indywidualny opis przypadku.doc

(29 KB) Pobierz
INDYWIDUALNY OPIS PRZYPADKU

 

INDYWIDUALNY OPIS PRZYPADKU

 

 

I. Diagnoza stanu uzależnienia

Krzysztof lat 48

Osoba diagnozowana przejawia 6 objawów uzależnienia.

 

1. Głód alkoholu.

U osoby diagnozowanej stwierdzono objawy głodu alkoholowego. Krzysztof jest zarejestrowany w urzędzie pracy i jest bez prawa do zasiłku, to stanowi jego główny problem. Bez odpowiedniego zaplecza finansowego nie jest w stanie zaspokoić potrzeby spożycia alkoholu.

 

2. Zespół abstynencyjny.

Objawy abstynencyjne u badanego przejawiają się: drżeniem rąk, natrętnymi myślami związanymi z alkoholem, ogólnym osłabieniem organizmu, brakiem skonkretyzowanych innych celów, przejawia agresje słowną i fizyczną

 

3. Tolerancja na alkohol.

48 letni Krzysztof  spożywa alkohol od 20 lat. W obecnej chwili tolerancja jest znacznie obniżona. Badany wspomina że od osiemnastego roku życia upija się regularnie. Zawsze miał przyjaciół w których towarzystwie urządzali libacje alkoholowe. Obecnie spożywa alkohol kilka razy w tygodniu, przy czym często upija się do nieprzytomności.

 

 

4. Zaniedbywanie alternatywnych przyjemności.

Diagnozowany na rzecz alkoholu poświęcił; prace zawodową (praca w gastronomii), życie rodzinne (dzieci mieszkają u dziadków, żona przebywa za granica), aktywność sportową (amatorska grę w piłkę nożną ). Krzysztof w większości uroczystości rodzinnych widzi pretekst do spożycia alkoholu. Rodzina kierowała go na leczenie i terapie alkoholowe, podejmował leczenie lecz zawsze wracał do picia. W domu często prowokował kłótnie, zmuszając żonę by sfinansowała mu libacje, przejawia też syndromy zespołu Otella – co również jest częstym tematem kłótni. 

 

5. Używanie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości.

Badany ma świadomość swojego stanu zdrowotnego. Nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, zaburzenia snu, częste uciążliwe skurcze kończyn, nie powstrzymują go przed spożywaniem i nie skłaniają do zaprzestania picia. Krzysztof był informowany przez lekarza o szkodliwości picia, nieuniknionych konsekwencji oraz o swym obecnym stanie.

 

6.  Trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z przyjmowaniem alkoholu.

Diagnozowany często spożywa alkohol w samotności. Nie kontroluje wybuchów agresji. Spożywa w różnych miejscach nie biorąc pod uwagę konsekwencji prawnych czy społecznych.

 

 

II. Stan zdrowia.

Badany narzeka na swój stan zdrowia. Chodzi jednak regularnie do lekarza,

Zażywa tylko część leków wypisanych przez lekarza.

 

 

III. Destrukcyjna orientacja życiowa.

Badany uważa że jest lubiany w swoim środowisku. Wspomina że on również przepada za wieloma z swoich przyjaciół.  W środowisku rodzinnym czuje się poszkodowany, uważa że wiele rzeczy się mu należy. Wchodzi często w konflikty z rodzina co często skutkuje odseparowaniem go z tego środowiska.

 

 

 

 

 

IV. Deficyty (zasoby, umiejętności).

Diagnozowany ma trudności w kontaktach interpersonalnych, nie potrafi bez zbędnych emocji rozmawiać w urzędach. Twierdzi że w takich sytuacjach poci się, zapomina o swoim zamierzeniu, trzęsie się.

Czas wolny najczęściej spędza na oglądaniu telewizora i spożywaniu taniego wina z kolegami.

Radzi sobie z gotowaniem i wypełnia drobne naprawy w domu.

 

 

 

V. Mechanizmy uzależnienia.

Mechanizm nałogowej regulacji emocji.

Diagnozowany w momencie upojenia alkoholowego przeżywa często „huśtawkę emocji” od złości po płacz

Mechanizm iluzji i zaprzeczania.

Diagnozowany zaprzecza jako by miał problem z alkoholem, twierdzi ze zawsze może przestać spożywać alkohol, a sam często nie pił przez dłuższy okres.

Mechanizm rozpraszania i rozdwajania „ja”.

Diagnozowany po spożyciu alkoholu był osobą bardzo wesołą i otwartą. Jednak, gdy nie przestawał pić na pewnym etapie upojenia stawał się agresywny.

w okresach abstynencji Krzysztof był raczej spokojnym, opanowanym człowiekiem.

 

VI. Sytuacje wysokiego ryzyka.

Krzysztof od młodości przebywał w towarzystwie osób spożywających alkohol. Jak twierdzi nie potrafił by funkcjonować w świecie bez alkoholu. Obecnie wszyscy jego koledzy mają problem z alkoholem a rodzina przestała przejawiać zainteresowanie jego powrotem do trzeźwości.

 

 

 

VII. Relacje w rodzinie.

Rodzina Krzysztofa wielokrotnie kierowała go na terapie odwykową. Gdy stwierdzili że jest to bezcelowe, gdyż nie zaprzestał nigdy spożywania alk. Zaprzestali przejawiać zainteresowanie dalszym leczeniem. Żona Krzysztofa  przyjeżdża dwa razy w roku do domu, Krzysztof w tym okresie prowokuje kłótnie. Dzieci rzadko go odwiedzają , gdy jednak się spotykają stara się panować nad sobą i umilać dzieciom czas, zdarza się też że stosuje w stosunku do nich nieuzasadnioną agresje słowną. Z najstarszym synem kontakty ma bardzo sporadyczne, syn nie przepada za towarzystwem ojca. Ojciec  Krzysztofa nie toleruje jego postaw, często występują pomiędzy nimi kłótnie.

 

VIII. Konsekwencje społeczne i prawne.

Diagnozowany był wielokrotnie zatrzymywany przez policję, w obecnej chwili ciąży nad nim wyrok roku więzienia za sprawy alimentacyjne. Kontakty z sąsiadami są znacznie utrudnione dla badanego, gdyż nie jest osobą akceptowaną w społeczności osiedlowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządził: KOGUT MARCIN

Zgłoś jeśli naruszono regulamin