Scenariusz - Techniki mnemoniczne.doc

(25 KB) Pobierz
Techniki mnemoniczne

Techniki mnemoniczne

Scenariusz nr 2

 

Cele:

Uczeń:

-          poznaje zasady skutecznego zapamiętywania

-          uświadamia sobie , że jego postawa może mieć wpływ na zapamiętywanie

-          podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Ćwiczenia uspokajające (wg metody W. Sherborne)

 

Dzieci leżą wygodnie na materacach. Nogi wyciągnięte swobodnie. Ramiona wzdłuż tułowia. Wykonują polecenia nauczyciela:

-          naciśnij, jak możesz najsilniej pięścią na materac. Rozluźnij mięśnie, jesteś znowu słaby

-          ściśnij nogę w kolanie, a teraz noga słabnie, rozluźniasz mięśnie

-          wciągnij mocno powietrze w płuca i napnij brzuch jak balon, a teraz wypuść powietrze

-          naciśnij mocno głową na materac, a teraz rozluźnij mięśnie

-          zaciśnij mocno powieki i teraz je rozluźnij

 

2. Usprawnienie pamięci z nastawieniem na analizator słuchowy.

 

Prowadząca powtarza szereg liczb, po czym zadaniem dziecka jest odtworzenie ich z pamięci, w tej samej kolejności.

 

3. Uczniowie otrzymują kartki. Ich zadaniem jest wybranie cyfry od 0 do 9 i napisanie jej na środku kartki. Po czym nauczycielka proponuje, aby dzieci zastanowiły się z czym ta cyfra im się kojarzy i dorysowały brakujące elementy. Uczniowie opowiadają o swoich rysunkach.

 

3.      Ćwiczenia zwiększające koncentrację uwagi – zabawa „Zaginione dziecko”.

 

Jedna osoba wychodzi z sali, spośród pozostałych wybieramy dziecko, o którym będziemy mówić, np. ta osoba ma krótkie włosy, niebieskie spodnie, itp., aż do momentu odgadnięcia, o kogo chodzi. Uczeń, który odgadnie nagradzany jest brawami.

 

4.      Ćwiczenia na spostrzegawczość:

-          nauczycielka pokazuje ilustrację, na której znajduje się sporo różnych elementów. Poleca przyjrzeć się ilustracji przez około 15 sekund

-          następnie zasłania obrazek

-          wyznaczony uczeń odpowiada na pytanie dotyczące ilustracji, np.: ile okien było w domu, jakie zwierzęta znajdują się na obrazku, itp.

-          następnie odsłania obrazek, a dzieci sprawdzają, komu udało się zapamiętać najwięcej szczegółów

 

 

 

5.      Podsumowanie zajęć:

·         jakie ćwiczenie podobało ci się najbardziej?

·         Jak myślisz, czy skupiając uwagę na danej rzeczy jest ją łatwiej zapamiętać?

·         Co jeszcze pomaga w lepszym pamiętaniu o czymś?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Iwona Jacek

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin