Pierwsze czworoboki.doc

(36 KB) Pobierz

Pierwsze czworoboki

 Jeżeli masz już podstawowe umiejętności planujesz pewnie przejechanie pierwszego w Twoim życiu czworoboku. W niskich konkursach oceniany jest rysunek czyli poprawność wykonania zadania, rozluźnienie, rytm i harmonia jeźdźca i konia. To coś co możesz  wypracować u siebie w domu na każdym koniu – wcale nie musi on mieć kłusa takiego, że zarzuca sobie nogi za uszy, a galop powala wszystkich na łopatki. Na pewno możesz pracować nad wjazdem na czworobok i zatrzymaniem. Wśród znawców panuje powiedzenie:„jeżeli za wjazd i zatrzymanie nie dostaniesz 8 pkt możesz tylko winić za to siebie”. Zwróć uwagę na przejścia, prawdopodobnie wykonujesz ich kilkadziesiąt podczas jazdy. Jeżeli na 30 przejść 27 zrobisz bez kontroli i pracy nad właściwym wykonaniem a 3 pozostałe będą zaplanowane i dołożysz wszelkich starań by były prawidłowe to tak naprawdę niewiele to mówi koniowi o tym jakich przejść od niego wymagasz. Staraj się każde przejście przygotować jakby właśnie ono miało być oceniane. Wykonujemy jakieś zadanie np. wydłużenie kroku, koń je wykonał poprawnie, nie wiele myśląc przerywany i bezmyślnie przechodzimy do stępa nie przywiązując wagi w jaki sposób. Jeżeli chcesz konia nagrodzić każde zadanie kończ właściwym przejściem i dopiero daj wodze i pochwal. Nawet jak koń „zabiera” się z Tobą poświęć wiele uwagi by zatrzymać go prawidłowo tak byś czuł, że zad konia podjeżdża pod Twoje pośladki, że koń dochodzi do Twojej ręki. Jeżeli na 30 przejść 29 zrobisz dobrze, a jedno w złości zaciągając pysk konia osiągasz to, że koń zaczyna tracić zaufanie do Ciebie. To tylko od Ciebie zależy czy będziesz się kontrolował tak by budować w koniu zaufanie do Twojej ręki.

Trenując masz okazje przygotować każde przejście i zrobić je dopiero jak czujesz, że koń jest gotowy. Jadąc czworobok masz za zadanie zrobić przejście w odpowiednim miejscu nie zawsze jesteś w stanie tak konia przygotować by przejście było rewelacyjne dlatego oprócz przejść po dokładnym przygotowaniu ćwicz także przejścia w punkcie. Będziesz mógł poznać swojego partnera, wiedzieć jak reaguje w poszczególnych sytuacjach, eksperymentuj by uzyskiwać jak największą harmonię i byś potrafił robic dobre przejścia nawet jeżeli koń ma jakiś problem.

Równie ważny jest rysunek. Czy jesteś pewien, że masz wyobrażenie przestrzenne wykonywanych figur. Jeżeli ktoś poprosi Cię o koło o średnicy 15 metrów dasz radę je wykonać dokładnie. Weź ze znajomym sznurek i rysujcie różne koła i wolty, półwolty na czworoboku( jedna osoba stoi w środku a druga zatacza wokół niej okrąg o odpowiednim promieniu -rys). w ten sam sposób możesz również dokładnie określić w jaki sposób wjeżdżać narożniki w poszczególnych klasach. W „Akademii jeździeckiej” -  W. Pruchniewicz -  znajduje się wykaz figur na ujeżdżalni. Poświęć czas by przejść po czworoboku kilka razy i wykonać je bez konia. Podziel sobie czworobok wzdłuż na linie ćwiartkowe ( pomoże Ci to w ustaleniu odległości). To zadanie, nad którym możesz popracować sam a co jest podstawą dobrze przejechanego czworoboku.

 Tak samo jak w skokach podstawą jest patrzenie na następną przeszkodę tak samo na czworoboku musisz patrzeć gdzie jedziesz. Pomaga to koniowi domyśleć się co od niego wymagasz. Jeżeli byłeś kiedykolwiek na zawodach skokowych widziałeś pewnie, ze zawodnicy przed przejazdem wchodzą na parkur, idą zgodnie z tym jak mają zamiar pojechać. Odmierzają odległość pomiędzy kolejnymi przeszkodami. Dobry skoczek zna doskonale długość fuli swojego konia i jest w stanie tak rozplanować najazd na każdą przeszkodę by odskok wypadł optymalnie. Ujeżdżeniowcy często zapominają, że powinni znać długość wykroku konia a także czas reakcji na pomoce wstrzymujące i popędzające tak by dobrze zaplanować przejazd. Kiedy wyrobisz sobie „oko” będziesz w stanie skorygować przejazd. Dr Klimke był w stanie powiedzieć ile fuli robi jego koń na długiej ścianie. Zapewne dzięki tej umiejętności kyra kyrklund wybrnęła z opresji gdy podczas …… spłoszył się jej koń a ona i tak zrobiła 15 zmian co fule zachowując rytm. Znając długość wykroku konia jesteś w stanie przygotować odpowiednio wcześnie lotną zmianę nogi w danym punkcie. Spróbuj wykonać następujące ćwiczenie ( jechać po wolcie – policz ile fule wykonałeś, spróbuj stopniowo dodawać lub odejmować fule nie gubiąc rytmu. Licz fule galopu czy kroki w kłusie podczas robienia ciągów czy ZIk-  zaków  każdy krok jest równy i regularny i na którą stronę koń się bardziej usztywnia a co za tym idzie jego ruch staje się mniej obszerny. Ucząc się programu przejazdu Dobrze jest przejść przez czworobok w taki sposób tak jak planujesz pojechać uświadomi Ci to jaką odległość musisz pokonać i przede wszystkim nauczy patrzyć w kierunku w którym się poruszasz a co za tym idzie poprawnie wykonywać figury na ujeżdżalni. Jeżeli na koniu w myślach odtworzysz program znacznie łatwiej będzie Ci prowadzić konia i zapamiętać przejazd.

  Pilnuj rozluźnienia i rytmu. Twój przejazd nie ma wyglądać jakbyś przez cztery minuty chaotycznie szukał wyjścia z czworoboku.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin