu

W tym rozdziale:

·         Omówienie dostępu do Internetu

·         Omówienie połączeń z Internetem

·         Omówienie sprzętu dostępowego

·         Omówienie przeglądarek WWW i programów do poczty elektronicznej

·         Współdzielenie połączenia z Internetem


Internet mógł być podstawowym powodem dla którego kupiłeś komputer. Sieć ta otwiera przed Tobą i Twoją rodziną nowe możliwości w zakresie nauki, zakupów, czy poszukiwania informacji. Dzięki Internetowi możesz wysyłać listy elektroniczne do przyjaciół i poznawać ludzi z innych krajów. Możesz też sprawdzać co leci w kinie, albo w teatrze. Możliwości tworzone przez Internet wydają się być nieograniczone. Jeżeli masz w domu sieć możesz podłączyć ją do Internetu, tak aby móc korzystać z jego potencjału.

Omówienie dostępu do Internetu

Większość domów w których znajduje się komputer ma przynajmniej jedno konto internetowe. Dzieci mogą korzystać z tego konta grając, pisząc listy do przyjaciół, lub zbierając informacje do szkoły. Rodzice mogą wykorzystywać Internet w do wysyłania listów elektronicznych, poszukując cenników, czytając grupy dyskusyjne, sprawdzając pogodę, dokonując inwestycji na giełdzie, czy uczestnicząc w aukcjach. Możliwe, że przynajmniej jeden członek Twojej rodziny chcę stworzyć własną stronę WWW lub subskrybować magazyn elektroniczny.

Rysunek 15.1 pokazuje stronę zamieszczoną w sieci Internet. Strona ta zawiera odnośniki do muzyki, gier i teledysków. Także Ty możesz stworzyć stronę WWW i umieścić ją w sieci.

 

Rysunek 15.1. W sieci możesz znaleźć wszystko

 

Internet może być także wykorzystywany przez osoby pracujące w domu, a nie jak dotychczas w biurze. Ludzie pracujący w domu potrzebują Internetu z wielu różnych powodów: sprawdzania konkurencji, reklamowania na stronach WWW, wysyłania listów do klientów, wysyłania i odbierania plików związanych z pracą, a nawet może utrzymywania ośrodka e-biznesu.

Rysunek 15.2 przedstawia ośrodek WWW zawierający informacje na temat jednego z popularniejszych systemów operacyjnych. W sieci możesz umieścić wiele produktów i usług.

 

Rysunek 15.2. W sieci może znaleźć również firmy, produkty i usługi

 

Obecnie dostęp do Internetu jest łatwiejszy i tańszy niż był jeszcze kilka lat temu. Wiele komputerów ma już modemy. Systemy Windows 95 i 98 mają wbudowane przeglądarki WWW i programy pocztowe. Lokalni i narodowi dostawcy Internetu (ISP) mają atrakcyjne oferty dla użytkowników domowych. Jeżeli masz komputer PC to najprawdopodobniej masz także konto internetowe.

Omówienie zalet i wad dostępu do Internetu

Internet pozwala każdemu podłączonemu do niego użytkownikowi na komunikowanie się z całym światem za cenę połączenia lokalnego. Dostęp do Internetu jest bardzo dynamicznie rozwijającą się usługą. Jak każda rzecz dająca takie możliwości, również i ta ma swoje zalety i wady.

Zalety

Jedną z największych zalet tej technologii jest jej dostępność dla prawie wszystkich. Użytkownicy domowi mogą się przyłączyć do Internetu, jeśli tylko mają odpowiedni system operacyjny (na przykład Windows) i modem.

Jeżeli w domu masz już sieć to znaczy, że masz już sprzęt pozwalający na współdzielenie tego łącza. Teraz musisz jedynie zakupić niedrogie oprogramowanie pozwalające na współdzielenie dostępu do Internetu w całej sieci. Nie musisz już kupować dodatkowego okablowania, modemów lub innego sprzętu.

 

PORADA BIUROWA

Jeżeli masz małą sieć w firmie która nie korzysta z protokołu TCP/IP rozważ przejście na adresowanie IP. Używanie TCP/IP ma wiele zalet, włączając w to wydajność, szybkość i więcej dostępnych produktów wykorzystujących go. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dodatku B.

 

Poniżej znajdziesz kilka zalet używania Internetu w domu:

·         Użycie Internetu promuje współpracę podczas nauki. Twoje dzieci mogą przesyłać pocztą i współdzielić pliki na uniwersytetach, w bibliotekach, grupach badawczych i innych. Mogą sobie również przesyłać adres stron zawierających potrzebne im informacje, a także zapisywać się do różnych list dyskusyjnych.

·         Użytkownicy Internetu mogą poznawać ludzi na całym świecie. Internet ułatwia także dostęp do ekspertów. Przez strony WWW lub pocztę elektroniczną masz dostęp do autorów, naukowców, doktorów i innych ekspertów.

·         Dostęp do Internetu zwiększa motywacje. Sieć ta zawiera duże ilości materiałów wideo, muzyki, animacji i innych.

Wady

Oczywiście dostęp do Internetu ma również wady. Wielu ludzi martwi się o treści w sieci do których mają dostęp dzieci, gdy nie są obserwowane. Internet pełny jest sexu, przemocy i zdeprawowanych osób.

Istnieje także zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojej sieci domowej. Osoby z zewnątrz mogą poprzez Internet naruszyć informacje, które znajdują się na twoich komputerach. Może Cię to przerażać, ale za każdym razem gdy korzystasz z Internetu znajdujesz się jakby w miejscu publicznym.

Inne wady Internetu są następujące:

·         Internet marnuje sporo czasu. Przeglądanie stron WWW, udział w dyskusjach chat, wysyłanie listów do dużej ilości osób  zajmuje dużo czasu. Czas spędzany w Internecie powinien być ograniczony (zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych).

·         Po podłączeniu do Internetu możesz odkryć, że potrzebujesz szybszego i bardziej multimedialnego sprzętu, a takież innych technologii rozszerzających korzystanie z niego. Modernizowanie sprzętu i oprogramowania może uzależnić.

·         Wykorzystywanie poczty elektronicznej i stron WWW do prowadzenia interesu jest ryzykowne. Połączenie i usługi internetowe są podatne na uszkodzenia. Musisz zawsze posiadać zapasowe połączenie jeżeli podstawowe zawiedzie.

Przegląd usług sieci Internet

Jeżeli kiedykolwiek byłeś w sieci Internet wiesz, że oferuje ona szeroką gamę produktów i usług. Możesz w niej znaleźć praktycznie wszystko, czego szukasz. Po zlokalizowaniu danej informacji możesz z niej korzystać na wiele sposobów.

Co jest dostępne?

W Internecie można praktycznie znaleźć informacje każdego typu. Możesz tam znaleźć nie tylko oferty sprzedaży i popularne usługi, ale również informacje omawiające lata poszukiwań, studiów, raporty i podsumowania. Oto przykłady rzeczy które możesz znaleźć w Internecie:

·         Informacje o społeczeństwach i kulturach. Możesz dowiedzieć się wiele o życiu w innych krajach. Możesz uczyć się o ich geografii, czy religii teraz i w przeszłości. Znajdziesz także informacje z innych dziedzin, takich jak archeologia, ekonomia, język, biologia, astronomia i innych.

·         Możesz odwiedzać biblioteki całego świata. Znajdować tam definicje i słowniki, frazy i antologie. Możesz studiować biografię sławnych i niesławnych ludzi, którzy żyli teraz i w przeszłości.

·         Możesz czytać nowinki, sprawdzać wyniki sportowe oraz prognozę pogody. Sprawdź, gdzie rozpoczyna się nowa wojna oraz kto testuje broń atomową. Sprawdź także nad czym obecnie pracuje rząd i parlament.

·         Możesz czytać sławne dzieła literatury, oglądać dzieła sztuki, czy słuchać symfonii. Oglądać najnowsze wystawy fotograficzne odbywające się w galeriach całego świata.

·         Możesz zdobywać informacje o filmach, tak aktualnych jak i byłych. Możesz grać w gry, czytać dowcipy oraz wymieniać informacje z ludźmi posiadającymi podobne zainteresowania.

·         Czytać o osiągnięciach medycyny, a także o lekach które obecnie zażywasz. Dowiedz się jak utrzymywać dobrą formę.

·         Możesz szukać pracy. Możesz przeglądać oferty i startować do konkursów na całym świecie. Możesz także zaprezentować się pracodawcom, tak jak to przedstawiono na rysunku 15.3. Możesz użyć mechanizmów przeszukiwania aby w prosty sposób przeglądać oferty pracy i prezentacje potencjalnych pracowników.

 

Rysunek 15.3. Zaprezentuj się w sieci

 

Internet zawiera informacje dla każdego, niezależnie od jego zainteresowań.

Pozyskiwanie informacji

Poza zawieraniem dużej ilości informacji Internet pozwala na przesyłanie jej na różne sposoby. Informacje zawarte w Internecie możesz nie tylko wydrukować, ale możesz także przesłać je elektronicznie.

Poczta elektroniczna

Możesz wysłać informacje do innego użytkownika za pomocą poczty elektronicznej. Możesz do listu elektronicznego dołączyć plik, lub zamieścić w nim odnośnik to odpowiedniego zasobu. Możesz omawiać określony temat, współdzielić zasoby i pomysły, a wszystko to przez klikanie myszką. Więcej informacji o poczcie elektronicznej znajdziesz w rozdziale 16.

Rysuenk1 15.4 przedstawia list elektroniczny do przyjaciela. Możesz wysyłać listy do ludzi na całym świeci klikając jedynie myszką.

 

Rysunek 15.4. Możesz wysyłać pocztę elektroniczną do przyjaciół, rodziny i partnerów w interesach

 

PORADA BIUROWA

Poczta elektroniczna jest dobrą metodą współpracy i dzielenia informacji pomiędzy współpracownikami, firmami, producentami, czy klientami.

 

Programy do rozmów (chat)

Informacje w Internecie możesz także wymieniać za pomocą programów do rozmów (chat). W przypadku poczty elektronicznej na odpowiedź musisz czekać aż odbiorca otrzyma Twoją wiadomość. W przypadku programów do rozmów wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale 17.

 

PORADA

Twoi pracownicy mogą używać programów chat na przykład do kontaktowania się z klientami. Taka forma komunikacji jest zwykle znacznie tańsza niż długodystansowe rozmowy telefoniczne.

 

Przesyłanie plików

Przesyłanie plików przez Internet jest szybką i łatwą metodą pozyskiwania poprawek, aplikacji, dokumentów i innych plików. Przez Internet możesz nabyć i pobierać różne oprogramowanie. Wielu producentów zamieszcza w Internecie próbne wersje swoich programów, dzięki czemu możesz je wypróbować zanim je kupisz. Możesz także pobierać z Internetu uaktualnione wersje sterowników do swoich urządzeń.

Pliki możesz nie tylko pobierać, możesz je także wysyłać. Wiele firm ma specjalne serwery na które zdalni pracownicy mogą posyłać pliki. Możesz na przykład wysyłać pliki do pomocy technicznej, raporty do uczelni i dokumenty do przyjaciela. Transport plików przez Internet jest tańszy i szybszy niż używanie dyskietek lub dzielenie tego ma małe załączniki do poczty elektronicznej.

 

PORADA BIUROWA

Przez Internet możesz przesyłać prezentacje i raporty do swoich klientów, informacje księgowe do centrali firmy lub firmy partnerskiej.

 

Konferencje i spotkania

Obecne technologie pozwalają na organizowanie spotkań poprzez sieć. Jedną z aplikacji pozwalających na to jest NetMeeting. Poza funkcjami właściwymi programom chat posiada on jeszcze kilka dodatkowych funkcji.

Niektóre programy do spotkań w sieci pozwalają wszystkim zainteresowanych na konwersowanie poprzez jedną linie telefoniczną. Czasami możliwa jest także wideokonferencja. Podczas takich spotkań używane są Tablice do robienie notatek i ilustrowania pomysłów. Każdy członek wideokonferencji widzi taką Tablicę, może także na niej rysować.

Mimo, że oprogramowanie konferencyjne jest głównie przeznaczone do użytku w firmach to możesz go także używać w domu.

Organizacja czasu i kalendarz

Oprogramowanie do organizacji czasu możesz używać nie tylko w sieci lokalnej. Możesz także połączyć je z technologiami internetowymi, aby udostępniać swoje rozkłady zajęć przez Internet. Możesz ich używać do organizowania spotkań ze swoją rodziną lub przyjaciółmi mieszkającymi w całym kraju.

 

PORADA BIUROWA

Możesz swój rozkład zajęć współdzielić z kolegami aby w łatwy sposób organizować wyjazdy firmowe, spotkania, ważne terminy, a nawet grę w golfa.

 

Omówienie połączeń z Internetem

Większość użytkowników domowych łączy się z Internetem używając modemu i w większości przypadków modemu jest idealnym w tej roli. Istnieje wiele odmian modemów o różnych szybkościach. Zamiast modemu możesz używać innego sprzętu aby zapewnić sobie szybkie i stałe połączenie z Internetem. Taki urządzeniem może być modem kablowy lub inna szybka linia.

Typ połączenia powinien zależeć od tego, jak intensywnie korzystasz z Internetu. Jeżeli Ty i Twoja rodzina łączycie się z Internetem aby odebrać pocztę i poprzeglądać trochę stron WWW, to w takim przypadku modemu jest najlepszym urządzeniem. Jeżeli używasz Internetu każdego dnia przez kilka godzin w swojej pracy, to powinieneś zainwestować w szybsze i stałe połączenie.

Rysunek 15.5 przedstawia sieć domową używającą jednego modemu do połączenia z Internetem. Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z tego połączenia, ale w tym celu potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie. Więcej informacji na ten temat znajduje się dalej w tym rozdziale.

 

Rysunek 15.5. Niezależnie od szybkości połączenia wszyscy użytkownicy mogą z niego korzystać

 

Możesz połączyć się z Internetem  używając linii analogowej lub cyfrowej. Tradycyjne modemy używają linii telefonicznych, modemy kablowe i inne urządzenia używają szybkich linii cyfrowych.

Modemy oznaczają także komutowane połączenia z dostawcą Internetu. Gdy jesteś połączony z dostawcą to możesz wymieniać dane z Internetem (na przykład możesz pobierać pocztę), gdy się rozłączysz to nie będzie to już możliwe.

Dedykowana linia to specjalne stałe połączenie, najczęściej o dużej szybkości. Połączenie to jest zawsze aktywne i gotowe do przesyłania danych. W związku z tym nagle możesz usłyszeć dźwięk oznaczający, że otrzymałeś pocztę, ponieważ jesteś ciągle połączony z serwerem pocztowym dostawcy usług.

Użycie linii telefonicznej

Modemy używają technologii analogowej, czyli metod opracowanych do przenoszenia głosu, a nie danych. Linie telefoniczne w Twoim domu to najprawdopodobniej linie analogowe przeznaczone do przesyłania głosu i ewentualnie innych danych (na przykład faksów). Mogą one też przenosić transmisje sieciową.

 

UWAGA

Jeżeli używasz linii telefonicznej wraz z kilkoma usługami na raz to szybko zauważysz jej niską wydajność.

 

Użycie linii telefonicznych w celu dostępu do Internetu jest znacznie bardziej elastyczne niż użycie linii stałych. Modem możesz ze sobą przenosić. Wszystko czego potrzebujesz do połączenia się z Internetem to linia telefoniczna i gniazdko. Dodatkowo jeżeli nie używasz modemu zbyt często to jest to rozwiązanie tańsze niż dedykowana linia.

Z drugiej strony komutowane połączenia przez linie telefoniczne są wolniejsze niż połączenia przez stałe łącze. Na dodatek zakłócenia na liniach mogą nagle przerwać połączenie. Na dodatek używanie linii telefonicznej do połączenia z Internetem blokuje ją przez czas połączenia.

Użycie szybkich linii

Linie cyfrowe przesyłają dane z dużą szybkością i pozwalają na wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Możesz przez nie przesyłać duże pliki, prowadzić wideokonferencje, lub wykonywać inne równoległe czynności.

Zwykle linie dzierżawi się od firmy telekomunikacyjnej. W zależności od typu połączenia szybkość pracy linii wynosi od 56 Kb/s do 45 Mb/s.

Użycie linii dzierżawionych oznacza także, że przenoszenie komputerów nie jest takie proste.  Musisz bowiem również przenosić i ponownie podłączać kable. Inną wadą szybkich linii jest ich duży koszt. Musisz wydzierżawić linie oraz nabyć sprzęt pozwalający na przesyłanie danych oraz routing, no i oczywiście uiścić opłaty instalacyjne.

 

PORADA BIUROWA

Możesz w małej firmie zainstalować szybkie łącze jeżeli Twoi pracownicy spędzają w niej wystarczająco dużo czasu. Monitoruj wykorzystanie łącza, aby sprawdzić czy jest ono odpowiednio efektywnie wykorzystywane.

 

ISDN

ISDN jest cyfrową usługą pozwalającą na transmitowanie danych, głosu i obrazu. Linie ISDN wykorzystują miedziane okablowanie typu skrętka które możesz wydzierżawić od firmy telekomunikacyjnej. ISDN charakteryzuje się niskim szumem, małymi zakłóceniami i dobrym bezpieczeństwem transmisji. ISDN to najtańsza linia cyfrowa.

Istnieją dwa podstawowe typy linii ISDN: BRI (Basic Rate Interface) i PRI (Primary Rate Interface). W większości przypadków powinieneś używać linii BRI. Jest ona niedroga i zapewnia sieci domowej lub małemu biurowi dużą przepustowość. Szybkość linii BRI to 64 Kb/s. Linia PRI może przesyłać dane z szybkością 1,5 Mb/s, ale jest droższa.

DSL

Linia DSL (Digital Subscriber Line) to nowa technologia pozwalająca na transmitowanie danych w dwie strony przez linie miedziane (tak jak ISDN). Szybkość technologii DSL waha się od 128 Kb/s do 2,9 Mb/s. Linie DSL także charakteryzują się niskimi zakłóceniami i dużym bezpieczeństwem przesyłanych danych. Są one idealne na przykład dla wymagających użytkowników i małych firm. Wadą linii DSL jest ich koszt.

Istnieje wiele odmian linii DSL o różnych szybkościach. Na przykład ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) zapewnia szybkość 6 Mb/s w stronę użytkownika i 640 Kb/s w stronę dostawcy Internetu.

Linie kablowe

Innym typem linii dzierżawionych są linie od telewizji kablowych. Kable TV zapewniają duże szybkości i rozsądne ceny. Szybkość taki połączeń dzieli się na szybkość od użytkownika i szybkości do użytkownika. Zwykle szybkość do użytkownika jest większa, ponieważ taka jest charakterystyka ruchu w łączu.

Szybkość do użytkownika waha się od 10 do 30 Mb/s na odległości do 50 km. Szybkość od użytkownika to od 128 Kb/s do 10 Mb/s na tą samą odległość.

Rysunek 15.6 przedstawia różne szybkości przesyłania danych od i do użytkownika. Oczywiście taka szybkość jest gwarantowana jedynie do sieci dostawcy.

 

Rysunek 15.6. Szybkości w obu kierunkach w większości technologii nie są takie same

 

Szybkości osiągane przez kable telewizyjne są bardzo duże, ale powinieneś także wziąć pod uwagę to, że kablem tych biegnie również sygnał telewizyjny. Musisz także wziąć pod uwagę szybkość interfejsu, szybkość przesyła danych po kablu oraz to, z jakim strumieniem danych jest sobie w stanie poradzić komputer. Te informacje powinny być dostarczone przez dostawcę usług.

Omówienie sprzętu dostępowego

Niezależnie do tego jaką linią jesteś podłączony, zawsze musisz korzystać w jakiegoś sprzętu pozwalającego na transmisję. Modemy dzielą się ogólnie na dwa typy: cyfrowe i analogowe. Najczęściej występującym modemem do linii telefonicznych jest modem analogowy. Modemy ISDN i DSL są cyfrowe i zapewniają większe szybkości przesyłania danych.

Użycie modemów analogowych

Modemy analogowe z czasem stają się coraz szybsze. Modemy 28.8 i 33.6 szybko zostały wyparte z rynku przez szybsze wersje. Modemy 28.8 transmitują dane z szybkością 28 800 b/s, a modemy 33.6 robią to z szybkością 33 600 b/s.

 

Standardy modemów

Stowarzyszenie CCITT ustala międzynarodowe standardy określające także sposoby działania modemów. Na przykład standardy z serii V określają szybkość, okablowanie i metody korekcji błędów modemów i innych urządzeń telekomunikacyjnych.

Standard V.32bis jest wykorzystywany przez modemy transmitujące dane z szybkością 14 400 b/s. V.33 to standard modemów o szybkości 12 000 i 14 400 b/s transmitujących dane przez dwie pary linii dzierżawionej. Standard V.34 określa sposób pracy modemów o szybkości 28 800 przez linie komutowane, włączając w to techniki kompresji i sprawdzania błędów.

V.34 jest dojrzałym i stabilnym standardem. Istnieje także nowszy standard V.90 dla modemów o szybkości 56K. Nowsze standardy są zwykle mniej stabilne niż starsze i wymagają uaktualnienia oprogramowania modemów.

 

Najnowsze modemy potrafią przesyłać dane z szybkością 56 Kb/s. Szybkość ta wynosi 56 Kb/s w kierunku abonenta i 33 Kb/s w kierunku centrali. Dokładna szybkość zależy od jakości połączenia.

Użycie modemów cyfrowych

Modem cyfrowy to sprzęt służący do przesyłania danych w dwóch kierunkach, zwykle z dużymi szybkościami. Rodzaj cyfrowego modemu, który możesz użyć zależy od typu linii którą posiadasz. Na przykład jeżeli masz linię ISDN to musisz do niej podłączyć modem ISDN.

Czasami modem cyfrowy jest nazywany urządzeniem TA (terminal adapter) lub routerem. Urządzenie znajdujące się na końcu linii (ISDN, DSL lub TV) tłumaczy sygnały pomiędzy linią a podłączonym komputerem lub serwerem. Cyfrowe modemy muszą się znajdować po obu stronach linii cyfrowej.

Rysuenk1 15.7 przedstawia połączenie ISDN pomiędzy użytkownikiem domowych a dostawcą usług. Jeden modem ISDN znajduje się w domu użytkownika, a drugi w centrali dostawcy. Zauważ wiele linii pomiędzy lokalnym dostawcą a większym dostawcą (najczęściej narodowym).

 

Rysunek 15.7. Lokalni dostawcy Internetu korzystają z łączy do większych dostawców

 

Umowa z dostawcą usług

Obecnie na rynku istnieje wielu dostawców Internetu. Jedni dostawcy mogą oferować za te same pieniądz więcej niż inni. Tak więc zanim podłączysz się do określonego dostawcy usług powinieneś zadać kilka pytań.

Zapytaj przyjaciół korzystających z tego dostawcy, czy są zadowoleni z jego usług. Zapytaj czy jest to pewny dostawca, czy często ma problemy ze sprzętem i jak dobrą ma pomoc techniczną.

Sprawdź cenniki. Zapytaj czy ograniczają czas połączenia, czy też czas ten jest nieograniczony. Zapytaj czy dają miejsce na stronę domową i dowiedz się o inne dodatkowe usługi.

Powinieneś także wziąć pod uwagę to, jak długo jest ta firma na rynku. Nowe firmy pojawiają się jak grzyby po deszczu ale nie zawsze są dobrze przygotowane na świadczenie usług. Większość z nich nie ma odpowiedniej liczby modemów i połączeń, a rozbudowa infrastruktury zajmuje im miesiące. Inne nie mają dobrego planu rozwoju i upadają po kilu miesiącach. Dla siebie musisz znaleźć dostawce o ugruntowanej pozycji na rynku.

Do dyspozycji masz dostawców lokalnych, narodowych i międzynarodowych. Musisz tylko wiedzieć czy mają oni lokalny numer dostępowy.

 

Omówienie przeglądarek WWW i programów do poczty elektronicznej

Programy do przeglądania stron WWW i zarządzania pocztą elektroniczną powinny być dla Ciebie łatwe w użyciu. Przeglądarki WWW są programami pozwalającymi pokazywać strony stworzone za pomocą języka HTML (Hypertext Markup Language). Przeglądarka kontroluje także sposób w jaki strona jest prezentowana na ekranie, jak wygląda grafika i przechodzi do nowej strony, gdy wybierzesz odnośnik. Program do poczty elektronicznej może być oddzielnym programem, lub częścią przeglądarki WWW. Program ten pozwala na wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej.

Jeżeli to możliwe powinieneś używać tych samych przeglądarek i programów pocztowych w całej sieci. W takiej sytuacji rozwiązywanie problemów, uaktualnianie wersji i utrzymywanie programów jest znacznie łatwiejsze. Łatwiej również rozwiązać sprawy związane z kompatybilnością.

Jeżeli używasz systemu Windows 95 lub 98 to przeglądarkę masz wbudowaną w system operacyjny. Możesz jednak zawsze używać przeglądarki Netscape lub innej. Wybór programu zależy od Twoich własnych upodobań i nie wpływa na współdzielenie połączenia lub konta internetowego.

Rysunek 15.8 przedstawia program Microsoft Internet Explorer. Pozwala on na oglądanie stron WWW, łatwe po nich przechodzenie oraz szukanie określonych tematów.

 

Rysunek 15.8. Użyj programu Microsoft Internet Explorer do przeglądania zawartości sieci

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin