scenariusze praktyki.doc

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć:

 

 

Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6 lat

 

Temat tygodnia: Życie w lesie

 

Temat dnia: Zwierzeta w lesie

 

Cele ogólne:

·         kształtowanie kompetencji przyrodoznawczych dziecka

·         kształtowanie prawidłowych postaw wobec zwierząt

·         zrozumienie zmian zachodzacych w przyrodzie

·         rozbudzanie aktywności fizycznej dziecka

·         wdrażanie do aktywnego myślenia

·         rozwijanie wyobraźni

·         rozwijanie umiejętności pracy w grupie

·         rozbudzanie wrażliwości

·         kształtowanie kompetencji językowych dzieka

·         kształtowanie

 

Cele lekcji:

Uczeń:

·         rozwiąże zagadki o zwierzętach

·         odpowie na zadawane pytania

·         nasladuje zachowanie i sposoby poryszania się zwierząt

·         porówna rysunki dokonując analizy

·         rozpozna zwierzęta leśne na obrazkach

·         dopasuje nazwy zwierząt do ich miejsca zamieszkania

·         usprawni swój narząd mowy

·         odgadnie konturowe sylwety

·         rozpozna cień zwierzecia leśnego

·         wymieni charakterystyczne cechy ptaków i ssaków leśnych

 

Metody: samodzielnego dochodzenie do wiedzy, praktyczne, poglądowe, słowne

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne: zagadki o zwierzętach leśnych, karty pracy, rysunki i plakaty ze zwierzętami 

 

Przebieg zajęć:

 

              1. Moment startowy: Dzieci wchodzac do sali, znajdują na podłodze kopertę zaadresowaną do nich. Nauczycielka czyta dzieciom list (Załącznik nr 1)

              2. "Aby pomóc zwierzetom musimy najpierw się czegoś o nich dowiedziec." Wyhowawzyni prowadzi z dziemi rozmoe symulowaną na temat tego: zy były kiedyś w lesie? Czy udalo im się zobaczy jakiegoś zwierzęta leśne? Jesli tak, to jakie? Jak myśla w jakich miejscach moga mieszkać te zwierzęta, co jedzą? (Jako nawiązanie do kolejnego ćwiczenia.

              3. Przeprowadzenie z dziećmi gimnastyki buzi i języka na wesoło. "śniadanie sarenki- ćwiczenia usprawniające narzady mowy. (załącznik nr 2)

              4. "Nasladowanie zwierząt"- nauzycielka zachęca dzieci do wspólnej zabawy, która polega na odtwarzaniu ruchów i odgłosów zwierząt. Nauzycielka kolejno prezentuje obrazki zwierząt, które maja być naśladowane (załacznik nr4).

              5. Dopasowywanie odpowiednich plakietek zwierząt z ich miejscem zamieszkania (praca w grupach, załącznik nr 3)

              6. Ćwiczeniespostrzegawczości wzrokowej na kartach pracy, poprzez łązenei w pray rysunku zwuerzęcia z jego cieniem (załacznik nr 5)

              7. Rozwiązywanie zagadek i wyszukiwanie obrazka z danym zwierzątkiem (załącznik nr6)

              8. Wspólna nauka wierszyka "Dzik" Jana Brzechwy, śpiewanie piosenki.

              9. Pożenanie.

 

 

 

Scenatiusz zajęć:

 

Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6 lat

 

Temat tygodnia: Życie w lesie

 

Temat dnia: „Gdzie mieszkają zwierzęta???”

 

Cele ogólne:

              -podnoszenie świadomość na temat życia zwierząt leśnych             

              -rozwijanie umiejętności zdobywania i wykorzystywania informacji

              -rozwijanie zaciekawienia otaczającym światem, potrzeby wyjaśniania i przeżywania

              -uwrażliwienie dziecka

              -uświadomienie równości wszystkich stworzeń na ziemi

              -bogacenie słownictwa uczniów o pojęcia związane z życiem zwierząt o wyrazy określające ich miejsca spoczynku.

              -poznają niektóre gatunki zwierząt chronionych w Polsce

              - usprawnianie zdolności manualnych dziecka

              - rozwijanie małej motoryki

              - rozwijanie dużej motoryki

 

 

Cele operacyjne:

   Uczeń:

omówi i zaprezentuje charakterystyczne zachowanie niektórych gatunków zwierząt (niedźwiedź, sowa, sarenka, zajęczek);

wymieni i pokaże na obrazku miejsce zamieszkiwania wyżej wymienionych zwierząt, dopasuje obrazki;

niesie zgodnie z własnymi możliwościami pomoc zwierzętom;

poznają podstawy ochrony przyrody;

wymieni przyczyny ochrony przyrody

wyjaśni czym jest ochrona przyrody

wyjaśni rolę jaka odrywa w Polsce Polska czerwona księga zwierząt;

wytłumaczy stwierdzenie, że wszystkie stworzenia na ziemi są równe;

ćwiczy koordynację ruchową i słuchową.

wykona z plasteliny model ulubionego zwierzęcia

 

 

Metody: samodzielnego dochodzenia do wiedzy, waloryzacyjne, praktyczne, poglądowe, słowne, plastelina

 

Formy pracy: jednolita, indywidualna, w grupach.

             

Środki dydaktyczne: ilość szarf odpowiadająca ilości uczniów w klasie, odtwarzacz CD, płyta z wesoła muzyką.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Moment startowy: Nawiązanie do poprzednich zajęć: Pamiętacie jak wspominalismy o tym gdzie mieszkają zwierzęta? Pokazcie mi prosze gdzie mieszka ... (karta pracy nr    ). Nawiazanie do zabawy ruchowej.

 

2. Zabawa ruchowa: „Myszki do norek”- w miarę ładnej pogody wychodzimy z uczniami na boisko szkolne, na ziemi rozkładamy pojedynczo szarfy w rozsypce, cała zabawa odbywa się przy dźwiękach muzyki, uczniowie biegają po całym boisku na dźwięk gwizdka zwiastującego nadejście kota uciekają do swoich „norek”, nauczycielka krąży po boisku i zabiera pojedynczo szarfy, wygrywa osoba, która najdłużej zostanie na polu bitwy z kotem.                                          3. Dyskusja okrągłego stołu:

ü              Dlaczego warto chronić przyrodę?

ü              Co to jest ochrona przyrody?

ü              Skąd mamy wiedzieć, które zwierzęta w Polsce są chronione a, które nie??

ü              Czy wszystkie stworzenia na ziemi są równe??

ü              Co to znaczy ze są równe??

ü              Jeśli nie są to. dlaczego???

ü              Co się stanie. jeśli skrzywdzimy jakieś zwierze??

4. Zajęcia plastyczne: Wymodeluj z plasteliny swojego ulubionego zwierzaka.

5. Pożegnanie

 

 

Scenatiusz zajęć:

 

Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6 lat

 

Temat tygodnia: Życie w lesie

 

Temat dnia: Ptaki leśne

 

Cele ogólne:

              - poszerzanie wiedzy na temat zwierzat leśnych

              - wdrażanie do zapoznania się z gatunkami najcześciej spotykanych ptaków

              - poznanie cech charakterystycznych najpopularniejszych ptaków

              - doskonalenie umiejętności obserwacji

              - kształtowanie komptenetncji przyrodoznawczych dziecka

              - kształtowanie precepcji wzrokowej, dużej i małej motoryki

 

Cele opreacyjne:

      Uczeń:

              - wypowie się na temat ilustracji, własnych doświadczeń i skojarzeń

              - pozna nazwy wybranych ptaków

              - ułozy puzzle z sylweta ptaka

              - zapozna się z wyglądem wybranych gatunków ptaków

              - stworzy swobodną komozycję ruchową przy muzyce

 

Przebieg zajeć:

1. Stworzenie sytuacji dydaktycznej: Uczniowie siedząc wkole wewnatrz, którego znajdują się obrazki z sylwetami ptaków, wybierają te, które widzieli i które potrafią nazwać.

2. Utrwalanie nazw ptaków. Wymiana poglądow z dziećmi na temat wyglądu ptaka, uzupełnienie informacji o ciekawostki związane z danym gatunkiem. (pomoce dla nauzyciela)

3. Zabawa "Witam, jakim jesteś ptakiem?" Dzieci podchodza do siebie mówią swoją nazwe ptaka, gdzie spędzają zime, poraz jakąś ciekawostke o sobie. Gatunek ptaka przchodzi z jednego dzieckana drugie, na sygnał ZIMA! dzieci musza się dobrze podzielic na te które zostaja na zime w Polse i te, które odlatuja do ciepłych krajów (lewo - prawo).

Układanie puzzli z sylwetami ptaków (zał 3). Naklejanie ałości obrazka na kartkę i pokolorowanie go.

4. Pożegnanie.

 

 

Scenatiusz zajęć:

 

Grupa wiekowa: 3, 4, 5, 6 lat

 

Temat tygodnia: Życie w lesie

 

Temat dnia:Planowanie wycieczki

 

Cele ogólne:

              -rozbudzenie u dzieci wrażliwości na los i potrzeby zwierząt;

              -prowokowanie sytuacji edukacyjnych uświadamiających dzieciom konieczność systematycznego dokarmiania zwierząt;

              -kształtowanie kompetencji matematycznych;

              -rozwijanie myślenia logicznego;

              -kształtowanie kompetencji językowych;

              -rozwijanie poszanowania dla wszystkich stworzeń;

              -rozwijanie wyobraźni.

 

Cele operacyjne:

              Uczeń:

              -rozumie potrzebę dokarmiania zwierząt leśnych w zimie,

              -rozpozna ślady zwierząt pozostawione na śniegu,;

              -wykorzysta zdobyte informacje;

              -rozwinie się manualnie, intelektualnie;

              -rozwinie umiejętność radzenia sobie w terenie;

              -rozwinie samodzielność, umiejętność kojarzenia, wnioskowania;

              -rozwinie myślenie schematyczne, jak i ilustruje je;

 

 

Metody: samodzielnego dochodzenia do wiedzy, waloryzacyjne, praktyczne, poglądowe, słowne

 

Formy pracy: jednolita, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin