Nowy Dokument sformatowany.rtf

(9 KB) Pobierz

 

C409 przy wtyku do zespołu cewek odchylania na kineskopie

 

HOT to inaczej tranzystor wykonawczy odchylania poziomego ( H ) to jest Q 401 -2SD2499 przy trafopowielaczu , jak nie masz 470pF/2kV to dla próby podstaw nawet do 1000pF

 

Witam, najprawdopodobniej uszkodził sie ponownie ten tranzystor. Musisz zaczac od sprawdzenia zasilacza (wartosci napiec). Zamiast tego tranzystora wstaw najpierw zarowke 60W/230V miedzy kolektor a emiter. Kontroluj i daj znac. Cyka dlatego, bo jest przeciazony zasilacz (przetwornica) na glownej galezi.

 

Jeżeli pastylka niebieska 470pF/2kV jest dobra to przebijający trafopowielacz uszkadza Q 401 -2SD2499 , do wymiany trafopowielacz i ponownie 2SD2499. Tu jest płyta na części :

 

Dobrze koledzy pisza, kondensator 470p, czyli ta niebiesta pastylka przy zlaczu od cewek odchylajacych, to czesta usterka. Zarowka sluzy do obciazenia glownej galezi zasilacza czyli tej z krorej zasilane jest trafo. Podlacz i posprawdzaj napiecia wedlug schematu.

 

Ale w tej płycie jest dobre trafo i ten tranzystor bo tam nic nie pisze???

Po czym stwierdzasz ,że te elementy są sprawne,naprawę OTVC zaczynamy od sprawdzenia przetwornicy obciązając ja żarówką w gałęźi tego największego napiecia najlepiej przylutowując wyprowadzenia żarówki do kolektora i emitera tranzystora zwanego Hot.Mierzymy wszystkie napiecia z pracującej przetwornicy zwracając uwage na wartości tych napiec i czy sa stabilne.W twoim przypadku masz bardzo małe doświadczenie w serwisie RTV i uszkodzone może byc wszystko.Sprawdz tranzystor Hot,kondensatory w wysokim moga też być uszkodzone cewki odchylające które przez zwarcie wewnątrz uszkadzaja tranzystor hot a na koncu może być uszkodzony trafopowielacz ale ten ostatni mozna sprawdzić na testerze.

 

Tv Daewoo 21Q1T nie startuje przetwornica, próbkuje. Odłączyłem gałąż B+ obciążyłem żarówką i tez próbkuje.Nie mogę znaleść usterki po wtórnej , brak przywarć. Wymieniłem Str S5707 po pierwotnej oraz kondensatory i bez efektu, nadal próbkuje

 

Przy załączonej żarówce 60W w napięciu +B przetwornica próbkuje, zabezpiecza się w tym chassis , mimo że będzie sprawna.

 

Dzięki problmem był kondensator ceramiczny 470pF/2kV

 

Mam problem z wyżej wymienionym telewizorem, ponieważ załącza się lecz przetwornica nie wyciąga pełnej mocy obciążona żarówką 40 Watt nie startuje tylko próbkuje. Przetwornica jest zbudowana na układzie STRS5707. Elementy po stronie pierwotnej opory kondensatory wszystkie wymienione zgodnie ze schematem zamieszczonym w SE. Proszę o pomoc.

 

Przetwornica przy podłączonej żarówce w chassis CP375 próbkuje , czyli nie da się sprawdzić w ten tradycyjny sposób, chyba że dołączysz żarówkę po uruchomieniu przetwornicy. Następna sprawa , miałem uszkodzony niebieski pastylkowy kondensator ceramiczny 470pF/2kV, który przebijał pod napięciem w kolektorze HOTA , czyli trzeba odpiąć całkowicie napięcie systemowe +B.

 

Podepnij żarówkę 25 wat. Włókno żarówki ma mniejszą oporność jak jest zimne a większą jak się nagrzeje. Może za nim sie nagrzeje zabezpieczenie ogranicza prąd w przetwornicy?

 

Wszystko co panowie doradzili sprawdziłem i dalej nic podejrzewam ze może być transformator przetwornicy może panowie doradza jak go sprawdzić bez podstawiania.

 

Trafo mało prawdopodobne.

STRS też wymieniany? Te akurat w chyba większości sklepów to malowanki, miałem z tym nie tak dawno sporo niechcianej zabawy (w Sony). Tyle, że startowały bez obciążenia, pod każdym obciążeniem powyżej pewnej granicy próbkowały.

 

Przetwornica w TV z chassis CP375 próbkuje z żarówką 60W to typowe dla tego chassis.

Typową usterką jest upływność lub zwarcie kondensatora ceramicznego niebieskiej pastylki chyba 470pF/2KV z kolektora do masy tranzystora wykonawczego odchylania poziomego chyba 2SD2499.

 

Kudlatrtv tam nie ma radiatora w przetworce. Elki 220uF, 220uF i 10uF wymienione. Natomiast kondzioł w kolektorze tranzystora odchylającego -

470pF/2kV - wymieniłem. Bez efektu jednak. Próbkuje nadal.

 

sugerując się wypowiedzią przedmówcy pomyliłem chassis/zgadza się nie ma radiatora

teraz u ciebie chyba czas podstawić trafopowielacz

jeśli nie masz oryginału,podstaw jakiekolwiek sprawne na kabelkach-

tylko uzwojenie kolektor-zasilanie+B,zobaczysz co się dzieje

pozdraw,

 

Można by sie przyjrzeć STRs 5706 lub go podmienić to tańsze niż wymiana trafa  a tak przy okazji sprawdź włącznik główny może to śmieszne ale miałem przypadek że na stykach była duża rezystancja i przetwornica głupiała

 

Przeglądam po czasie niezakończone tematy. Telewizor wstał po wymianie

STR-a. Dzięki za zainteresowanie.

 

Mam telewizor jak w temacie, nie znam jego przeszłości. Telewizor się nie załącza, dioda stby nie świeci, żadnych stuków - cisza.

Po otwarciu znalazłem kawałek STR S5707, widoczne jest też uszkodzenie kilku elementów wokół układu (zamieszczam zdjęcia). Na przedostatnim zdjęciu jest też kawałek plastiku, który wypadł z TV, wygląda na fragment jakiegoś tranzystora lub układu scalonego. Może ktoś wie co to jest ?

 

I najważniejsze: Czy oprócz wymiany samego STR'a, kondensatorów, rezystorów i diod w strefie opisanej "HOT" może być uszkodzony również trafopowielacz? Jeżeli tak to naprawa będzie niezbyt opłacalna, dlatego pytam

 

Zasilacz jak po przepięciu, wymień co spalone, diody mostka i obowiązkowo pozystor. Trafopowielacz będzie OK. Powodzenia.

 

Wymieniłem jeszcze raz scalak przetwornicy kupiony w innym miejscu. Odbiornik wystartował bez problemu. Wszystko wskazywało na wadliwy nowy układ scalony, bo nie było się już czego czepić. I tak było. Sprawdzam odbiornik, czy coś jeszcze nie wyskoczy.

 

Uszkodzona przetwornica.

STRS5707, F801, R804, R806, R807, C806.

Wszystko wymienione, do tego nowe elki po pierwotnej, c818 i c823 po wtornej.

TV 3-4 razy probkuje, (miga led i slychac probkowanie), po czym wstaje przetwornica. Po zalaczeniu dziala normalnie. Napiecia OK, na czuwaniu 131 i stabilne. Ponowne zalaczenie wylacznikiem sieciowym znowu 3-4 razy probkuje i zalacza sie. Zalaczenie pilotem, TV startuje normalnie.

wymienilem wszystkie diody po pierwotnej, bez zmian, podmienilem STRS kupiony w NORT, tez probkuje tyle ze 1rzaz i wstaje.

Na zarowce nie wstaje, probkuj caly czas, jak zalacze bez zarowki i zaraz podlacze zarowke to dziala stabilnie.

Czy ktos sie spotkal z takim przypadkiem?

W czym problem. A moze ten typ tak ma???

Prosze o pomoc.

 

Kilka razy spotkałem się z takim zachowaniem nie koniecznie w Daewoo. Zauważyłem to przy okazji napraw innych niż zasilacz więc tak chyba musiało być wcześniej. Z żarówkami też nie każda przetwornica chce wystartować. Wygrzej odbiornik i jeśli będzi ok to chyba nie ma co szukać, tym bardzie, żę te STRy lubią padać same z siebie.

 

Sprawdź ewentualnie rezystor w zabezpieczeniu nadprądowym przy STR - jeśli oczywiście wcześniej go nie wymieniłeś.

 

Potwierdzam, ta przetwornica startuje bardzo nieprzyjemnie, ten typ tak ma

 

Witam znajomy przyniósł mi TV Daewoo chassis CP375 . Co jakiś czas pali mu bezpieczniki. Po włożeniu nowego działa jakiś czas. Teraz przyniósł mi, bo nie mógł go włączyć i nie świeciła się dioda. U mnie odpalił i niby wszystko jest ok. Profilaktycznie jak już jest u mnie wymieniłem elektrolity w przetwornicy. Napięcia są ok. ale, co zauważyłem jak go wyłączę włącznikiem głównym i włączę raz startuje normalnie to znaczy dioda LED zapala się od razu a czasami na raty tzn. słychać raz delikatne psyknięcie przetwornicy i LED delikatne rozbłyśnie jakby chciała wystartować dopiero za drugim razem startuje w pełni. Obraz też jest dobry. Czym może być spowodowane palenie się bezpiecznika i od czego zależeć może to startowanie.?

 

Wymien pozystor, a zwłączaniem jest prawidłowo dwa cyknięcia na trzeci raz startuje

 

Pozystor wstawie nowy, a czemu czasami startuje za pierwszym razem?

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin