adoracja (Wielki Piątek).doc

(40 KB) Pobierz
OTO CZŁOW

5

 

OTO CZŁOWEK

Adoracja – Wielki Piątek

 

1.      Rozpięty na ramionach

 

2.      Dziś Kościół pochyla się nad Męką Pańską. Liturgia dzisiejsza stawia nas przed straszną i bolesną tajemnicą Krzyża i staje się jakby zamknięciem naszych czterdziestodniowych „gorzkich żalów". Wielu ludzi czuje dziś niechęć, jakby odrazę, do spojrzenia na Chrys­tusa rozpiętego na drzewie męki. Krucyfiksy zniknęły z wielu domów, zastąpione prostym, często ozdob­nym krzyżem czy figurą zmartwychwstałego Chrystusa, stojącego przed pustym krzyżem. Mówi się wiele o zwycięstwie Pana, ale mało o cenie tego zwycięstwa. A jednak, dopiero, gdy się jasno sobie uświadomi tę cenę, kim jest Ukrzyżowany i jak Go dręczono, tylko wtedy ukaże się naszym oczom wielkość tego zwycięstwa, bo cała prawda o grzechu stanie przed nami. Adoracja krzyża, medytacja nad Męką Pańską w całej jej okropności, to uświadomienie sobie zniszczenia, którego grzech jest przyczyną.

 

3.      Golgoto

 

4.      Na tle murmuranda – to nie gwoździe.... Wiersz: Wojciech Bąk z cyklu „Droga krzyżowa”

Ja w dłoni miałem młot! I gwóźdź po gwoździu

Wpijał się w Twoje dłonie i żyły rozdzierał –

Wlałem ogień w Twe ciało i łamałem kości.

Byś płonący cierpieniem na krzyżu umierał.

 

Ja poiłem Cię żółcią i octem, gdyś wołał

Konający z pragnienia drżącym głosem:,.Pragnę!"

I śledziłem, jak długo pierś oddychać zdoła,

Zanim zgonem zamilkną wargi Twe pobladłe...

 

Co dzień pierś Twoją darłem, łamałem golenie.

I octem z żółcią Twoje ciszyłem pragnienie,

To ja śledziłem, jak twarz Twoja dogorywa...

I wiecznie gwóźdź mój ciało skrwawione rozdziera,

I włócznia moja piersi zsiniałe rozrywa –

I wiecznie pod ciosami moimi umierasz!

 

5.      To nasz grzech jest przyczyną męki Chrystusa. Dlatego dzisiaj Kościół ukazuje nam Chrystusa na krzyżu, uroczyś­cie odsłaniając ten wizerunek w liturgii. Dlatego też słyszymy Izajaszowe proroctwo
o męce Sługi Pańskiego:

6.      Iz 52, 13 - 53,6.

Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo. Jak wielu osłupiało na Jego widok - - tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i postać Jego była niepodobna do ludzi - tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego. Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli? na kimże się ramię Pańskie objawiło? On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie. Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas się obrócił ku własnej drodze, a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich.

To nie gwoździe cię przebiły ...

 

7.      Za nas tak cierpiał,,,0n się obarczył naszym cierpieniem... przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy" (Iz 53,4-5). Czas się pożegnać z lekkomyślnością. Grzech nie Jest jakąś niewinną pomyłką, epizodem. Nie, grzech to coś, z powodu czego Syn Boży, czysty i bez winy, z miłości dla nas stał się mężem boleści, zmiażdżonym cierpieniem.

 

8.      Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony

 

9.      Śmierć na krzyżu to nic elegancka egzekucja, to niewyobrażalny hor­ror. A dla Jezusa była to śmierć połączona z odrzuceniem przez swoich, przychodząca wśród okrzyków nienawiści i pogardy. I to wszystko dla nas, i z powodu nas.

 

10.  Mt 27, 35-53.

 

11.  Gdy Chrystus umierał, byty widzialne i niewidzialne drżały z żalu i przerażenia.

 

12.  Mario proszę spraw

 

13.  Piłatowe „ecce homo", oto człowiek, ma głębsze znaczenie niż prokurator to sobie wyobrażał. W obrazie umęczonego Chrystusa Bóg ukazuje nam prawdę o nas samych. Ukazuje nam ruinę, którą grzech powoduje w człowieczeństwie: ..postać Jego była niepodobna do ludzi" (Iz 52,14). W twarzy Chrystusa pohańbionego czytamy hańbę naszego grzechu. W oszpeceniu twarzy Chrystusa umęczonego widzimy szpetotę naszych win.

14.  Wiersz „Ecce homo” – Mikołaj Bieszczadowski

Oto człowiek

Wizerunek boży

Odtrącony upokorzony wyśmiany

Wysmagany rózgami przybrany z błazna

Król malowany krwią

Wydany na urągowisko

Ostatni pośród ostatnich

Skazaniec

Oto nasz Bóg

Godzien bezgranicznej miłości

Jedyna i bezgraniczna miłość nasza

Wizerunek nasz i odbicie nasze

Los nasz.

 

15.  Jeszcze się kiedyś rozsmucę

 

16.  I do nas mówi dziś Chrystus niosący krzyż: ..Nie plączcie nade Mną, płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi" (Łk 23,28). Ale nasz płacz to nie sentymentalna żałość czy beznadziejna rozpacz; nie, ten płacz to płacz człowieka wołającego: „Moja wina, zgrzeszyłem, Panie"; nasz płacz to łzy grzesznicy u stóp Chrystusa.

 

17.  Nie bój się

 

18.  Żal za grzechy nie jest wyrazem kompleksów, lecz uznaniem prawdy. Bo przecież jeśli mówimy, ze nie mamy grzechu, to sami siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy (l J 1,8). Nie jest on krzykiem rozpaczy, ale pierwszym słowem radości. ..Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, (Bóg) od­puści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości" (l J 1,9). Jak krzyż jest miejscem, w którym miłość Boga spotyka i zwycięża ludzki grzech, tak wyznanie winy jest otwarciem się na miłość, która przychodzi przez krzyż.

 

19.  Ciągle zaczynam od nowa

 

20.  Krzyż nie jest skutkiem jakiejś kosmicznej konieczności. Nie, on jest owocem nieskończonej miłości Ojca ku nam: ,,Bo Bóg tak umiłował świat, ze Syna swego Jednorodzonego dał" (J 3,16).

21.  Ubi caritas

 

22.  Krzyż jest owocem miłości Syna,..bo nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13).
A Chrystus umarł za nas, gdyśmy Jeszcze byli grzesznikami i nieprzyjaciółmi Boga (por. Rz 5,8-10). Stąd krzyż, z rozpiętym ciałem Zbawiciela, jest źródłem nadziei. Krzyż to tron łaski, u którego znajdujemy miłosierdzie (por. Hbr 4,16).

 

23.  Kościół pochyla się dzisiaj nad otchłanią cierpień Zbawiciela, byśmy
w Jego ranach znaleźli nadzieję, siłę do niesienia naszych codziennych krzyży.

 

24.  Nie zdejmę krzyża

 

25.  Bo to jest także posłanie Wielkiego Piątku...Kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (Mt 16,24). Krzyż to wyraz i narzędzie miłości, bez krzyża nie możemy spełnić przykazania Pańskiego: abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem" (J 15,12).

 

26.  Tam gdzie miłość jest

 

27.  Wziąć krzyż na siebie, to przyjąć brzemię miłości. Tu leży tajemnica życia świętych tych, którzy wypełnili przykazanie Chrystusowe.
To tajemnica życia i śmierci św. Maksymiliana Kolbe, przyjmującego na siebie wyrok wydany na współwięźnia w obozie koncentracyjnym; to tajemnica św. Brata Alberta, który pragnąc uchwycić na płótnie obraz Chrystusa, zrozumiał, że prawdziwy wizerunek Zbawiciela to życie oddane miłości tych najbardziej odrzuconych i, po ludzku sądząc, najmniej tej miłości godnych. Tak przez adorację krzyża w modlitwie i życiu święci wstępują w komunię ze Zmartwychwstałym.

 

28.  Boże mój Boże szukam Ciebie

 

29.  Dlatego dobrze, że dzisiaj Kościół ukazuje nam Mękę Pańską w całej straszliwości i zaprasza nas do adoracji Zbawiciela rozpiętego na krzyżu, a potem wzywa nas do zjednoczenia z Nim w Komunii świętej. Niech ta adoracja staną się dla nas prawdziwym przyjęciem krzyża Chrystusowego, znaku miłości, nie tylko liturgicznie, nie tylko w nabożeństwie, ale życiem, by w nas miłość Chrystusowa przyniosła owoc obfity i doprowadziła nas do zjednoczenia z Nim w chwale królestwa.

 

30.  Z Tobą ciemność

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin