PATROL2.DOC

(286 KB) Pobierz
PATROL

PATROL 

 Część 2.

WYPOSAŻENIE PATROLU

 


       W tej części zostaną podane ogólne wskazówki, które mają na celu lepsze przygotowanie członków i d-ców patroli do wykonania zadań specjalnych, działań rozpoznawczych oraz efektywnego działania podczas patrolu. 

 
 

    Podczas pokoju istnieje niebezpieczna wśród żołnierzy tendencja do ulepszania własnej egzystencji w terenie podczas operacji. Żołnierze często zabierają ze sobą w teren luksusowe artykuły, które nie są generalnie dostępne podczas konfliktu zbrojnego. Należy pamiętać, że ekwipunek, który jest potrzebny podczas treningu, jest jedynie częścią tego, co jest absolutnie niezbędne podczas operacji zbrojnych. Żołnierze muszą organizować swoje oporządzenie w taki sposób, który pozwoli im wykonywać operacje ze zwiększoną wagą i ilością ekwipunku podczas "prawdziwego" konfliktu. 


Operacyjne Planowanie Ekwipunku

 

    Waga i budowa każdego żołnierza jest czynnikiem, który wyznacza jego możliwości przenoszenia ładunku. W sytuacji idealnej ładunek nie powinien przekraczać jednej trzeciej wagi ciała żołnierza.Tak, więc żołnierz ważący 75kg, powinien być w stanie przenieść ładunek o wadze około 25kg bez trudności. Jako wskazówkę należy wziąć pod uwagę następujący podział wagi:

A. "Szelki" 10-12kg.

B. Plecak 15-20kg.

    Możliwość przenoszenia ładunku operacyjnego powinna być oparta na założeniu operacji trwającej siedem dni bez możliwości zaopatrzenia zewnętrznego. Z tego założenia automatycznie wynika, że woda będzie najbardziej ważnym czynnikiem podczas planowania ze względu na wagę i potrzebnśą ilość. Potrzebna ilość wody oczywiście różni się od strefy klimatycznej operacji. Poniższy przykład bierze więc pod uwagę sytuację ekstremalną opartą na operacjach 32. Battalionu: trzy butelki wody na dzień na jednego żołnierza jako minimum. Prowiant normalnie jest wzbogacany o upolowaną lokalnie zwierzynę, ale to nie jest możliwe w niektórych teatrach operacyjnych, szczególnie środkowoeuropejskim. Szelki każdego żołnierza muszą zawierać wystarczającą ilość wody i prowiantu minimum na 24 godz.

 

Amunicja 

 

    Ilość i typ amunicji podany poniżej jest tylko wskazówką. Aktualna ilość amunicji będzie dyktowana przez rodzaj zadania i rozkazy d-cy patrolu. Magazynki nie powinny nigdy być ładowane więcej niż 28 pociskami na magazynki 30 nabojowe i 70 pociskami na 75 nabojowe magazynki bębnowe. Ostatnie dwa pociski są pociskami smugowymi.
 

AK-74.

a. AKS-74 12 magazynków na żołnierza.

b. Wz. 74 "Pallad" 40mm 12 pocisków odłamkowo-burzących, 1 z gazem łzawiącym.

c. Granaty odłamkowe 2 na żołnierza.

d. Granaty dymne jeden na żołnierza.

e. Miny kierunkowe trzy na patrol.

(*Standartowa opcja SDAS)

 

Wskazówki o umundurowaniu i wyposażeniu 

 

1. Pakowanie plecaka

Plecak w wersji u?ywanej przez niektóre patrole SDAS Zielonych Diab3ów.

 

a. Zawsze pamiętaj, że to, co pakujesz będziesz musiał nosić. Pamiętaj o tym podczas pakowania rzeczy, które nie są absolutnie potrzebne albo są opcjonalne.
B. Podczas stanu pokoju, luksusowe wyposażenie takie jak: karimaty, kuchenki gazowe, cukierki itp. mogą być zabierane, jako że ułatwiają i "uprzyjemniają" bytowanie w terenie. Jednak podczas konfliktu amunicja i wyposażenie operacyjne mają pierwszeństwo.
C. Podczas pakowania zwracaj uwagę na przedmioty, do których będzie potrzebny stały dostęp, mowa tu o żywności i wodzie. Pakuj je do zewnętrznych kieszeni plecaka.
D. Apteczka patrolowa i radiostacja powinny być pakowane do górnej części plecaka, żeby mogły być w każdej chwili wyciągnięte. W szczególności radiostacja, jeżeli zajdzie potrzeba zostawienia za sobą plecaka.
E. Detonatory, zapalniki radiowe, materiały wybuchowe. Powinny być pakowane w środku plecaka pomiędzy innym sprzętem w taki sposób, aby były maksymalnie chronione przed uderzeniami.
f. Podczas operacji nie będzie czasu na przygotowanie żywności, tak  więc MRE (jedzenie gotowe do spożycia) będą musiały być przygotowane przed rozpoczęciem operacji. Następujące wskazówki będą na pewno bardzo przydatne:

- paczki MRE powinny być rozłożone w kolejności posiłków dzień po dniu, przed rozpoczęciem operacji;
- dodatki takie jak: suszone owoce, cebula, pietruszka, czosnek itp. powinny być podzielone w zamykanych torebkach plastykowych (z tzw. strunowym zamknięciem) i podzielone na 1-dniowe porcje;
- rozwiń obiady z torebki, dorzuć dodatki i znowu zamknij; ·zabierz małą butelkę ostrej przyprawy Np.: Tabasco albo Chilli dla zabicia smaku monotonnej żywności:
- paczki MRE są zapakowane na dnie plecaka, misja zaczyna się z jedną paczką w "szelkach" i przez całą operację jedna paczka musi być "na żołnierzu", a kolejna w zewnętrznej kieszeni plecaka; podczas nocnego postoju, świeża paczka jest Wkładana do szelek i kolejna do zewnętrznej kieszeni plecaka w ten sposób nie trzeba otwierać plecaka podczas dnia.
- Menażki mogą być bardzo głośne, nawet, jeżeliUżywane z ostrożnością, tak, więc uchwyty powinny być odcięte, a menażka pokryta czarną taśmą.

    Kiedy już odpowiednio spakujesz sprzęt, nałóż szelki i plecak, i podskocz w nich kilka razy, aby upewnić się, że nic nie hałasuje i nie klekocze. Przejdź się z pełnym plecakiem i szelkami sprawdzając, czy są wygodne i nie uwierają. Pamiętaj, że to co jest wygodne na parę minut może być nie do zniesienia na kilkadziesiąt godzin!
h. Nie przywiązuj sprzętu na zewnątrz plecaka na styl "amerykański"! Wszystko powinno być w środku, a plecak zakryty pokrowcem kamuflażowym. Jeżeli przymocujesz coś do "uprzęży" szelek, nie instaluj tego wysoko nad prawym ramieniem (lewym dla leworęcznych strzelców); będzie to stwarzało sztuczną pozycję broni w ramieniu, a odrzut kbk AK nie wpływa dodatnio na sprzęt, który się znajdzie pomiędzy kolbą a ramieniem.
i. Zapamiętaj gdzie i co zapakowałeś, tak żebyś w nocy wiedział, gdzie co jest szukając po omacku; wyrób sobie nawyk pakowania tych samych przedmiotów w to samo miejsce. Każdy członek patrolu powinien być spakowany tak samo.

2. Pakowanie Szelek



    Szelki są jedną z najważniejszych części wyposażenia. Są ostatnią rzeczą, jaka jest zdejmowana w nocy i pierwszą rzeczą, która jest zakładana podczas pobudki. Trzeba się upewnić, czy:

A. Szelki dobrze pasują i czy kieszenie na amunicję i butelki są w dobrym stanie technicznym?;
B. magazynki mogą być łatwo wyciągane z kieszeni? Magazynek jest bezużyteczny, jeżeli nie można go szybko wyciągnąć podczas kontaktu z przeciwnikiem. Pełne magazynki są wkładane "dnem do góry" do kieszeni amunicyjnej, co ułatwia szybkie przeładowanie broni. Puste magazynki są wkładane "dnem do dołu", w ten sposób automatycznie widać, że są puste;
c. Po założeniu plecaka, nie siedzi on na butelkach/kieszeniach szelek?;
D. Ciężar jest równo rozprowadzony na uprzęży?;
E. Uwaga! Konfiguracja szelek powinna się ciągle zmieniać w zależności od zadania - porządne "dopracowanie" konfiguracji szelek może zająć kilka patroli.

3. Broń

 

    Broń nie tylko daje ochronę Twojego życia, ale jest równocześnie 1/6 siły ognia całego patrolu. Odpowiedzialnością każdego żołnierza w patrolu jest to, żeby jego broń funkcjonowała niezawodnie w każdych warunkach terenowych,

o każdej porze roku. Od tego zależy nie tylko Twoje własne życie, ale przetrwanie całego patrolu i powodzenie misji! Dlatego:
 

A. Broń jest zawsze wyzerowana i sprawna technicznie.
B. Broń jest odpowiednio zamaskowana w taki sposób, aby nadal mogła sprawnie działać. Ekstrakcja łusek, zmiana magazynków, wyrzutnik granatów itp. muszą nadal działać bez zakłóceń mimo kamuflażu. Pamiętaj, że lufa po wystrzeleniu 30 pocisków będzie BARDZO gorąca! Taśma izolacyjna ulegnie stopieniu!
C. Podczas patrolu broń jest regularnie wycierana z kurzu i oliwiona.
D. Sprawdź celowniki czy nie są zabrudzone, pamiętaj o celowniku granatnika.
E. Sprawdź, czy licznik jest bezpiecznie przymontowany do broni.
F. Zaklej taśmą izolacyjną (lub prezerwatywą) lufę zabezpiecza przed nadmierną kondensacją i wodą. Szczególnie podczas operacji w tropiku i na śniegu.
G. Pasek musi być możliwy do założenia na broń w przypadku pokonywania stromego terenu przy pomocy lin.
H. Wszelkie modyfikacje broni przeprowadzone we własnym zakresie muszą być sprawdzone przez wykwalifikowanego rusznikarza zanim broń może być użyta operacyjnie.

4. Umundurowanie

     Podczas operacji jeden mundur może być noszony przez okres trzech do sześciu tygodni. W związku z tym mundur musi być wygodny i w dobrym stanie podczas patrolu. Należy sprawdzić następujące rzeczy, czy:
 

A. Mundur dobrze pasuje do ciała? Zbyt luźne spodnie powodują ocieranie i hałas w nocy.
B. Wszystkie guziki i zamki funkcjonują bez zarzutu, czy kieszenie można dokładnie zapiąć?.
C. Przedmioty przenoszone w kieszeniach nie ocierają się o ciało podczas marszu z szelkami i pełnym plecakiem?.
D. Skarpety nie mają dziur? powodują one odciski stóp i otarcia.
E. Podczas operacji w zimnych i wilgotnych klimatach, spakowana jest dodatkowa koszula do spania?.
F. Uwaga! Rękawiczki są zalecane podczas patrolu, pomagają w kamuflażu i chronią ręce. Palec wskazujący rękawiczki powinien być odcięty, aby umożliwić dobre czucie języka spustowego.

5. Dodatkowe zadania

     Następujące rzeczy powinny również być sprawdzone przed rozpoczęciem patrolu:
 

A. Małe przedmioty, takie jak stroboskop, lusterko sygnalizacyjne, latarka na baterie AAA, kompas itp, są przywiązane do munduru/szelek, żeby zapobiec zgubieniu.
B. Plecak, szelki, broń, czapka itp. muszą być odpowiednio zamaskowane.
C. Buty i sznurowadła są w dobrym stanie.
D. Jeżeli istnieje taka potrzeba, granaty mogą być owinięte taśmą izolacyjną, ale nie w nadmiarze i w taki sposób, aby nadal mogły być szybko wprowadzone do akcji.
E. Jeżeli potrzebujesz lekarstw podczas patrolu, musisz je sam zorganizować przed akcją.
F. Zaklej taśmą zegarek albo noś zegarek pod odciętym kawałkiem starej skarpety dla kamuflażu.
G. Obrączki nie powinny być noszone podczas patrolu.
H. Kapelusz tzw. dżunglowy (o ile go używasz) powinien być przywiązany do szelek albo pagonu, żeby nie został zgubiony podczas patrolu.
I. Krem na komary powinien być zmieszany z kremem kamuflażowym. Należy uważać podczas aplikacji w okolicach oczu i czoła.

 

Do sprawdzenia przed rozpoczęciem patrolu

 

    Przed insercją/rozpoczęciem operacji następujące punkty muszą być sprawdzone przez d-cę i jego zastępcę:
 

A. D-ca sprawdza najnowsze dane wywiadu i rozpoznania.
B. Oporządzenie nie hałasuje ("podskoki").
C. Wszystkie magazynki są naładowane.
D. Broń jest sprawna.
E. Każdy żołnierz ma swoją własną broń, a nie kogoś innego!
F. Każdy wie gdzie i w której kieszeni radiooperator przetrzymuje szyfry.
G. Zastępca zbiera personalne listy, fotografie, dowody osobiste etc. od członków patrolu.
H. W patrolu nie ma żadnych dystynkcji rangi oraz sprawności  uniformy powinny być "czyste" .

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin