Krajobraz Wyżyny Krakowsko.doc

(36 KB) Pobierz
Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

 

Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Scenariusz lekcji dla klasy 5


Cele

Wiadomości:

·         Uczeń wie, co to jest kras i wymienia formy rzeźby krasowej.

·         Wymienia nazwy charakterystycznych roślin.

·         Wymienia formy ochrony przyrody.

Umiejętności:

·         Wskazuje na mapie Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oraz ważniejsze miasta, rzeki.

·         Rozpoznaje i opisuje skałę wapienną.

·         Rozpoznaje podstawowe formy rzeźby krasowej.

·         Rozpoznaje charakterystyczną roślinność wyżyny.

Postawy:

·         Rozwija zainteresowania przyrodnicze.

·         Rozumie konieczność ochrony przyrody.

·         Aktywnie uczestniczy w lekcji.

Metody: Pokaz, praca z mapą, praca z podręcznikiem.

 

Formy pracy: Indywidualna i grupowa.

 

Środki dydaktyczne: Mapa Polski, atlasy, okazy skał wapiennych, ,przeźrocza, film, podręcznik.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

1.      Sprawy organizacyjno-porządkowe.

2.      Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji o wyżynach.

Faza realizacji:

1.      Pokazanie na mapie ściennej i określenie położenia geograficznego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

2.      Praca z atlasami:

·         odszukanie ważniejszych miast, rzek z mapy fizycznej Polski,

·         odszukanie skał występujących na omawianej wyżynie

3.      Pokaz skały wapiennej i omówienie procesów krasowych.

4.      Pokaz na przeźroczach i omówienie form krasowych.

5.      Podpisanie nacieków skalnych w jaskini na schemacie w zeszycie.

6.      Praca z atlasem:

·         odszukanie rzeki Prądnik, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego.

7.      Film o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - Charakterystyczne skałki, Szlak Orlich Gniazd.

8.      Praca z podręcznikiem:

·         zdjęcia charakterystycznej roślinności wyżyny.

Faza podsumowująca:

Rozwiązanie zadania:

Rozwiąż krzyżówkę i wyjaśnij znaczenie hasła głównego.

1.      Duże miasto na W.Krakowsko-Częstochowskiej.

2.      Inaczej jaskinie.

3.      Np. Lubelska i Śląska.

4.      Naciek skalny zwisający w jaskini.

5.      Rzeka, w dolinie której powstał Ojcowski Park Narodowy.

6.      Skała występująca na W.Krakowsko-Częstochowskiej.

Ocena aktywności uczniów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin