tresuraa.txt

(6 KB) Pobierz
Pamiętaj owczarka niemieckiego jak innego psa trzeba zaczšć wczenie tresować .Najlepiej w 2 miesišcu życia owczarka. Niektórzy mylš takie szkolenie jest proste ,ale nie. kupujš psa a nawet nic o nim nie wiedzš czy łatwo wytresować czy może trudno . No i dlatego zatrudniajš treserów . treser wytresuje psa ale szczeniak będzie słuchał tylko jego a nie właciciela a więc nie warto ich w ten sposób szkolić .Niektórzy kupujš smakołyki inni twardš tresurę .Ludzie posuwajš się do tego aby kupować kolczatki. To do psa męczarnia .
 To kilka komemend które pies powinien umieć:

 Zasady dobrego szkolenia
 Przede wszystkim musimy odpowiednio motywować zwierzę do nauki. Traktujmy szkolenie jak zabawę i zawsze nagradzajmy i chwalmy właciwe zachowania. Pamiętajmy, aby polecenia wydawać przyjaznym tonem, ale gdy trzeba bšdmy stanowczy. Nie karzmy też nigdy psa, gdy le wykonał zadanie. Biciem i krzykami zdziałamy tylko tyle, że zwierzę straci do nas zaufanie i będzie się nas bać.

 Podczas uczenia psa powinnimy być cierpliwi i mieć dobry nastrój. Jeli mamy zły humor, lepiej nie rozpoczynajmy nauki  pies wyczuje nasze negatywne emocje i nauka nie przyniesie dobrych efektów. Nie wolno nam także rozpraszać psa  do nauki należy wybrać spokojne, zaciszne miejsce, gdzie nikt nie będzie psu przeszkadzał. 


 Ważny jest także czas, jaki powięcimy na naukę. Nie powinien być zbyt długi. Kwadrans wystarczy na nauczenie psa podstawowej komendy. Gdy zwierzę kilka razy wykona zadanie prawidłowo, należy je pochwalić i nagrodzić, a następnie zrobić przerwę na zabawę, aby nie znudzić psa zanadto szkoleniem.
 Nauka siadania
 Wydajemy słownš komendę siad jednoczenie przesuwajšc dłoń ze smakołykiem za głowę psa  skłoni go to do odruchowego przyjęcia postawy siedzšcej. Gdy pies wykona zadanie prawidłowo, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy.

 Powtarzamy polecenie kilka razy, za każdym razem chwalšc i nagradzajšc psa po dobrze wykonanym zadaniu. Wkrótce zwierzak na dwięk komendy siad i widok uniesionej dłoni sam będzie przyjmował pozycję siedzšcš.
 Nauka wstawania
 Rozpoczynamy od wyjciowej pozycji siedzšcej (pies znajduje się po naszej lewej stronie). Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa w stronę klatki piersiowej, jednoczenie wydajšc polecenie stój. Pies musi wstać, aby móc wzišć smakołyk. Gdy to zrobi chwalimy psa i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy, za każdym razem nagradzajšc poprawne wykonanie zadania. Wkrótce pies powinien wstawać na dwięk komendy stój oraz widok uniesionej otwartej dłoni.
 Nauka warowania
 Gdy pies znajduje się w pozycji stojšcej, przesuwamy dłoń ze smakołykiem w dół (od nosa w stronę klatki piersiowej, między łapy zwierzęcia), wydajšc komendę waruj. Pies powinien odruchowo się położyć. Gdy to zrobi, nagradzamy go smakołykiem i chwalimy. Po powtórzeniu ćwiczenia kilka razy, smakołyk nie będzie już potrzebny  pies będzie kładł się na dwięk słowa waruj i widok dłoni skierowanej w dół.
 Nauka podawania łapy
 Zaczynamy od pozycji siedzšcej. Patrzšc psu prosto w oczy (w ten sposób skupiamy na sobie jego uwagę), wycišgamy do niego rękę i chwytamy jego przedniš łapę, wydajšc jednoczenie słownš komendę podaj łapę. Nagradzamy psa za każdorazowe poprawne wykonanie polecenia. Po kilku powtórzeniach ćwiczenia, psiak powinien już sam wycišgać łapę na nasze polecenie.
 Nauka zostawania w miejscu
 Poczštkowo pies powinien być na smyczy. Wydajemy psu polecenie siad i chwalimy. Następnie odchodzimy około pół metra od psa, wydajemy komendę zostań i wycišgamy przed siebie wyprostowanš rękę z otwartš dłoniš i palcami skierowanymi w górę (dla psa będzie to znak, że nie może ić za nami). Gdy pies wytrzyma kilka sekund w miejscu, nagradzamy go i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie aż pies opanuje zostawanie w miejscu.

 Następnie, gdy pies prawidłowo wykonuje polecenie zostań, wydajemy to polecenie i odchodzimy 2 kroki w prawo lub w lewo. Gdy pies na nas spojrzy, wracamy na miejsce. Gdy uda się nam skupić uwagę psa przez 15-30 sekund przy poruszaniu się w prawo lub w lewo, wydajemy polecenie zostań i odchodzimy kilka kroków do tyłu. Sukcesywnie należy zwiększać odległoć i prędkoć oddalania się. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie należy go pochwalić i nagrodzić. 

 Naukę zaczynamy od zostawania w miejscu na komendę przez ok. 15 sekund, póniej stopniowo (gdy pies robi postępy) zwiększamy ten czas o 15 sekund (gdy pies potrafi zostać w pozycji siedzšcej przez 1,5 minuty możemy to już uznać za sukces).
 Nauka chodzenia przy nodze
 Prawidłowe chodzenie przy nodze powinno wyglšdać następujšco: pies idzie przy lewej nodze opiekuna, prawie dotykajšc łopatkš jego nogi, głowa powinna być zwrócona w stronę opiekuna. Naukę rozpoczynamy od komendy siad (pies musi znajdować się z lewej strony opiekuna). W lewej ręce trzymamy smakołyk, w prawej trzymamy koniec smyczy. Robimy krok naprzód, podsuwajšc psu pod nos smakołyk. Jednoczenie wydajemy polecenie równaj. Pies również powinien zrobić krok naprzód, aby dosięgnšć przysmak  chwalimy wtedy zwierzaka i nagradzamy przysmakiem. 

 Stopniowo wydłużamy dystans i za każdym razem, gdy pies ładnie idzie przy nodze, chwalimy go i nagradzamy. Po pewnym czasie ograniczamy iloć smakołyków i gdy pies próbuje pocišgnšć smycz lub nie idzie przy nodze wydajemy komendę równaj. Wkrótce zwierzak powinien opanować ładne chodzenie przy nodze.
 Nauka przychodzenia na zawołanie
 Uczšc psa komendy do mnie należy pamiętać, aby nauka przebiegała w następujšcej kolejnoci: nauka, korekta niepoprawnie wykonanego polecenia, bodce zewnętrzne. Poczštkowo pies musi być na smyczy (nie spuszczamy go z niej dopóki nie nauczy się przychodzić na zawołanie za pierwszym razem). Najpierw należy wydać komendę siad i zostań. Odchodzimy na odległoć smyczy (nie napinajšc jej) i wołamy wydajemy podekscytowanym głosem komendę do mnie. Gdy pies przyjdzie, nagradzamy go przysmakiem i chwalimy. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies zacznie przychodzić na nasze zawołanie za pierwszym razem. 

 Gdy pies już umie przychodzić na zawołanie za pierwszym razem, zamieniamy smycz na linkę o długoci 5m i powtarzamy naukę. Póniej zwiększamy długoć linki do 10m i powtarzamy proces szkolenia ponownie. Po opanowaniu przez psa umiejętnoci przychodzenia z przypiętš linkš, uczymy go komendy do mnie, ale w obecnoci bodców zewnętrznych (biegajšce psy itp.). Celem jest nauczenie psa przychodzenie na zawołanie mimo obecnoci rozpraszajšcych bodców. 

 Gdy to opanuje, pozwalamy mu biegać z lunš linkš i doskonalimy komendę do mnie: gdy pies pobiegnie np. za piłkš, wołamy do mnie i natychmiast stajemy na lince  jeli pies przypadkiem nie wykona polecenia, zostanie skorygowany. Ćwiczymy tak długo, aż pies nauczy się wykonywać polecenie bezbłędnie. Nie zapominamy o nagradzaniu i chwaleniu za każdym razem, gdy pies dobrze wykona zadanie.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin