cellulit(1).doc

(61 KB) Pobierz

 

Czyli   lipodystrofia!!!

 

Jedni twierdzą, że to przypadłość kosmetyczna, drudzy, że to choroba.

Większość z nas go nie akceptuje i postanawia z nim walczyć. Co jest słuszne, gdyż nawet jeśli cellulit to norma, to jednak warto sięgać po coraz bardziej udoskonalone preparaty, by zapobiec jego dalszemu rozwojowi. Taka kuracja jest najbardziej efektywna, gdy rozpoczynamy ją już w pierwszym stadium "skórki pomarańczowej".

 

Na początek kilka podstawowych wiadomości na temat tzw. "skórki pomarańczowej".

Cellulit jest to przerost komórek tłuszczowych - adypocytów spowodowany przewagą syntezy kwasów tłuszczowych w stosunku do ich rozkładu czyli lipolizy.

to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion I sutkow.

 

Dawniej uważano, że przypadłość ta jest związana z otyłością, dziś wiemy, iż cellulit dotyczy prawie 80% kobiet, począwszy od wieku dojrzewania, zarówno tych przy kości, jak również tych szczupłych.

 

Cellulit jest wynikiem zaburzenia równowagi w naszym organizmie.

Obecne tempo życia, wysoko przetworzona żywność, brak ruchu sprzyjają powstawaniu i pogłębianiu cellulitu. Zresztą nie tylko cellulitu. Wszystkich innych chorób także.

 

Przez wiele lat cellulit był postrzegany, jako defekt kosmetyczno - estetyczny. Badania ostatnich lat wykazały, że na obraz tak niewinnie wyglądającej "skórki pomarańczowej" składa się szereg poważnych zaburzeń. Zaburzenia te dotyczą równowagi hormonalnej, funkcjonowania krążenia żylno- limfatycznego oraz nieprawidłowości obejmujących tkankę tłuszczową i łączną. W związku z tak licznymi patologiami świat medyczny z pełnym profesjonalizmem rozpoczął badania mające na celu szczegółowe wyjaśnienie przyczyn powstawania cellulitu, a tym samym zastosowania odpowiednich efektywnych terapii.
Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. W okresie przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%.Podsumowując: cellulit dotyczy ok. 60 - 70 % kobiet /niektórzy badacze oceniają te ilość na 85 - 90 %/.

 

Tłuszcz odkładajacy się w tkance podskórnej Przez ucisk na naczynia krwionośne (gorsze natlenienie i odżywienie komórek) i limfatyczne (nie odprowadza się toksyn z komórek) może powodować różne inne dolegliwości.

 

 

 

 

 

Obecnie naukowcy wiedzą już coraz więcej na temat cellulitu. Wiadomo, że za jego powstawanie odpowiedzialnych jest kilka czynników.

·         Po pierwsze hormony. Cellulit najchętniej atakuje kobiety w czasie dojrzewania, w ciąży i przed menopauzą. A to dlatego, że do powstawania "skórki pomarańczowej" najbardziej przyczyniają się żeńskie hormony estrogeny, a ściśle mówiąc ich zbyt wysoki poziom w stosunku do progesteronu. Od tej dysproporcji zaczyna się łańcuch reakcji, którego efektem są grudki i nierówności na udach, pośladkach, brzuchu, a czasem nawet na piersiach i wewnętrzenej stronie ramion. W okresie dojrzewania u kobiet przybywa ilość komórek tłuszczowych. Jest to zjawisko normalne, gdyż organizm dojrzewającej kobiety musi zgromadzić pewną ilość tłuszczu, by rozpocząć regularne cykle menstruacyjne. Wystarczy, by waga kobiety spadła 10-15 % poniżej normy, a już pojawiają się zaburzenia cyklu. W okresie ciąży organizm zbiera zapasy energii w postaci tłuszczu, aby przygotować się do długich 9 miesięcy oraz późniejszej produkcji pokarmu. Natomiast po menopauzie jajniki przestają wytwarzać hormony, a ich niedobór przynajmniej częściowo wyrównuje tkanka tłuszczowa. Jak powszechnie wiadomo cellulit dotyczy głównie kobiet, u mężczyzn zdarza sie bardzo sporadycznie. Sprzyjają mu bowiem jak już wiemy żeńskie hormony - estrogeny, które mają też wpływ na elastyczność i charakterystyczną dla kobiet strukturę tkanki łącznej. U mężczyzn włókna kolagenu i elastyny układają się jak siateczka i mocno podtrzymują komórki tłuszczowe oraz naczynia krwionośne. Natomiast u kobiet kolagen i elastyna układają się równolegle, dzieki temu tkanka łączna kobiet jest bardziej elatyczna i rozciągliwa i jest w stanie pomieścić dziecko w czasie ciąży. Z jednej strony to wielka zaleta, ale z drugiej po porodzie może przyspożyć problemy. Pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą łatwo przesuwać się między włóknami kolagenu i elastyny, deformując tkankę łączną, która stopniowo twardnieje i traci elastyczność. Stwardnienia te mogą uciskać na zakończenia nerwowe w skórze, dlatego cellulit w zaawansowanym stopniu może powodować ból.

·         Kolejna sprawa to mikrokrążenie. Estrogeny wpływają również na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Płyn fizjologiczny przenika z krwi do tkanek i gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki, tak częste podczas menstruacji. Obrzęknięte tkanki uciskają na naczynia krwionośne, powodując zaburzenie mikrokrążenia w skórze i tkance podskórnej, a to z kolei powoduje niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z braku tlenu i składników odżywczych wytwarzają one i gromadzą w swym wnętrzu substancje toksyczne. Tak więc adypocyty mogą zwiększać swe rozmiary nie tylko gromadząc tłuszcz, ale również toksyczne odpady metaboliczne. Dlatego właśnie początki "skórki pomarańczowej" mogą pojawiać się już u młodych, szczupłych dziewczyn. Pojedyncze komórki tłuszczowe mogą z czasem powiększać swe rozmiary aż 10-krotnie co jest widoczne w postaci charakterystycznych grudek na skórze

·         Układ limfatyczny. Krążąca po organizmie limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. To, czy układ limfatyczny dobrze funkcjonuje, zależy w dużej mierze od sprawności i elstyczności tkanki łącznej. Jeśli jest zbyt miękka i przepuszcalna, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych. Tak więc sprawny układ limfatyczny pomaga w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych,a więc pośrednio zapobiega  powiększaniu się cellulitu.

 

 

 

 

Inne przyczyny powstawania  cellulitu:

·         zaburzenia układu trawiennego (zaparcia, nieprawidłowe odżywianie, otyłość)

·         nieprawidłowe funkcjonowanie tzw. „pompy mięśniowej” i tkanki łącznej (prowadzenie siedzącego trybu życia)

·         zaburzenia układu nerwowego (depresja, stresy, przemęczenie)

·         zaburzenia układu krążenia

·         zaburzenia hormonalne

·         uwarunkowania genetyczne

·         niedotlenienie (długotrwałe przebywanie w niewietrzonych, zadymionych pomieszczeniach)

·         przyjmowanie środków antykoncepcyjnych

·         ciąża

·         nadużywanie używek (alkohol, kawa, papierosy)

 

 
cellulit  Widać  gołym okiem. Tkanka tłuszczowa jest gładka, skóra nie tworzy na niej wypukłości. W przypadku cellulitu partie tłuszczu poprzerastane są włókniejącą tkanką łączną, co daje właśnie efekt pofałdowania. cellulit pojawia się najczęściej podczas burz hormonalnych - dojrzewania, ciąży, a nawet menopauzy. Często sprzyja mu również antykoncepcja hormonalna. Niebezpieczny moment to czas, gdy dojrzewająca dziewczyna zmienia figurę na bardziej kobiecą. Ta metamorfoza jest potrzebna, należy tylko kontrolować wagę.

 

 


ROZMIESZCZENIE CELLULITU U KOBIET:

·         na biodrach, brzuchu, pośladkach

·         na ramionach (po stronie tricepsów)

·         w części przyśrodkowej kolan

·         w okolicy stawów skokowych

·         w górnych i bocznych częściach ud

·         na plecach w okolicy łopatek, bliżej dołów pachowych

 

wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania cellulitu.

·         1 stopień cellulitu – skóra o gładkiej powierzchni, po ujęciu fałd widoczne nieznaczne pobruzdowania. Wzrost „ciastowatości” skóry, zmniejszenie elastyczności, zwiększenie zdolności ujęcia w fałdy.

·         2 stopień cellulitu - skóra o gładkiej powierzchni, po ujęciu w fałd widoczne zagłębienia. Skóra blada, zwiększona „ciastowatość”, lokalne zmniejszenie elastyczności skóry ze wzrostem zdolności ujęcia w fałdy.

·         3 stopień cellulitu – zagłębienia występują podczas napinania mięśni. Wyczuwane grudki i drobne guzki. Skóra podobna do skórki pomarańczowej, głęboko wyczuwalna obecność drobnych grudek, rzadziej ból sprowokowany głęboką palpacją, zmniejszenie elastyczności skóry z okolicami skóry wiotkiej, brak bólu spontanicznego.

·         4 stopień cellulitu – zagłębienia widoczne w spoczynku. Guzki większych rozmiarów rozdzielone tkanką włóknistą. Skóra poondulowana, podobna do materaca, blada i wiotka. Duża możliwość ujęcia w fałdy, guzki bolesne, pojedyncze lub w pakietach, często ból spontaniczny, rozstępy skóry.

 

W etapach I, II i III można stosować kosmetyki

Wiele ludzi błednie myli  cellulit z cellulitisem.

cellulitis to nie cellulit.
A oto czym się różnią:
Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej - choroba tkanki leżącej pod skórą właściwą, wywoływana przez infekcję bakteryjną . Często występuje po wcześniejszym zranieniu, ukąszeniu bądź poparzeniu, zazwyczaj na odsłoniętych partiach ciała.
Głównymi objawami są: silne zaczerwienie skóry, przybierające odcień purpurowy oraz ból i pieczenie. Następnie: ból głowy, nudności i gorączka. Zapalenie oprócz tkanki łącznej może sięgać głębiej. Cellulitis leczy sie antybiotykami.

 

Celulitu nie można się całkowicie pozbyc skłonność pozostaje. Natomiast można zdecydowanie poprawić sylwetkę i jakość skóry. Dzięki zabiegom i kosmetykom można ją znacznie ujędrnić i wygładzić. Figura także stanie się optycznie smuklejsza. Jednak należy pamiętać, że kosmetyka może pomóc wymodelować sylwetkę, ale nie odchudza.

 

Wskazane zbiegi;

 

Masaże, manualne oraz wykonywane za pomocą różnych urządzeń. Także mezoterapię, czyli wstrzykiwanie substancji aktywnych bezpośrednio w tłuszcz. Naturalnie w połączeniu z masażem. Podczas aplikacji popularnych kosmetyków antycellulitowych też proponuję codzienny masaż. Zabiegi w gabinecie polegające na wsmarowaniu aktywnych substancji i owijaniu w rozgrzewający kompres też nie są złe. Seria zabiegów przede wszystkim usprawnia krążenie podskórne, ułatwiając dalsze kroki. Liczy się też efekt psychologiczny. Ale nic się nie zdziała bez diety i ruchu.

 

 

Endermologia została uznana najskuteczniejszą metodą 2003 w leczeniu cellulitu.
Jest skuteczna zarówno w usuwaniu, jak i redukcji cellulitu.

Technika wykonywania zabiegu opiera się na unikalnym, opatentowanym procesie:
dwie elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze działają w połączeniu z podciśnieniem. Podciśnienie tworzy fałdę skórną, która jest zwijana przez pierwszą rolkę a rozwijana przez drugą. Aby osiągnąć pełną mobilizację tkanki, rolki poruszają się wewnątrz głowicy nie tylko ruchem obrotowym wokół własnej osi ale również względem siebie zgodnie ze stanem tkanki i intensywnością wybranego zabiegu.
W zależności od programu proces ten jest uzupełniany ciągłym lub rytmicznym podciśnieniem.

Obecnie technika  Endermologie® wykorzystywana jest m.in. do zwalczania cellulitu, zmniejszenia poduszeczek tłuszczowych, wspomagania leczenia blizn, przywarć, oparzeń, zwłóknień, rozstępów, żylaków i innych problemów dermatologicznych. Najbardziej jednak spektakularne efekty uzyskuje się w zwalczaniu cellulitu.

 

W walce z Cellulitem:

Zabieg wskazany jest dla osób ze znacznym zasobem tkanki tłuszczowej oraz II i III stopniem cellulitu. Jest stosowany także u osób z luźną skórą, które wymagają wzmocnienia mięśni. Zabiegi Endermologii przyspieszają przemianę materii i uaktywniają proces krążeniowo- limfatyczny.
Ma wyraźnie stymulujący wpływ na układ żylny, limfatyczny, ponadto wspomagają wymianę komórkową. Masaż redukuje toksyny zgromadzone w organizmie oraz do zmniejsza retencję wody.

 

Zabiegi wykonywane są w serii. Aby uzyskać optymalne rezultaty proponowanych jest od 14 do 20 zabiegów dwa razy w tygodniu. Każdy zabieg trwa ok. 35 minut.

W czasie trwania kuracji zalecane jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, lekka gimnastyka oraz w celu uzyskania pełnego efektu drenującego wypijanie ok. 2,5 l wody dziennie.

Endermologia LPG jest skuteczną metodą redukującą cellulit, potwierdzoną atestem FDA Amerykańskiego Urzędu ds. Lekarstw i Żywności.


 

Działanie aktywnych składników roślinnych zawartych w preparatach przeznaczonych do walki z cellulitem polega głównie na:

·         poprawieniu ukrwienia skóry poprzez pobudzenie mikrocyrkulacji w komórkach w celu przyspieszenia eliminacji produktów przemiany materii ( tzw. odtoksycznienie skóry)

·         pobudzeniu lipolizy (rozkładu tłuszczu), której efektem jest uwolnienie z komórek tłuszczowych wolnych kwasów tłuszczowych.

Jeśli chodzi o działanie usprawniające krążenie, wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałające zatrzymywaniu wody w skórze - stosowane są najczęściej w tym przypadku następujące substancje i wyciągi roślinne:

 

 

Bez czarny - eliminuje nadmiar wody w przestrzeniach międzykomórkowych,                                                 Algi zielone i brunatne - zmniejszają tendencję do zastoju płynów, poprawiają krążenie limfatyczne, kwas alginowy ma zdolność wiązania toksyn,                                                                                         Nostrzyk żółty  - zawiera dużą ilość kumaryny, która działa wzmacniająco na naczynka limfatyczne, poza tym pobudza przepływ krwi i udrażnia żyły,   Bluszcz  - usprawnia krążenie, podobnie jak:  Miłorząb japoński,  Ostrokrzew, Centella asiatica  oraz   Skrzyp polny,

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin