FAETON ŻÓŁTODZIOBY.doc

(4157 KB) Pobierz
FAETON ŻÓŁTODZIOBY

FAETON ŻÓŁTODZIOBY

----------------------------------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



Faetony  są nieodłącznie  związane z morzami  i oceanami  pasma tropikalnego i subtropikalnego. Całe  życie  spędzają latając  nad  otwartym morzem. W poszukiwaniu  pożywienia  przemierzają  nad wodą  setki  kilometrów. W swych  wędrówkach dostają  się  w regiony ubogie w ryby, których  unika większość  ptaków  morskich  Faetony jednak, ze względu  na swe  małe rozmiary, nawet  w takich  terenach mogą  się  nasycić. Faetonom  żółtodziobym,  podobnie jak  innym  ptakom  morskim wystarczy  jedna  dłuższa  wizyta na lądzie  rocznie – w porze  lęgowej. Przez  resztę  roku  ich  kręty  lot, przypominający  lot motyla, widać  daleko  nad  morzem, Te  eleganckie  ptaki  na przemian  machają  skrzydłami i szybują w powietrzu. Kiedy  faeton  żółtodzioby musi odpocząć, opuszcza  się na  wodę. Unosi  się na falach,  jakby  był  z korka. Wiosłuje  osadzonymi  w tyle  nogami, a długie  pióra  ogona ma  uniesione  w górę. Błyszczące  pióra  faetona żółtodziobego  mają czarne  plamy  na skrzydłach  i wokół oczu. Upierzenie  samców  w niektórych  regionach miewa  różowawy  odcień.

 

POŻYWIENIE

Faeton żółtodzioby  żywi  się małymi  lub średniej  wielkości  rybami, kalmarami i ośmiornicami. Ilość  ryb  w jego  jadłospisie  zmienia się  w różnych  porach  roku  i w różnych  latach. Dzięki  swym  akrobatycznym  umiejętnościom,  faeton  żółtodzioby może łowić  też ryby  latające. Wydaje  się nawet,  że je lubi.       

Kiedy  faeton  ujrzy  pod wodą  odpowiednią  zdobycz,  lata w miejscu, na wysokości około  dziesięciu  metrów poczym  rzuca  się do wody. Uderzenie o powierzchnię  wody łagodzą  poduszki powietrzne  umieszczone  pod skórą  na piersi. Dzięki  nim faeton  wynurza się  na powierzchnię  ze zdobyczą  w dziobie. Jego  dziób  jest  lekko wygięty  w dół, a obie  szczęki  mają  ostre  brzegi, dlatego  nie  wyślizgnie  się  mu nawet  śliska  zdobycz.   

 

 

 

 

 

CZY WIESZ,ŻE...

·     Faeton  żółtodzioby  najczęściej  łowi  o wiele  mniejszą  zdobycz niż dwaj  jego  więksi  krewni. Dzięki  temu  inne faetony  nie stanowią dla niego  konkurencji pokarmowej.

·     Nazwę  swą  zawdzięcza faeton  Faetonowi,  który w mitologii greckiej  był synem  boga słońca  Heliosa. Kiedyś chciał  sam  kierować  słonecznym rydwanem  swego ojca, ale nie dał sobie rady z zaprzęgiem i spowodował pożar nieba,  po czym zginął  od  gromu, zesłanego  przez władcę  bogów. Również  ptaki  faetony unoszą się wysoko nad oceanami, jakby chciały  dosięgnąć słońca. 

·     Jedna  lub  dwie  pary  faetonów  żółtodziobych gniazdowały  regularnie  na wyspach  Dry Tortugas  niedaleko  południowego  przylądka  Florydy,  oddalone  ponad  tysiąc  kilometrów  od tradycyjnych  kolonii tego gatunku.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin