Wykład Wellness i SPA - 28.11.2009.doc

(57 KB) Pobierz
Wykład 28

Wykład 28.11.2009

Wellness i SPA

 

AKUPRESURA :

Wywodząca się  tradycyjnej chińskiej medycyny akupresura jest łagodną formą masażu. Akupresura podobnie jak i akupunktura poprzez stymulację określonych punktów ciała łagodzi dolegliwości. Wykonywane palcami okrężne ruchy akupresuralne są szybko przyswajalne. Bez żadnych problemów można je wykonywać samemu, w celu złagodzenia bólów głowy, uczucie zmęczenia oraz usunięcia blokad. Akupresura zwana inaczej refleksoterapią jest pochodną akupunktury. Wywodzi się z medycyny chińskiej, a polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te nazywają się receptorami. Są to unerwione miejsca pozostające w ścisłym związku z określonymi organami. Poprzez masaż receptorów osiągamy ich lepsze ukrwienie, a co za tym idzie również ukrwienie określonego narządu. Dlaczego i w jaki sposób to się odbywa, nauka jeszcze nie wyjaśniła do końca. Mamy jednak szereg dowodów  na potwierdzenie skuteczności masażu receptorów. Ten leczniczy  masaż pozwala przywrócić zdrowie, poprawić samopoczucie, zwiększyć energię i siły regenerujące organizm.

REFLEKSOTERAPIA :

Nazwa pochodzi od słowa refleks, które oznacza w tym wypadku zespół składający się z impulsów i receptorów tzw. Refleksów.

Refleksowanie uwalnia energię zawartą w stopach, dłoniach i uszach.  Kiedy energia zostanie uwolniona, część ciała znajdująca się w danej strefie doświadcza ulgi – redukcji napięcia oraz zmniejszenia bólu.

Refleksowanie powoduje odprężenie, pomaga zmniejszyć efekty stresu w organizmie.

DRENAŻ LIMFATYCZNY :

Jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie krążenia chłonki. Służy również do likwidacji obrzęków, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji wysięków i siniaków. Zabieg ten powinno się przeprowadzać na sucho, tzn bez środków poślizgowych. Ale można używać środki wspomagające – w tym wypadku stosowane jako wcierki na koniec zabiegu.

MASAŻ ODCHUDZAJĄCY (WSPOMAGAJĄCY ODCHUDZANIE) :

Zadaniem tego rodzaju masażu jest rozbicie, rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej , usunięci toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięsni przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż może być nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiar wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń i przestrzeganie diety.

MA-URI :

Pochodzi z polinezyjskiego systemu uzdrawiania. Masaż jest bardzo efektywną terapią, w której elementy starożytnej wiedzy o uzdrawianiu dostosowane zostały do potrzeb współczesnego człowieka. Poprzez specyficzny masaż całego ciała wykorzystując energię tańca  i polinezyjskiej muzyki masazysta staje się „narzędziem” wprowadzającym osobę masowaną na drogę osobistej transformacji.

ZALETY MASAŻU :

Podczas masażu usuwane są obumarłe komórki naskórka, oczyszcza się on  jak podczas dobrego peelingu, poprawia się czynność wydalnicza gruczołów łojowych i potowych.

Rozszerzają się naczynia skórne przez co polepsza się ukrwienie skóry, a z drugiej strony usuwane SA szkodliwe produkty przemiany materii. Wygląd skóry również bardzo się poprawia gdyż zwiększa się jej napięcie, staje się ona gładsza, bardziej napięta i sprężysta. Masaż powoduje ze mięśnie lepiej zaopatrywane się w tlen i substancje odżywcze, a substancje szkodliwe zostają szybciej usunięte. Mięśnie uzyskują większą zdolność do pracy, szybciej się regenerują podnosi się ich napięci i elastyczność.

PRZECIWSKAZANIA :

1.     choroby nowotworowe

2.     wysokie ciśnienie

3.     choroby skóry

4.     menstruacja

5.     wysoka gorączka

WPŁYW MASAŻU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA :

Mechanizm działania masażu można podzielić na działanie lokalne (miejscowe) oraz centralne (ogólne).

Działanie miejscowe polega na mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach limfatycznych. Przy wykorzystaniu takich technik, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy oklepywanie zwiększa się przemieszczanie płynów przez układ naczyniowy. Tarcie wywołane podczas masażu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych a co za tym idzie zwiększenie przepływu krwi przez mięsnie, co przyspiesza dostarczanie substancji odżywczych a równocześnie wydalanie produktów przemiany materii. Wzmożony dopływ tlenu do komórek zwiększa przemianę tlenową w mięśniach, w związku z tym szybciej usuwane są produkty rozpadu powstające w czasie pracy mięsni. Wzrost przepływu krwi w obwodowych częściach ciała wpływa korzystnie na pracę serca i nerek. Działanie centralne masażu polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy naszego organizmu. Bodźce przenoszone do mózgu przez włókna nerwowe powodują szybsze i bardziej sprawne wykonywanie czynności przez narządy ludzkiego ciała.

MASAŻ ODDZIALUJE NA NASTĘPUJĄCE TKANKI I UKŁADY :

Tkankę skórną ; mięśniową ; stawy i aparat więzadłowy ; układ krwionośny ; nerwowy ;  oddechowy; pokarmowy ; wydalniczy ; na przemianę materii.

WPŁYWA MASAŻU NA TKANKĘ SKÓRNĄ :

Masaż ułatwia oddychanie skóry.

WPŁYWA MASAZU NA TKANKĘ MIĘŚNIOWĄ :

Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze. Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy. Po 5 minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3 – 5 razy.

Masaż pobudza włókna do skurczu i  podnosi ich napięci co zapobiega zanikom mięśni.

WPŁYW MASAŻU NA STAWY I APARAT WIĘZADŁOWY :

Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i za razem stopień ruchowości stawu. Pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest szybciej przywracana, a ryzyko kontuzji zmniejszone do minimum.

WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD KRWIONOŚNY I LIMFATYCZNY :

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze. Zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu. Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej i zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.  Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.

WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD NERWOWY:

Wszystkie czynności organizmu SA regulowane właśnie przez układ nerwowy. Główną jego cechą zdolność odbierania bodźców nerwowych dośrodkowych i przekazywanie z centralnego układu nerwowego do wszystkich organów. Masaż oddziałuje na centralny i obwodowy układ nerwowy. Działając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju.

WPŁYW MASAŻU NA POZOSTAŁE UKŁADY :

Przyspiesza on cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen.

Wpływa na układ pokarmowy polepszając jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalenie z przewodu pokarmowego produktów nie strawionych.

WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD MOCZOWY:

Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się ich czynność filtracyjna – lepiej wydalane są substancje przemiany.

 

 

RODZAJE SPA

 

DAY SPA – zwane również miejskim SPA lub salonem odnowy biologicznej.

Do tej kategorii można zaliczyć salony kosmetyczne, strefę SPA dużych fitness clubów, kompleksy rekreacyjno urodowe.

Np. Sharley w Warszawie.

 

ELEMENTAMI ŁĄCZĄCYMI JE SĄ :

1.     lokalizacja – miasto

2.     brak bazy noclegowej

3.     pakiety odchudzające i wyszczuplające sprzedawane w seriach.

BUSINESS SPA – oferta skierowana do korporacji i firm które chcą przeprowadzić negocjacje, spotkania, integrację pracowników w przyjaznej atmosferze.

Np. Hotel Farmona Business & Spa

 

ECO SPA – obiekty w których nie używa się plastiku.

Np. AQUA CITY POPRAD na Słowacji.

 

DESTINATION SPA – nazwa raczej nieużywana. W Polsce określająca obiekty do których wybieramy się w konkretnym celu (schudnięcie, rzucenie palenia, oczyszczenie organizmu) na dłuższy czas.

 

UZDROWISKA – ośrodki pomagające przywrócić bądź poprawić stan zdrowia. Świadczące usługi w zakresie rehabilitacji, fizjoterapii i fizykoterapii. Turnusy prowadzone są zawsze pod opieka lekarską. Znajdują się one w rejonach o leczniczych właściwościach klimatycznych i przyrodniczych.

Często występują tam naturalne zasoby wód leczniczych.

Np. Polanica Zdrój.

 

FARMA PIĘKNOŚCI – skupia taki personel jak : terapeuci, masażyści, lekarze, kosmetolodzy, chirurdzy plastyczni, stomatolodzy, rehabilitanci, psycholodzy, trenerzy. Nastawione SA na spełnienie marzeń klienta, o osiągnięciu pożądanego celu.

 

RODKI WELLNESS & SPA – mają w swojej ofercie zabiegi relaksacyjne, upiększające i regenerujące oraz terapie i zajęcia wpływające na kondycję psychiczną, i fizyczną.

 

OBIEKTY FITNESS & SPA -  oferują świetnie wyposażoną salę ćwiczeń siłowych, aerobowych i opieki instruktorskiej. W ofercie znajdują się pobyty aktywne, z szeroką gamą zajęć ruchowych. Posiadają bogate zaplecze saun i basenów, oferują również masaże i zabiegi kosmetyczne.

 

RESORT SPA – ośrodki wypoczynkowe z bogatą ofertą zabiegów, pielęgnacyjnych, upiększających i relaksujących. Tego typu obiektom towarzysz przestrzeń do uprawiania wielu dyscyplin sportowych.

Np. Resort Bryza SPA w Juracie.

 

MEDICAL – SPA – MEDI SPA lub MED SPA . to hotel lub DAY SPA oferujące oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, relaksacyjnych i upiększających zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, jak również zabiegi medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej .

Np. Malinowy Zdrój.

 

DENTAL SPA – oferuje szeroki wachlarz usług stomatologicznych.

Np. Hotel Jelenia Struga SPA Resort.

 

 

Odpowiedzi na pytania egzaminacyjne i zadania.

 

Masaż WATSU - Watsu to jedna z najbardziej zaawansowanych form pracy z ciałem XXI wieku. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane jest przy rehabilitacji, odnowie biologicznej, a nade wszystko w usuwaniu efektów stresu i napięcia nagromadzonego w naszych ciałach i umysłach. Masaż wykonuje się w specjalnie przygotowanej do tego celu wannie. Masażysta stosuje wiele technik rozciągających Shiatsu oraz elementy akupresury. Ciepła woda, o temperaturze w granicach 35 stopni, potęguje uczucie relaksu i odprężenia. Watsu rozgrzewa i poprawia krążenie, wspomaga regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, łagodzi bóle kręgosłupa i poprawia pracę stawów. Niezwykła błogość, totalne rozluźnienie i poczucie pełnego spokoju i bezpieczeństwa. Uwolnienie napiętych mięśni, odreagowanie stresu oraz wypartych emocji.

Masaż misami tybetańskimi - Masaż misami dźwiękowymi (tybetańskimi) ma działanie relaksujące, lecznicze i psychoterapeutyczne. Terapia dźwiękiem przywraca harmonie organizmu, wzmacnia witalność, odpręża i rozluźnia.
Misy mają właściwości terapeutyczne - usuwają ból, choroby, strach, depresje, niepewność i wszelkie blokady. Dźwięki mis wnikają w ciało powodując wibrację i ruch komórek, każda komórka jest masowana i zostaje przywrócona odpowiednia częstotliwość komórkowa. Dźwięk precyzyjnie dobrany dodaje energii komórką zdrowym, a komórki, które uległy mutacji są niszczone. Ciało zostaje poddane wibracją uzdrawiającym i zaczyna się ruch regeneracyjny komórek. Dźwięki z mis wnikają w ciało powodując osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju, wzrost pewności siebie i powrót do zdrowia.
Masaż powoduje że promieniujemy wewnętrznym pięknem, uwalniamy napięcia i blokady. Misy wydają zróżnicowane dźwięki o różnych walorach terapeutycznych, których potrzebuje ciało prowadząc do jego harmonii na wszystkich poziomach.
Zastosowanie masażu misami dźwiękowymi:
- likwidacja stresu i relaks poprzez rozluźnienie mięśni i blokad
- bóle głowy i migreny
- problemy z kręgosłupem, reumatyzmem, gościec
- problemy z sercem, z zasypianiem i inne
 

Różnice pomiędzy FIZJOTERAPIĄ a FIZYKOTERAPIĄ :
Fizjoterapia : forma leczenia środkami naturalnymi oparta na różnych formach energii fizycznej występującej w środowisku człowieka. Wykorzystuje bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne, chemiczne.
Metody fizjoterapii to: balneoterapia (kąpiele lecznicze, kuracje pitne) ;klimatoterapia ;fizykoterapia ;kinezyterapia ;terapia manualna.

Fizjoterapia jest pojęciem nadrzędnym, w stosunku do słowa fizykoterapia, z którym bywa stosowana zamiennie

 

Fizykoterapia : leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonymi sztucznie, jak: ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie.

 

Różnice : w fizjoterapii stosuje się metody fizyczne dla celów leczniczych i diagnostycznych, zaś w fizykoterapii stosuje się naturalne i sztucznie wytworzone czynniki fizyczne dla celów leczniczych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin