CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO- geriatria.doc

(127 KB) Pobierz

CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO

 

Zmiany w układzie oddechowym związane z wiekiem

Starzenie przejawia się w układzie oddechowym złożonymi zmianami morfologicznymi i zaburzeniami czynnościowymi, do których należą:

ü      wzrost sztywności klatki piersiowej;

ü      zmiany morfologiczne oskrzeli:

ü      utrata masy i/lub osłabienie mięśni oddechowych;

ü      zmniejszenie powierzchni wymiany gazowej;

ü      upośledzenie reaktywności ośrodkowego układu nerwowego;

ü      nieprawidłowości odpowiedzi immunologicznej

 

Wzrost sztywności klatki piersiowej, związany z tworzeniem się zwapnień w chrząstkach i stawach żeber, a także ze zwyrodnieniem kręgosłupa piersiowego (charakterystyczny kształt tzw. klatki beczkowatej) powoduje między innymi obniżenie pojemności życiowej (VC) i zmniejszenie podatności płuc

 

Dochodzi do stopniowego poszerzenia światła tchawicy i głównych oskrzeli o około 10%, co skutkuje wzrostem oddechowej przestrzeni martwej. Po przekroczeniu 40 roku życia dochodzi do równoczesnego, powolnego zwężania światła drobnych oskrzeli. Obturacja drobnych oskrzeli nasila się podczas wydechu w związku z ich zapadaniem, spowodowanym występującym w podeszłym wieku upośledzeniem podatności płuc. Zjawisko „pułapki powietrza” odpowiada za wzrost objętości zalegającej (RV)

 

Starzenie się powoduje wymierne zmiany określonych parametrów czynnościowych układu oddechowego:

ü      spadek VC o około 20-30 ml/rok;

ü      spadek natężonej pierwszosekundowej objętości wydechowej (FEV) o około 20-27 ml/rok u mężczyzn i około 20-22 ml/rok u kobiet;

ü      wzrost RV o około 10-20 ml/rok;

ü      nieznaczny wzrost całkowitej pojemności płuc (TLC).

 

Konsekwencją osłabienia szkieletu mięśniowo-kostnego struktur krtani jest osłabienie regulacji odruchów kaszlu i połykania, co może prowadzić do nawracających mikroaspiracji do dolnych dróg oddechowych. Utrata masy mięśniowej i nasilona męczliwość mięśni oddechowych są istotnymi czynnikami ograniczenia rezerw oddechowych i tolerancji wysiłku u chorych w podeszłym wieku

 

Powierzchnia przestrzeni pęcherzykowej zmniejsza się od około 75 m² w wieku 20 lat do około 60 m² w wieku 70 lat. Wzrost przestrzeni martwej prowadzi pośrednio do zaburzenia dystrybucji krążenia płucnego, co powoduje zaburzenie stosunku wentylacji do perfuzji i upośledzenie zdolności dyfuzyjnej dla tlenku węgla. Obniża się prężność tlenu we krwi tętniczej — średnio o około 4 mm Hg w ciągu dekady życia.

 

Chorych w podeszłym wieku może cechować niewłaściwa percepcja duszności (zwłaszcza w astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc), co wiąże się między innymi z nieprawidłową reaktywnością chemoreceptorów, baroreceptorów oraz ośrodka oddechowego.

 

Starzenie się wiąże się także z nieprawidłowościami regulacji humoralnej i komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Większy udział mają w niej neutrofile wydzielające między innymi elastazę lub wolne rodniki o silnym wpływie destrukcyjnym na tkankę płuc. Przyczyniają się one do tworzenia zmian rozedmowych płuc, nasilających zaburzenia wymiany gazowej u starszych osób. Kolejną typową cechą wstecznych zmian w układzie oddechowym jest obecność podwyższonych stężeń mediatorów zapalnych lub zaburzenie regulacji apoptozy komórek.

 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

charakteryzuje się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, któremu towarzyszy nieprawidłowa odpowiedź zapalna na szkodliwe pyły i gazy, wywołana przede wszystkim przez dym tytoniowy. Ograniczenie przepływu powietrza ma zazwyczaj charakter postępujący. Chociaż COPD zajmuje układ oddechowy, ma również istotne następstwa ogólnoustrojowe (definicja wg American Thoracic Society/ /European Respiratory Society [ATS/ERS], 2004)

Według modyfikacji raportu GOLD z 2006 r., podtrzymanej w GOLD 2007, CODP jest schorzeniem, któremu można zapobiegać i skutecznie je leczyć. Występują w nim znaczące zmiany pozapłucne, mogące wpływać na ciężkość choroby indywidualnie u poszczególnych chorych. Zmiany płucne charakteryzują się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy. Przewlekłe ograniczenie przepływu powietrza jest spowodowane zarówno przez chorobę drobnych dróg oddechowych (obturacyjne zapalenie drobnych oskrzelików), jak i destrukcję miąższu płucnego (rozedmę), występujących z różnym natężeniem u poszczególnych chorych.

proces zapalny odgrywa w nim decydującą rolę — uszkadza drogi oddechowe, czego konsekwencją jest kliniczny obraz przewlekłego zapalenia oskrzeli, oraz miąższ płuca, przyczyniając się do patomorfologicznego obrazu rozedmy płuc.

 

Schorzenie ukł. oddechowego występują u 46% osób w wieku podeszłym i zajmują trzecie miejsce po chorobach sercowo-naczyniowych (75%) i chorobach ukł. ruchu(68%). W Polsce 4,3% zgonów jest spowodowane chorobami ukł. oddechowego, co stanowi czwartą przyczynę zgonów. Spośród przewlekłych chorób układu oddechowego przewlekła obturacyjna choroba płuc stanowi największe obciążenie zdrowia publicznego, zwłasza wobec zwiększającej się liczby osób w podeszłym wieku. Prognozy WHO do 2020 roku wskazują, ze COPD będzie piątą przyczyną inwalidztwa i trzecią przyczyną zgonów na świecie.

 

Ocenia się, że objawy COPD występują w populacji polskiej u około 7-10% osób po 40 roku życia, a umieralność z powodu COPD wynosi około 17 000 zgonów rocznie.

 

Czynniki ryzyka:

ü      palenie tytoniu – najważniejszy, odpowiada za ok. 90% przypadków

ü      narażenie zawodowe na pyły, gazy i substancje drażniące,

ü      zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego i wewnątrz pomieszczeń,

ü      nawracające zakażenia bakteryjne i wirusowe,

ü      genetycznie uwarunkowany niedobór α-1-antytrypsyny,

ü      nawracające zakażenia układu oddechowego w dzieciństwie,

ü      mała masa urodzeniowa ciała

ü      nieswoista nadreaktywność oskrzeli.

Poza przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych (również miąższu płuc i naczyń płucnych) do uszkodzenia płuc w COPD przyczyniają się również procesy nadmiernej proteolizy oraz stres oksydacyjny.

 

Głównymi zmianami patofizjologicznymi odpowiedzialnymi za objawy COPD są:

ü      nadprodukcja śluzu i upośledzenie oczyszczania rzęskowego,

ü      znaczne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe,

ü      rozdęcie płuc,

ü      upośledzenie wymiany gazowej.

ü      w końcowej fazie choroby dochodzi do stałej hipoksemii, rozwoju nadciśnienia płucnego, serca płucnego oraz hiperkapniczno-hipoksemicznej niewydolności oddechowej.

 

COPD rozpoznaje się na podstawie:

ü      wywiadów (m.in. dotyczących wieloletniego palenia tytoniu),

ü      nieswoistych objawów podmiotowych zgłaszanych przez chorych (przewlekły kaszel i odkrztuszanie plwociny, duszność początkowo wysiłkowa, nasilająca się z czasem, a potem duszność spoczynkowa)

ü      nieswoistych objawów przedmiotowych w zależności od stopnia zaawansowania choroby (wdechowe ustawienie klatki piersiowej, nadmiernie jawny wypuk, ściszony szmer pęcherzykowy, niekiedy świsty lub furczenia, wydłużony czas wydechu, zwłaszcza nasilonego oraz częsta utrata masy ciała w stadium zaawansowania choroby)

ü      we wczesnym okresie COPD można nie stwierdzić żadnych nieprawidłowości.

Warunkiem potwierdzenia rozpoznania COPD jest wykonanie badania spirometrycznego i stwierdzenie ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Kryterium rozpoznania COPD stanowi FEV1,/FVC (po inhalacji leku rozszerzającego oskrzela) < 70%.

Według Global Initiative for Chronic Obstractive Lung Disease 2005 (GOLD) oraz ATS/ERS 2004 wyróżnia się 4 stadia ciężkości COPD:

I: FEV, > 80% wartości należnej

II: 50% < FEV, < 80%

III: 30% < FEV, < 50%

IV: FEV, < 30% i/lub objawy niewydolności oddechowej; i/lub objawy niewydolności prawokomorowej serca.             

W COPD stwierdza się też:

ü      zmniejszenie dyfuzji gazów w płucach (zmniejszenie pojemności dyfuzyjnej płuc dla tlenku węgla w zaawansowanej rozedmie),

ü      zmniejszenie tolerancji wysiłku (np. w teście 6-minutowego marszu).

 

Diagnostyka:

·         Podstawowym badaniem obrazowym w ocenie COPD jest RTG klatki piersiowej (obniżenie i spłaszczenie kopuł przepony, zwiększenie przejrzystości płuc, .zmniejszenie lub brak rysunku naczyniowego na obwodzie płuca, powiększenie prawej komory i poszerzenie tętnic płucnych).

·         Tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości umożliwia dokładną ocenę typu rozedmy (rozedma śródzrazikowa lub całego zrazika płucnego) oraz ocenę lokalizacji i wielkości pęcherzy rozedmowych.

 

W badaniach laboratoryjnych często stwierdza się:

ü      zwiększenie liczby erytrocytów i hematokrytu (> 55%);

ü      w stadium niewydolności oddechowej — zmniejszenie wysycenia tlenem hemoglobiny czyli hipoksemię, następnie hiporkapnię i kwasicę oddechową. Za niewydolnością oddechową przemawia obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu — PaO2, < 60 mm Hg (z/lub bez PaCO2 > 50 mm Hg) podczas oddychania powietrzem atmosforycznym;             

ü      w plwocinie (w wypadku pojawienia się ropnej wydzieliny) można stwierdzić drobnoustroje wywołujące zaostrzenie COPD;

ü      w zaawansowanym stadium COPD stwierdza się (EKG i Echo-KG) cechy serca płucnego.

Przebieg naturalny COPD jest zmienny. Zazwyczaj przewlekły kaszel i odkrztuszanie poprzedzają o wiele lat ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Istnieją bardzo duże różnice osobnicze dotyczące tempa utraty FEV1. Na przyspieszone tempo utraty czynności płuc wpływają: kontynuowanie palenia tytoniu oraz zaostrzenia COPD. Na podstawie opracowanego ostatnio wskaźnika BODE uwzględniającego wskaźnik masy ciała (BMI), FEV1, nasilenie duszności w skali Medical Research Council (MRC) oraz dystans 6-minutowego marszu można najlepiej przewidywać ryzyko zgonu u pacjenta z COPD.

Diagnostyka różnicowa COPD obejmuje:

ü      astmę, rozstrzenie oskrzeli

ü      zarostowe zapalenie oskrzelików

ü      gruźlicę

ü      zastoinową niewydolność krążenia

ü      niektóre rzadkie choroby śródmiąższowe płuc

Za rozpoznaniem COPD przemawiają:

ü      początek objawów w wieku powyżej 40 lat

ü      wieloletnie palenie tytoniu,

ü      słabo dodatnia spirograficzna próba rozkurczowa

ü      brak dziennej zmienności szczytowych przepływów wydechowych (PEF)

ü      zmniejszenie transferu tlenku węgla w cięższych stadiach zaawansowania choroby.

W przebiegu COPD dochodzi do jej zaostrzeń. Zaostrzenie COPD to epizod w naturalnym przebiegu choroby charakteryzujący się:

ü      nasileniem duszności,

ü      kaszlem lub odkrztuszaniem plwociny,

ü      większymi niż zwykłe wahaniami zmian nasilenia tych objawów z dnia na dzień, uzasadniający zmianę leczenia

Najczęstszymi przyczynami zaostrzeń są:

ü      wirusowe lub bakteryjne zakażenia układu oddechowego,

ü      zatorowość płucna,

ü      wzrost zanieczyszczenia powietrza, niewydolność krążenia,

ü      zastosowanie w leczeniu β-adrenolityków bądź leków nasennych i/lub uspokajających.

ü      W części zaostrzeń nie udaje się ustalić ich przyczyny.

Leczenie

Leczenie COPD obejmuje następujące działania:

ü      całkowite zaprzestanie palenia tytoniu, będące jedynym sposobem zahamowania postępu choroby. Jeżeli nie udaje się tego osiągnąć metodami niefarmakologicznymi, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne u każdego chorego, u którego nie ma przeciwwskazań, podając preparaty nikotyny w różnej postaci w połączeniu z bupropionem lub bez bupropionu;

ü      leczenie przewlekłe stabilnej COPD;

ü      leczenie zaostrzeń COPD;

ü      rehabilitację;

ü      leczenie operacyjne.

Leczenie przewlekłe

Leczenie farmakologiczne stosuje się w celu zapobiegania chorobie i zmniejszania jej objawów, zmniejszenia częstości i ciężkości zaostrzeń, zwiększenia tolerancji wysiłku oraz w celu uzyskania poprawy ogólnego stanu zdrowia.

W leczeniu stabilnej COPD stosuje się dwie główne grupy leków,

ü      leki zmniejszające ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe (obturacja) — leki rozszerzające oskrzela

ü      oraz leki przeciwzapalne — glikokortykosteroidy wziewne.

Leczenie tlenem

Długotrwałe leczenie tlenem, zazwyczaj w warunkach domowych, jest wskazane u chorych w stadium IV choroby z:

ü      PaO2 < 55 mm Hg lub SaO2 < 88% albo

ü      PaO2 55-59 mm Hg, jeśli występują objawy nadciśnienia płucnego, obrzęki obwodowe wskazujące na zastoinową niewydolność serca lub czerwienica (hematokryt > 55%).

ü      W długotrwałym leczeniu tlenem PaO2, powinno utrzymywać się na poziomie równym lub większym niż 60 mm Hg lub SaO2, równym lub większym niż 90%.

Leczenie zaostrzeń

W zależności od ciężkości zaburzeń oddychania, dynamiki narastania objawów, odpowiedzi na leczenie wstępne i obecności chorób współistniejących wyróżnia się trzy stopnie ciężkości zaostrzeń, które równocześnie determinują miejsce leczenia chorego:

ü      stopień 1 — chorego można leczyć ambulatoryjnie;

ü      stopień 2 — konieczna jest hospitalizacja;

ü      stopień 3 — wymagane jest leczenie na oddziale intensywnej terapii ze względu na wystąpienie lub narastanie niewydolności oddechowej.

W zaostrzeniu COPD należy zastosować:

ü      krótkodziałający β2-mimetyk lub lek przeciwcholinergiczny z inhalatora ze spejserem lub w nebulizacji (u osób w podeszłym wieku bardzo korzystne jest zastosowanie obydwu leków);

ü      glikokortykosteroid doustny lub dożylny przez okres około 10-14 dni;

ü      należy rozważyć zastosowanie antybiotyków w wypadku podejrzenia zakażenia bakeryjnego);

ü      chorzy leczeni w szpitalu powinni otrzymywać tlen. W wypadku braku odpowiedzi na prawidłowe leczenie farmakologiczne i tlenoterapię (rozwój kwasicy — pH < 7.35 — i hiperkapni — PaCO2, > 50 mm Hg) wskazane jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nieinwazyjnej lub inwazyjnej;

ü      u chorego hospitalizowanego z powodu zaostrzenia COPD należy prowadzić dokładny bilans płynów w celu utrzymania odpowiedniego nawodnienia, zastosować profilaktykę przeciwzakrzepową oraz wspomaganie usuwania wydzieliny z dróg oddechowych (mechaniczne oklepywanie klatki piersiowej i drenaż ułożeniowy).

Rehabilitacja

Ważną rolę w postępowaniu w stabilnej postaci COPD przypisuje się rehabilitacji oddechowej. W ostatnich latach w dużych badaniach randomizowanych udowodniono skuteczność kompleksowej rehabilitacji oddechowej w leczeniu COPD. Do programu rehabilitacji kwalifikują się przede wszystkim chorzy, u których mimo optymalnego leczenia utrzymuje się duszność i zmniejszona tolerancja wysiłku. Program rehabilitacji nie może trwać krócej niż 2 miesiące. Ze względu na częstą utratę masy ciała (w tym zanik mięśni) bardzo istotne znaczenie ma prawidłowe leczenie dietetyczne.

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważnym elementem usprawniania chorych na COPD. U ćwiczących pacjentów stwierdzono zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego i zmniejszenie duszności - mimo braku poprawy czynności płuc. U chorych przeważnie nie można stosować większych wysiłków fizycznych, lecz nawet niewielka, systematycznie uprawiana aktywność fizyczna, jak spacer, jazda na cykloergometrze, ćwiczenia ogólnie usprawniające o miernym nasileniu - przynosi wiele korzyści i poprawia jakość życia pacjenta. Chorych trzeba namawiać do codziennej aktywności fizycznej, której oni często unikają w obawie przez pojawieniem się duszności.

Fizjoterapia oddechowa obejmuje:

ü      naukę prawidłowego oddychania (wdech przez nos, wydłużony wydech przez zwężone usta),

ü      ćwiczenia oddechowe torem przeponowym, dolnożebrowym mieszanym z wydłużoną fazą wydechu,

ü      naukę skutecznego kaszlu,

ü      przyjmowanie pozycji drenażowych - ćwiczenia drenażowe według Haasa.

ü      ponadto wykonuje się oklepywanie i rożnego rodzaju techniki masażu klatki piersiowej (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i wibracje).

ü      w przewlekłym zapaleniu oskrzeli stosuje się również inhalacje solankowe

Fizjoterapia oddechowa powoduje wyleczenie lub zahamowanie postępu procesu chorobowego, a więc zapobiega powikłaniom chorób płuc. W szczególności niewydolności oddechowej i niewydolności krążenia. Ćwiczenia oddechowe rozpoczęte we wczesnym okresie chorób płuc są duzo skuteczniejsze niż tradycyjne metody leczenia polegające tylko na podawaniu leków i wypoczynku.

Dużą role odgrywa prozdrowotna edukacja chorego dotycząca zmiany stylu życia, zaprzestania palenia papierosów, unikania infekcji i konieczności regularnego wykonywania zleconych ćwiczeń. Do ćwiczeń fizycznych i fizjoterapii oddechowej kwalifikuje lekarz na podstawie wyników badania fizykalnego i badań czynnościowych układu oddechowego. Podstawowymi badaniami czynnościowymi są badania spirometryczne, spirograficzne i gazometryczne krwi tętniczej. Duże znaczenie dla oceny stanu układu oddechowego mają próby wysiłkowe przeprowadzane na cykloergometrze lub bieżni elektrycznej. Próby wysiłkowe uzupełniają badania kliniczne. Analiza zmian poszczególnych wskaźników wentylacyjnych oraz parametrów układu krążenia tak w czasie wysiłku, jak i po jego zakończeniu pozwala na ustalenie pierwotnej przyczyny duszności wysiłkowej, która może występować zarówno w przebiegu chorób układu oddechowego, jak i kładu krążenia.

Psychoterapia. Duszność występująca w przebiegu CODP  jest zawsze dużym czynnikiem psychourazowym. Wyzwala ona uczucie lęku, niepewności co do dalszych losów, niewiarę w możność poprawy stanu zdrowia. Zadaniem personelu leczącego jest więc stałe oddziaływanie psychoterapeutyczne oraz wyrabianie czynnej postawy pacjenta wobec choroby. Dla poprawy nastroju i relaksu zaleca się stosować rozluźnienie mięśni według Vogenandy, trening autogenny Schulza, relaksację według systemu jogi.

 

Leczenie operacyjne

W COPD można zastosować następujące metody leczenia operacyjnego:

ü      wycięcie pęcherzy rozedmowych — bulektomia;

ü      operacja zmniejszenia objętości płuc:

ü      przeszczepianie pluc.

Gruźlica

Gruźlica (tuberculosis) jest chorobą zakaźną wywołaną przez prątki kwasooporne z grupy Mycobacterium tuberculosis.

Wegług Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1/3 ludzkości naszego globu, czyli około 1,9 mld ludzi, jest zakażona prątkiem gruźlicy. Na gruźlicę zachoruje w ciągu życia tylko 5-10% zakażonej populacji. Zakażenie prątkiem nie jest więc równoznaczne z rozwojem choroby.

W 2004 roku w Polsce zanotowano 9493 nowych zachorowań na wszystkie postaci gruźlicy (współczynnik zapadalności 26,3/100 000). Główną postacią była gruźlica płuc (90,1% wszystkich zachorowań), pozostałe to przypadki gruźlicy pozapłucnej.

Gruźlicę najczęściej przenosi się drogą kropelkową. W czasie ekspozycji osoba zdrowa wdycha tak zwane jądra kropelek, wielkości 1-5 μm, unoszące się w powietrzu, a zawierające prątki gruźlicy, wykrztuszane przez chorego prątkującego. Po zainhalowaniu prątków gruźlicy do płuc organizm rozwija w ciągu 6-8 tygodni odpowiedź immunologiczną, która lokalizuje proces zapalny ziarniniakowy i zapobiega rozwojowi pełnoobjawowej gruźlicy płuc.

U około 10% zakażonych w jakimś okresie ich życia rozwinie się gruźlica. Sprzyja temu:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin