rachunkowość budżetowa jsfp.rtf

(19 KB) Pobierz

 

brzmienie pierwotne (od 2006-08-24)

 

 

Rozporz¹dzenie Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowoœci oraz planów kont dla bud¿etu pañstwa, bud¿etów jednostek samorz¹du terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych

z dnia 28 lipca 2006 r. (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)

Na podstawie art. 17 ust. 3 pkt 1ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104i Nr 169, poz. 1420oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319i Nr 104, poz. 708) zarz¹dza siê, co nastêpuje:

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

§ 1. Rozporz¹dzenie okreœla szczególne zasady rachunkowoœci oraz plany kont dla:

 

1) bud¿etu pañstwa;

 

2) bud¿etów jednostek samorz¹du terytorialnego;

 

3) jednostek bud¿etowych;

 

4) zak³adów bud¿etowych;

 

5) gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych;

 

6) jednostek bud¿etowych maj¹cych siedzibê poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

 

§ 2. Ilekroæ w rozporz¹dzeniu jest mowa o:

 

1) ustawie o rachunkowoœci - rozumie siê przez to ustawê z dnia 29 wrzeœnia 1994 r. o rachunkowoœci (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z póŸn. zm.[1]);

 

2) ustawie o finansach publicznych - rozumie siê przez to ustawê z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych;

 

3) jednostce - rozumie siê przez to jednostki wymienione w § 1 pkt 1-5;

 

4) placówce - rozumie siê przez to jednostkê wymienion¹ w § 1 pkt 6;

 

5) œrodkach trwa³ych - rozumie siê przez to œrodki, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15ustawy o rachunkowoœci, oraz œrodki trwa³e stanowi¹ce w³asnoœæ Skarbu Pañstwa lub jednostki samorz¹du terytorialnego, w stosunku do których jednostka wykonuje uprawnienia w³aœcicielskie, niezale¿nie od sposobu ich wykorzystania.

 

§ 3. Jednostki prowadz¹ rachunkowoœæ zgodnie z przepisami o rachunkowoœci i ustawy o finansach publicznych, z uwzglêdnieniem zasad szczególnych okreœlonych w rozporz¹dzeniu.

Rozdzia³ 2. Szczególne zasady rachunkowoœci dla bud¿etu i jednostek

§ 4. W celu ustalenia nadwy¿ki lub niedoboru bud¿etu operacje gospodarcze dotycz¹ce dochodów i wydatków bud¿etu pañstwa oraz dochodów i wydatków bud¿etów jednostek samorz¹du terytorialnego s¹ ujmowane w ksiêgach rachunkowych na odrêbnych kontach ksiêgowych w zakresie faktycznych (kasowo zrealizowanych) wp³ywów i wydatków dokonanych na bankowych rachunkach bud¿etów oraz rachunkach bie¿¹cych dochodów i wydatków bud¿etowych jednostek bud¿etowych, z wyj¹tkiem operacji szczególnych, okreœlonych w odrêbnych przepisach.

§ 5. 1. Œrodki trwa³e stanowi¹ce w³asnoœæ Skarbu Pañstwa lub jednostki samorz¹du terytorialnego otrzymane nieodp³atnie, na podstawie decyzji w³aœciwego organu, mog¹ byæ wycenione w wartoœci okreœlonej w tej decyzji.

2. Œrodki trwa³e oraz wartoœci niematerialne i prawne umarza siê i amortyzuje, przy zastosowaniu stawek okreœlonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo stawek okreœlonych przez dysponenta czêœci bud¿etowej lub zarz¹d jednostki samorz¹du terytorialnego.

3. Jednorazowo, przez spisanie w koszty w miesi¹cu przyjêcia do u¿ywania, umarza siê:

 

1) ksi¹¿ki i inne zbiory biblioteczne;

 

2) œrodki dydaktyczne, w tym tak¿e œrodki transportu, s³u¿¹ce do nauczania i wychowania w szko³ach i placówkach oœwiatowych;

 

3) odzie¿ i umundurowanie;

 

4) meble i dywany;

 

5) inwentarz ¿ywy;

 

6) pozosta³e œrodki trwa³e (wyposa¿enie) oraz wartoœci niematerialne i prawne, o wartoœci nieprzekraczaj¹cej wielkoœci ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne s¹ uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartoœci w momencie oddania do u¿ywania.

 

4. Nie umarza siê gruntów oraz dóbr kultury.

5. Wartoœæ pocz¹tkowa œrodków trwa³ych i dotychczas dokonane odpisy umorzeniowe podlegaj¹ aktualizacji zgodnie z zasadami okreœlonymi w odrêbnych przepisach, a wyniki aktualizacji s¹ odnoszone na fundusz.

6. Dobra kultury i zapasy wojenne podlegaj¹ inwentaryzacji wed³ug zasad okreœlonych w odrêbnych przepisach.

7. Grunty, budynki i budowle podlegaj¹ inwentaryzacji w sposób okreœlony w przyjêtych przez jednostkê zasadach rachunkowoœci.

§ 6. Rzeczowe sk³adniki maj¹tku obrotowego wycenia siê na dzieñ bilansowy wed³ug ich wartoœci wynikaj¹cych z ewidencji.

§ 7. 1. Nie dokonuje siê odpisów aktualizuj¹cych nale¿noœci z tytu³u dochodów i wydatków bud¿etowych, a odpisy aktualizuj¹ce nale¿noœci na rzecz funduszy tworzonych na podstawie ustaw obci¹¿aj¹ fundusze.

2. Odsetki od nale¿noœci i zobowi¹zañ, w tym równie¿ tych, do których stosuje siê przepisy dotycz¹ce zobowi¹zañ podatkowych, ujmuje siê w ksiêgach rachunkowych w momencie ich zap³aty lub pod dat¹ ostatniego dnia kwarta³u w wysokoœci odsetek nale¿nych na koniec tego kwarta³u.

3. Nale¿noœci i zobowi¹zania oraz inne sk³adniki aktywów i pasywów wyra¿one w walutach obcych wycenia siê nie póŸniej ni¿ na koniec kwarta³u, wed³ug zasad obowi¹zuj¹cych na dzieñ bilansowy.

§ 8. 1. Jednostki zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych mog¹ umarzaæ i amortyzowaæ œrodki trwa³e oraz wartoœci niematerialne i prawne jednorazowo za okres ca³ego roku, natomiast jednostki rozliczaj¹ce podatek dochodowy od osób prawnych za inne okresy ni¿ okresy miesiêczne - jednorazowo za dany okres.

2. Jednostki postawione w stan likwidacji wyceniaj¹ aktywa wed³ug zasad okreœlonych dla jednostek kontynuuj¹cych dzia³alnoœæ, chyba ¿e przepisy o likwidacji jednostki stanowi¹ inaczej.

Rozdzia³ 3. Rachunkowoœæ placówek

§ 9. 1. Placówki prowadz¹ rachunkowoœæ w walutach zatwierdzonych planów finansowych lub w walutach okreœlonych przez dysponenta czêœci bud¿etowej.

2. Dysponent czêœci bud¿etowej mo¿e powierzyæ prowadzenie rachunkowoœci placówki innej placówce lub jednostce.

§ 10. 1. Œrodki trwa³e do wartoœci stanowi¹cej równowartoœæ 500 euro, wartoœci niematerialne i prawne oraz materia³y zalicza siê do kosztów placówki bezpoœrednio po ich nabyciu, a uzyskane w wyniku finansowania inwestycji spisuje siê w ciê¿ar funduszu inwestycyjnego bezpoœrednio po rozliczeniu inwestycji.

2. Œrodki trwa³e wycenia siê w wartoœci ceny nabycia lub kosztów poniesionych na budowê lub ulepszenie œrodka trwa³ego lub wed³ug zasad okreœlonych przez dysponenta czêœci bud¿etowej.

3. Œrodki trwa³e nie podlegaj¹ umorzeniu i amortyzacji.

4. Do nale¿noœci i zobowi¹zañ placówki stosuje siê zasady okreœlone w § 7.

Rozdzia³ 4. Plany kont

§ 11. 1. Wprowadza siê nastêpuj¹ce plany kont:

 

1) plan kont dla bud¿etu pañstwa i bud¿etów jednostek samorz¹du terytorialnego, okreœlony w za³¹czniku nr 1do rozporz¹dzenia;

 

2) plan kont dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych, gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych, okreœlony w za³¹czniku nr 2do rozporz¹dzenia;

 

3) plan kont dla placówek, okreœlony w za³¹czniku nr 3do rozporz¹dzenia.

 

2. Plany kont stanowi¹ podstawê do opracowania zak³adowych planów kont.

§ 12. 1. Ustalaj¹c zak³adowy plan kont, nale¿y kierowaæ siê nastêpuj¹cymi zasadami:

 

1) podane w planach kont konta nale¿y traktowaæ jako standardow¹ liczbê kont, która mo¿e byæ ograniczona jedynie o konta s³u¿¹ce do ksiêgowania operacji gospodarczych niewystêpuj¹cych w jednostce lub placówce albo uzupe³niona o konta zgodne co do treœci ekonomicznej z odpowiednimi kontami planu kont;

 

2) podstaw¹ prowadzenia rachunkowoœci mo¿e byæ odpowiedni plan kont, uzupe³niony co najmniej o wykaz kont ksi¹g pomocniczych, które maj¹ byæ prowadzone do poszczególnych kont syntetycznych;

 

3) plan kont dla bud¿etu pañstwa lub bud¿etu jednostki samorz¹du terytorialnego mo¿e byæ uzupe³niony, w miarê potrzeby, o w³aœciwe konta planu kont dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych i gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych;

 

4) zak³adowy plan kont powinien uwzglêdniaæ ustalenia dysponenta czêœci bud¿etowej lub zarz¹du jednostki samorz¹du terytorialnego dotycz¹ce zasad grupowania operacji gospodarczych istotnych dla rodzaju dzia³alnoœci;

 

5) zak³adowy plan kont powinien zapewniaæ mo¿liwoœæ sporz¹dzenia sprawozdañ finansowych, sprawozdañ bud¿etowych lub innych sprawozdañ okreœlonych w odrêbnych przepisach.

 

2. Je¿eli przepisy dotycz¹ce sprawozdañ nak³adaj¹ obowi¹zek:

 

1) wykazywania w sprawozdaniach obrotów na okreœlonych kontach - stosowana technika ksiêgowoœci powinna umo¿liwiæ prawid³owe ustalenie wysokoœci tych obrotów;

 

2) uzyskiwania informacji równie¿ w innych uk³adach ni¿ okreœlone w planie kont - ewidencja aktywów, pasywów, kosztów i przychodów oraz strat i zysków nadzwyczajnych mo¿e byæ dokonywana wed³ug innych dodatkowych klasyfikacji.

 

3. W zale¿noœci od potrzeb mo¿na stosowaæ nastêpuj¹ce zasady ewidencji i rozliczania kosztów:

 

1) ponoszone koszty ujmuje siê tylko na kontach zespo³u 4 „Koszty wed³ug rodzajów i ich rozliczenie”;

 

2) ponoszone koszty ujmuje siê zarówno na kontach zespo³u 4 „Koszty wed³ug rodzajów i ich rozliczenie”, jak i w zespole 5 „Koszty wed³ug typów dzia³alnoœci i ich rozliczenie” z dalszym ich rozliczeniem na konta zespo³u 6 „Produkty” i 7 „Przychody i koszty ich uzyskania”.

 

§ 13. Jednostki i placówki s¹ obowi¹zane wprowadzaæ do zak³adowych planów kont zmiany wynikaj¹ce ze zmian w zasadach wykonywania bud¿etu, gospodarki finansowej lub sprawozdawczoœci.

Rozdzia³ 5. Sprawozdania finansowe

§ 14. 1. Jednostki kontynuuj¹ce dzia³alnoœæ sporz¹dzaj¹ sprawozdanie finansowe obejmuj¹ce bilans, rachunek zysków i strat jednostki (wariant porównawczy) oraz zestawienie zmian w funduszu jednostki na dzieñ zamkniêcia ksi¹g rachunkowych (dzieñ bilansowy), to jest na dzieñ 31 grudnia.

2. Placówki kontynuuj¹ce dzia³alnoœæ sporz¹dzaj¹ sprawozdanie finansowe obejmuj¹ce bilans na dzieñ zamkniêcia ksi¹g rachunkowych (dzieñ bilansowy), to jest na dzieñ 31 grudnia.

3. Pozosta³e jednostki i placówki sporz¹dzaj¹ sprawozdanie finansowe na dzieñ zamkniêcia ksi¹g rachunkowych, w terminach okreœlonych w art. 12ustawy o rachunkowoœci.

4. Sprawozdanie finansowe sporz¹dzane na podstawie w³asnych ksi¹g rachunkowych jednostki jest sprawozdaniem finansowym jednostkowym.

5. Sprawozdanie finansowe sporz¹dzane na podstawie sprawozdañ finansowych jednostkowych lub jednostkowych i ³¹cznych jest sprawozdaniem ³¹cznym.

6. Sprawozdania finansowe ³¹czne s¹ sum¹ sprawozdañ finansowych jednostkowych lub jednostkowych i ³¹cznych i sporz¹dza siê je w z³otych i groszach.

§ 15. 1. Bilans sporz¹dza siê wed³ug wzoru okreœlonego:

 

1) w za³¹czniku nr 4do rozporz¹dzenia - bilans z wykonania bud¿etu pañstwa, bud¿etu jednostki samorz¹du terytorialnego;

 

2) w za³¹czniku nr 5do rozporz¹dzenia - bilans jednostki bud¿etowej, zak³adu bud¿etowego, gospodarstwa pomocniczego jednostki bud¿etowej;

 

3) w za³¹czniku nr 6do rozporz¹dzenia - bilans placówki;

 

4) w za³¹czniku nr 7do rozporz¹dzenia - skonsolidowany bilans jednostki samorz¹du terytorialnego.

 

2. Rachunek zysków i strat jednostki (wariant porównawczy) sporz¹dza siê wed³ug wzoru okreœlonego w za³¹czniku nr 8do rozporz¹dzenia.

3. Zestawienie zmian w funduszu jednostki sporz¹dza siê wed³ug wzoru okreœlonego w za³¹czniku nr 9do rozporz¹dzenia.

§ 16. 1. Sprawozdanie finansowe sporz¹dza siê w terminie 3 miesiêcy od dnia, na który zamyka siê ksiêgi rachunkowe.

2. W celu sporz¹dzenia skonsolidowanego bilansu jednostki samorz¹du terytorialnego stosuje siê odpowiednio przepisy rozdzia³u 6 ustawy o rachunkowoœci przy za³o¿eniu, i¿ jednostk¹ dominuj¹c¹ jest jednostka samorz¹du terytorialnego.

3. Zarz¹d jednostki samorz¹du terytorialnego mo¿e rozszerzyæ zakres informacji wykazywanych w skonsolidowanym bilansie jednostki samorz¹du terytorialnego.

§ 17. 1. Sprawozdanie finansowe jednostki i placówki podpisuje kierownik jednostki i g³ówny ksiêgowy lub ksiêgowy placówki.

2. Bilans z wykonania bud¿etu pañstwa podpisuje Minister Finansów i g³ówny ksiêgowy bud¿etu pañstwa.

3. Bilans z wykonania bud¿etu jednostki samorz¹du terytorialnego podpisuj¹ cz³onkowie zarz¹du i skarbnik.

4. Sprawozdania finansowe ³¹czne i skonsolidowany bilans jednostki samorz¹du terytorialnego podpisuje przewodnicz¹cy zarz¹du i skarbnik.

§ 18. 1. Kierownicy jednostek bud¿etowych sk³adaj¹ sprawozdanie finansowe odpowiednio dysponentom œrodków bud¿etu wy¿szego stopnia lub zarz¹dom jednostek samorz¹du terytorialnego.

2. Kierownicy zak³adów bud¿etowych sk³adaj¹ sprawozdania finansowe odpowiednio dysponentom czêœci bud¿etowej lub zarz¹dom jednostek samorz¹du terytorialnego.

3. Kierownicy gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych sk³adaj¹ sprawozdanie finansowe jednostce bud¿etowej.

4. Sprawozdania finansowe, o których mowa w ust. 1-3, sk³ada siê do dnia 31 marca roku nastêpnego.

§ 19. 1. Dysponenci œrodków bud¿etu drugiego stopnia sporz¹dzaj¹ sprawozdania finansowe ³¹czne osobno dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych i gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych i przekazuj¹ je dysponentom czêœci bud¿etowej do dnia 15 kwietnia roku nastêpnego.

2. Dysponenci czêœci bud¿etowej sporz¹dzaj¹ sprawozdania finansowe ³¹czne osobno dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych i gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych i przekazuj¹ je do Ministerstwa Finansów do dnia 30 kwietnia roku nastêpnego.

3. Zarz¹dy jednostek samorz¹du terytorialnego sporz¹dzaj¹ sprawozdania finansowe ³¹czne osobno dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych i gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych i przekazuj¹ je do regionalnej izby obrachunkowej w terminie do dnia 30 kwietnia roku nastêpnego.

4. Zarz¹dy jednostek samorz¹du terytorialnego przekazuj¹ bilanse z wykonania bud¿etu jednostki samorz¹du terytorialnego do regionalnej izby obrachunkowej do dnia 30 kwietnia roku nastêpnego.

5. Skonsolidowany bilans jednostki samorz¹du terytorialnego jest sporz¹dzany w z³otych i groszach i przekazywany do regionalnej izby obrachunkowej w formie dokumentu oraz w formie elektronicznej w terminie 3 miesiêcy od dnia otrzymania ostatniego sprawozdania podlegaj¹cego konsolidacji.

6. Regionalna izba obrachunkowa przekazuje do Ministerstwa Finansów skonsolidowane bilanse jednostek samorz¹du terytorialnego w formie elektronicznej w terminie 14 dni od dnia otrzymania ostatniego skonsolidowanego bilansu jednostki samorz¹du terytorialnego.

§ 20. 1. Placówka sporz¹dza bilans w terminie okreœlonym przez dysponenta czêœci bud¿etowej i przekazuje go dysponentowi czêœci bud¿etowej najbli¿sz¹ poczt¹ kuriersk¹.

2. Dysponenci czêœci bud¿etowych sporz¹dzaj¹ bilans ³¹czny placówek i przekazuj¹ go do Ministerstwa Finansów do dnia 31 maja roku nastêpnego.

3. Bilanse ³¹czne sporz¹dza siê w walucie polskiej, przy zastosowaniu kursu œredniego Narodowego Banku Polskiego aktualnego na dzieñ, na który zosta³ sporz¹dzony bilans placówki.

Rozdzia³ 6. Przepisy przejœciowe i koñcowe

§ 21. Kierownicy jednostek i placówek dostosuj¹ prowadzenie rachunkowoœci do szczególnych zasad rachunkowoœci okreœlonych w niniejszym rozporz¹dzeniu w terminie do dnia 31 paŸdziernika 2006 r.

§ 22. Rozporz¹dzenie wchodzi w ¿ycie po up³ywie 14 dni od dnia og³oszenia.[2]

 

Za³¹cznik 1.

Plan kont dla bud¿etu pañstwa i bud¿etów jednostek samorz¹du terytorialnego

 

Za³¹cznik 2.

Plan kont dla jednostek bud¿etowych, zak³adów bud¿etowych, gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych

 

Za³¹cznik 3.

Plan kont dla placówek

 

Za³¹cznik 4.

Bilans z wykonania bud¿etu pañstwa, bud¿etu jednostki samorz¹du terytorialnego (wzór)

 

Za³¹cznik 5.

Bilans jednostki bud¿etowej, zak³adu bud¿etowego, gospodarstwa pomocniczego jednostki bud¿etowej (wzór)

 

Za³¹cznik 6.

Bilans placówki (wzór)

 

Za³¹cznik 7.

Skonsolidowany bilans jednostki samorz¹du terytorialnego (wzór)

 

Za³¹cznik 8.

Rachunek zysków i strat jednostki (wariant porównawczy) (wzór)

 

Za³¹cznik 9.

Zestawienie zmian w funduszu jednostki (wzór)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin