SZCZUR WĘDROWNY.doc

(1017 KB) Pobierz







Szczur  potrafi  się  przystosować  do każdego klimatu na ziemi, z wyjątkiem regionów polarnych. Tylko  mysz domowa występuje na jeszcze rozleglejszych obszarach. Szczury  występują we wszystkich typach środowiska i coraz liczniej pojawiają się  w bezpośredniej bliskości siedlisk rolniczych, na  wysypiskach miejskich lub w systemach kanalizacyjnych pod miastami. Jeśli mają możliwość,  osiedlają się w pobliżu wody, ponieważ  są bardzo zręcznymi pływakami. W miejscach  gęsto porośniętych roślinnością  szczur  wygrzebuje sobie liczne, połączone ze sobą tunele, często w  brzegach rowów lub w podobnych  miejscach. Szczury  wędrowne żyją w klimatach rodzinnych. Choć kolonia taka jest niewielka,  jej członkowie nie tolerują szczurów z innego klanu i zaciekle odganiają, a  nawet uśmiercają każdego intruza. Wewnątrz  kolonii panuje ścisła  hierarchia, to znaczy, że  wyżej postawione szczury tolerują obok siebie wyłącznie sobie równych. Członkowie klanu poznają się po  zapachu. Jeśli nie brak pożywienia, pojedyncze klany zajmują  najczęściej niewielkie terytoria, o średnicy zaledwie kilku metrów.

 



Szczur wędrowny  jest  rzeczywiście wszystkożerny. Wychodzi  na żer głównie w nocy, ale można go ujrzeć już o zmroku. Nie ma wprawdzie najlepszego wzroku, ale rekompensuje sobie  ten brak znakomitym węchem, który zawsze pomaga mu znaleźć coś do zjedzenia.



Szczury  chętnie jedzą różne zboża, składowane w workach w spichlerzach lub na polach. Zjadają też dużo pokarmów zwierzęcych. Polują na inne małe gryzonie i urozmaicają  sobie czasem jadłospis, wyprawiając się do kurników, gdzie atakują kury lub młode kaczki. Jeśli są głodne, odważają się nawet atakować  zwierzęta wielkości  królika. Podobnie jak inne gryzonie cały czas wszystko  ogryzają, ponieważ muszą sobie ścierać stale rosnące  siekacze. 

 

·     Jedna  para  szczurów wędrownych może w ciągu roku mieć ponad 40 potomków.

·     Zwierzęta  doświadczalne, znane jako białe szczury  laboratoryjne,  to właśnie szczury wędrowne.

             

·     Wraz ze szczurami przywieziono do Europy przenoszącą bakterie dżumy pchłę szczurzą, która w XIV w. Według niektórych źródeł  spowodowała  śmierć aż 25 milionów ludzi (inne źródła podają  niższą liczbę). W związku  z ówczesnym niskim poziomem higieny, pchła z łatwością przesiedliła się na ludzi, a wraz z nią  również i dżuma. Chorobę tę nazywano wówczas ,,zarazą  morową’’. Epidemia dżumy  w Europie  na długie dziesięciolecie wyludniła wówczas wielkie obszary. Dżumę  szczury przenosiły  i później. Jeszcze na początku XX wieku  w Indiach dżuma była bardzo  poważnym problemem. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin