PALCZAK.doc

(3486 KB) Pobierz





 



Palczak  żyje  najczęściej  samotnie w lasach deszczowych Madagaskaru. Jest  tak  płochliwy, że trudno badać jego  zwyczaje na wolności. Najczęściej porusza  się wysoko w koronach drzew lub przeszukuje niedostępne gąszcze bambusów. Potrzebuje do życia wysokich pni w  dżungli, gdzie znajduje dostatek pożywienia. W odróżnieniu od większości  innych małpiatek  palczak buduje sobie gniazdo,  niekiedy nawet  dwa  lub trzy.  Większość    życia  spędza  w gnieździe,  przykryty  puszystym ogonem. O zmroku budzi  się i pełen energii skacze i wspina się po gałęziach na swym terytorium. Ten  akrobata potrafi zawiesić się tylnymi nogami na gałęzi, przednie kończyny  ma więc wolne, może  nimi zbierać  pożywienie i przytrzymywać  je lub przeczesywać  swą długą  sierść. W nocy  palczaki  często  odważają się  na opuszczenie  drzew i z  wysoko uniesionym ogonem skaczą po ziemi. Sposób  poruszania się  po ziemi jest niezwykły, zwierzęta te stąpają bowiem na dłoniach. Ich palce są tak długie, że przeszkadzałyby w chodzeniu. Palczak wydaje niewiele  odgłosów, szykując pożywienia pochrząkuje, a  przestraszony – gwałtownie prycha.



Palczak zastępuje  na Madagaskarze dzięcioły, których tu nie ma, zjada bowiem larwy kózek i innych szkodników drzew. Kluczową rolę przy pozyskiwaniu pożywienia  odgrywa jego cienki  palec środkowy. 



Palczak stuka nim w korę  drzew zdradzający istnienie wewnątrz korytarza lub szelest larwy chrząszcza. Kiedy palczak określi położenie ofiary, swymi ostrymi siekaczami wybija otwór  w korze i cienkim palcem środkowym stara się wymacać  larwę i wyciągnąć  ją ostrym pazurem.  Silnych siekaczy  palczak używa też do nadgryzania  skorup orzechów kokosowych i innych, pni  bambusa, trzciny cukrowej i różnych nasion. Cienkim  palcem  ta rzadka małpiatka  wyskrobuje jadalny środek. Chętnie  pije też  mleko kokosowe. Palczakowi smakują słodkie owoce, nie  zapomina też nigdy o  rozłupaniu ich pestek.

 

·     Palczak  nazywany jest też ,,aj – aj’’, ponieważ, gdy zostanie zaskoczony wydaje taki  dźwięk.

·     Z tym niezwykłymi  zwierzętami związanych jest wiele legend. Tubylcy wierzą, że kiedy człowiek uśnie w dżungli, palczak może  mu  podsunąć poduszkę  z trawy. Jeśli poduszkę tę  znajdzie się po przebudzeniu pod głową, oznacza to wielkie bogactwo, ale  jeżeli będzie ona pod nogami – znalazcę spotka  klątwa. 

·     By zwiększyć  szanse palczaków na przeżycie w 1966 roku część ich populacji przewieziono na wysepkę Nosy Mangabe niedaleko wschodnich wybrzeży Madagaskaru. W tym rezerwacie palczaki mają  największą możliwość przeżycia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin