Daanosaurus (daanozaur)
długość:
?
masa:
czas:
161-145 Ma
miejsce:
Chiny
klasyfikacja:
Dinosaura Saurischia Sauropodomorpha Sauropoda Eusauropoda Neosauropoda? Macronaria? Titanosauriformes? Brachiosauridae?
Daanozaur (Daanosaurus zhangi Ye, Gao & Jiang, 2005) to późnojurajski zauropod z Chin. Niektórzy klasyfikują tego euzauropoda w obrębie brachiozaurów. Najwięcej podobieństw wykazuje do rodzaju Bellusaurus, co nie powinno dziwić, gdyż oba rodzaje opierają się na materiale młodocianych osobników. Daanozaur znany jest z czaszki i szkieletu pozaczaszkowego (kręgi, kości kończyn).
nazwa:
autor opisu:
rok opisania
Daanosaurus zhangi
Ye, Gao i Jiang
2005
Daanosaurus zhangi. A) Kość ciemieniowa i frontalna w widoku dorsalnym; B) żuchwa w widoku zewnętrznym.
Dacentrurus (dacentrur)
7-10 m
3-5 t
157-150 (do 142?) Ma
Wielka Brytania (Kimmeridge Clay), Portugalia (?)
Dinosaura Ornithischia Thyreophora Stegosauria Stegosauridae
Dacentrurus ("bardzo ostry ogon") to duży, bazalny stegozauryd znany z późnej jury i wczesnej kredy z terenów Europy. Jest to pierwszy znaleziony przedstawiciel Stegosauridae, a jego poprzednia nazwa - Omosaurus, okazała się być zajęta przez inny organizm. Niektórzy sugerują, że powinien on tworzyć swoją własną rodzinę - Dacentruridae. Chociaż często pisze się o nim jako o niewielkim stegozaurydzie, to niektóre jego pozostałości sugerują długość zwierzęcia na 10 m! Więc mógł być większy od słynnego rodzaju Stegosaurus, który mierzył 9 m długości i występował na terenie Ameryki Północnej w tym samym czasie co dacentrur. Dacentrurus posiadał podwójny rząd niewielkich, trójkątnych kolców na grzbiecie i cztery pary kolców na ogonie, podobnie jak Kentrosaurus. Miał także typowy dla stegozaurydów tzw. "thagomizer" na końcu ogona - były to cztery ostre kolce służące do obrony przed wielkimi drapieżnikami, jak Allosaurus czy Torvosaurus.Odnalezione szczątki zaliczone do rodzaju Dacentrurus z Francji i Hiszpanii są zbyt fragmentaryczne aby określić przynależność gatunkową, a nawet rodzajową. Nieco bardziej kompletny materiał z Portugalii różni się nieznacznie od holotypu dacentrura i pochodzi z młodszych osadów (wczesny berias - 145-142 Ma). Łącznie znaleziono tam 5 osobników. Decentrur wciąż pozostaje mało znany. Jak u innych prymitywnych stegozaurydów, jego kończyny przednie były dość długie w porównaniu do tylnych. Analizy kladystyczne wskazują, że Dacentrurus jest najbardziej bazalnym przedstawicielem rodziny Stegosauridae i jako jedyny wśród nich nie należy do podrodziny Stegosaurinae. Dacentrurus Lucas, 1902 =Omosaurus Owen, 1875 (non Leidy, 1856) =Dacentrurosaurus Hennig, 1925 Dacentrurus armatus (Owen, 1875) =Omosaurus armatus Owen, 1875 =Stegosaurus armatus (Owen) Lydekker, 1890 =Omosaurus lennieri Nopcsa 1911a =Dacentrurosaurus armatus (Owen) Hennig, 1925
Dacentrurus
Lucas
1902
Dacentrurus armatus
Owen
1875
Dacentrasaurus (dacentrazaur)
Dacentrasaurus = Dacentrurus
Dachongosaurus/Dachungosaurus (daczongozaur/daczungozaur)
193-183 Ma
Dinosaura Saurischia Sauropodomorpha Sauropoda
Dachongosaurus (lub Dachungosaurus) to zauropod z wczesnej jury znaleziony na terenie obecnych Chin. Nazwa znaczy "jaszczur z Dachung". Być może należał do cetiozaurów, grupy prymitywnych zauropodów. Zapewne, tak jak inne zauropody, był roślinożerny.
"Dachongosaurus" (N.N.)
Zhao
1986
"D. yunnanensis" (N.N.)
Dakotadon (dakotadon)
?8-9 m
?3 t
130-125 Ma
USA (Dakota Południowa)
Dinosauria Ornithischia Genasauria Neornithischia Cerapoda Ornithopoda Iguanodontia Ankylopollexia Iguanodontoidea Iguanodontidae?
Dakotadon to rodzaj iguanodontyda(?), który początkowo uznawany był za osobnika rodzaju Iguanodon, jako jeden z jego gatunków - Iguanodon lakotaensis (Weishampel i Bjork, 1989). Nazwa dinozaura pochodzi od określenia, jakim został początkowo ochrzczony- angielskie "Dakota Don", co można na język polski przetłumaczyć jako "Mafiozo z Dakoty". Holotyp dakotadona (SDSM 8656) to wyłącznie fragmenty czaszki. Miejsce znalezienia: formacja Lakota, Południowa Dakota (USA). Szczątki zwierzęcia datowane są na czas 130-125 milionów lat (barrem). Dakotadon jest już drugim gatunkiem rodzaju Iguanodon, który został przez Gregory’ego Paula podniesiony do rangi odrębnego rodzaju. W 2006 roku ten sam paleontolog opisał Mantellisaurus atherfieldensis, znanego wcześniej jako Iguanodon atherfieldensis. Dakotadona uznano za odrębny rodzaj na podstawie cech bardziej prymitywnych od iguanodona oraz zbliżających go do rodzaju Camptosaurus. Diagnoza: Wewnętrzna krawędź kości przedszczękowej nie leży poniżej k. szczękowej. Szczękowy wyrostek k. przedszczękowej głęboki. Wnęka na grzbietowym kontakcie kości nosowych. Grzbietowy wierzchołek k. szczękowej w pobliżu jej środka. Okno przedoczodołowe i towarzyszące mu zagłębienie duże. Kość łzowa długa, nie kontaktuje się z tylną częścią k. szczękowej za zagłębieniem okna przedoczodołowego (rozdzielone przez kość jarzmową). K. zębowa umiarkowanie głęboka, diastemy brak. Liczba zębów w kości szczękowej wynosi 19.Dakotadon lakotaensis Weishampel i Bjork, 1989/ Paul, 2007 =Iguanodon lakotaensis Weishampel i Bjork, 1989
Dakotadon
Paul
2007
Dakotadon lakotaensis
Weishampel i Bjork/ Paul
1989/2007
Rekonstrukcja czaszki Dakotadon na podstawie odnalezionych fragmentów.
Dalianraptor (dalianraptor)
30 cm
poniżej 1 kg
ok. 120 Ma (110 Ma?1)
Chiny (formacja Jiufotang; prowincja Liaoning)
Dinosauria Saurischia Theropoda Tetanurae Maniraptora Eumaniraptora Aves?
Dalianraptor to bardzo prymitywny, wczesnokredowy ptak z Chin spokrewniony prawdopodobnie z Archaeopteryx i Shenzhouraptor. Od tego drugiego, znanego z tej samej formacji, różnią go dużo krótsze przednie kończyny i dłuższy pierwszy palec. Prawdopodobnie nie był zdolny do lotu. Skamieniałość zawiera czaszkę, która wiele mówi o trybie życia zwierzęcia i pokrewieństwie z innymi teropodami. Być może nie był jednak ptakiem, a dinozaurem spokrewnionym z dromeozaurydami. Nie wiadomo wiele na temat jego diety, możliwe, że tak jak jego krewniak szenzouraptor był roślinożerny. Jego szczątki znaleziono w najmłodszej części grupy Jehol - w formacji Jiufotang. Żył wśród innych ptaków jak np. Cathayornis, Chaoyangia i dinozaurów, jak Psittacosaurus.
Dalianraptor cuhe
Gao i Liu
Obrazek przedstawiający Shenzhouraptor, Dalianraptor wyglądał podobnie, miał jednak krótsze przednie kończyny i dłuższy pierwszy palec.
"Damalasaurus" ("damalazaur")
"Damalasaurus" to nieformalna nazwa rodzajowa zauropoda z srodkowej jury sprzed 175-160 Ma lat temu. Jego klasyfikacja nie jest znana. Szczątki "Damalasaurus" zostały odkryte w Chinach. Gatunki: "Damalasaurus laticostalis" i "D. magnus" opisane przez Zhao w roku 1985.
"Damalasaurus laticostalis"
1985
"Damalasaurus magnus"
Dandakosaurus (dandakozaur)
Dandakosaurus indicus (Yadagiri, 1982)- nomen dubium- gatunek teropoda odnalezionego w Indiach. Żył między 183, a 175 milionami lat we wczesnej jurze. Na początku zaklasyfikowano go do neoceratozaurów. Później uznano go za bazalnego tetanura.
Dandakosaurus indicus
Yadagiri
1982
Danubiosaurus (danubiozaur)
Danubiosaurus = Struthiosaurus
Danubiosaurus anceps (1)
Bunzel
1871
Danubiosaurus anceps (2)
Daptosaurus
Daptosaurus = Deinonychus
Dashanpusaurus (daszanpuzaur)
damian_lewandowski