Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera T, t wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie piosenki Tuba i trąbka
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery T, t
- określenie głoski „t” jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo – wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery Ti t i identyfikuje go z głoską t
- intuicyjne rozpoznaje głoskę t jako spółgłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- ma rozwiniętą koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową
Formy: z całym zespołem
Metody:
- Metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., bębenki, grzechotki, kołatki, tacki z kaszą, karty z wzorem litery T, t, karty ćwiczeń, obrazek z literą T, t, litery T i t drukowane i pisane małe i wielkie, białe, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, plansza z instrumentami dętymi
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające
Usiądźcie „po turecku”. Niech każdy z Was obrysuje dłonią swoją twarz, dotknie czoła, skroni, chwyci za ucho. Wskażcie swoje oczy, wygładźcie palcami brwi, zamknijcie i otwórzcie powieki, zamrugajcie rzęsami. Dotknijcie palcem czubka nosa, pokażcie, gdzie jest broda, nadmijcie policzki. Niech każdy przywita się z osobą, która siedzi najbliżej niego, stykając się z nią kolejno: głową, uchem, brodą. Wyobraźcie sobie, że jesteście muzykami. Niech każdy „muzyk” położy „instrument muzyczny" najpierw na krześle, potem pod krzesłem i następnie obok krzesła.
Poznanie piosenki
Rozwiążcie zagadki: Ja jestem instrumentem dętym, większym niż inne instrumenty. Gram niskim głosem, jestem gruba. Czy mnie poznałeś? Jestem ... (tuba). Jestem koleżanką tuby, lecz mój głos nie taki gruby. Hejnał gram z Mariackiej Wieży i pobudkę dla żołnierzy (trąbka).
Posłuchajcie piosenki pt.: Tuba i trąbka
Ćwiczenie funkcji językowych
Całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:
- Kto gra na tubie?
- Dlaczego Tomek nie ma tuby?
- Na czym gra Tomek?
Tuba i trąbka są instrumentami dętymi. Dlaczego tak je nazywamy? Czy znacie inne instrumenty dęte? Nauczyciel pokazuje plansze z instrumentami dętymi i wspólnie z dziećmi je nazywa
Podzielcie na sylaby słowa: tata, tuba, Tomek, każdą wyodrębnianą część akcentujcie łupnięciem. Posłuchajcie pierwszych sylab słów piosenki i spróbujcie się domyślić, na początku jakich wyrazów występują ta-.., (tata), To-... (Tomek), tu-... (tuba).
Porównajcie słowa w parach i odpowiedzcie, jaką głoską się różnią: domek - Tomek, budy - buty. Podzielcie na głoski słowa: tata, tuba, Tomek.
- Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów?
- czy t jest samogłoską czy spółgłoską
II. Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe
Naśladujcie ruchami ciała grę na różnych instrumentach muzycznych, a potem gesty dyrygenta, który kieruje orkiestrą podczas koncertu. Wciągnijcie nosem dużo powietrza i powoli wypuszczajcie je ustami, nadymając przy tym policzki jak muzyk grający na tubie.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
Słuchając piosenki rytmicznie maszerujcie wysoko unosząc kolana. Następnie rytmicznie chodźcie na piętach, a potem na palcach. Jednocześnie palcami obu rąk naśladujcie grę na pianinie.
Podział dzieci na grupy – rozdanie instrumentów: słuchają piosenki grajcie na bębenkach lub kołatkach, grzechotkach
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
- dzielenie na głoski wyrazu Tomek
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Tomek z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Tomek
- budowanie modelu wyrazu Tomek
- pokaz drukowanej wielkiej litery T
- umieszczenie pod modelem wyrazu Olek wielkiej drukowanej litery T
- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą
Wyszukiwanie w sali wyrazów w głoską t
- dzielenie na głoski wyrazu tuba
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu tuba z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie tuba
- budowanie modelu wyrazu tuba
- pokaz drukowanej małej litery t
- umieszczenie pod modelem wyrazu tuba małej drukowanej litery t
Ćwiczenie dłoni
Pokaz małej i wielkiej pisanej litery T, t
- zwróćcie uwagę jak należy pisać literę T i t jednoczenie śpiewać piosenkę. Koniecznie trzeba pamiętać o prawidłowym ruchu ręki
- dzieci piszą literkę T i t na wzorze
- wyobraźcie sobie, że każde z was ma zaczarowany palec, który potrafi pisać w powietrzu. Napiszcie nim teraz duża literkę T oraz mała literkę t
- śpiewajcie ref. piosenki i piszcie literę T t na tacce z kaszą - kilkakrotnie po tym samym śladzie;
- wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń.
III. Zajęcia końcowe
Połóżcie się na podłodze, zamknijcie oczy. Słuchając instrumentalnej wersji piosenki pt. Tuba i trąbka, spróbujcie sobie wyobrazić, że to, co słyszycie, jest rozmową prowadzoną przez instrumenty muzyczne.
ewelinaskwira88