referat- marketing.doc

(30 KB) Pobierz

Rynek turystyczny.
 

Marketing ściśle wiąże się z pojęciem rynku. Rynek jako kategoria ekonomiczna powstał wraz z pojawieniem się wymiany towarowej. Początkowo było to pojęcie o charakterze geograficzno-terytorialnym , ponieważ to w regionalnych miejscach dochodziło do wymiany między kupującym a sprzedającym.
 


Definicja rynku według S. Mynarskiego – rynek to ogół stosunków wymiennych (towarowo- pieniężnych) między sprzedającymi, którzy oferują do sprzedaży towary i usługi po określonej cenie (czyli zgłaszają podaż), a kupującymi, którzy wyrażają chęć zakupu tych towarów i usług popartą odpowiednimi środkami płatniczymi (czyli zgłaszają popyt).

Ta definicja obejmuje podmioty rynkowe którymi są sprzedający i kupujący oraz przedmioty rynkowe którymi są towary i usługi oraz środki płatnicze.

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa rynek jest to zbiór potencjalnych nabywców mających określoną potrzebę lub pragnienie, którzy w celu ich zaspokojenia są gotowi i są w stanie dokonać wymiany.
 

To właśnie na rynku widać aktywność podmiotów zajmujących się gospodarką turystyczną, gmin i regionów turystycznych oraz podmiotów tworzących popyt na dobra i usługi turystyczne. Podmioty tworzące popyt ujawniają swoje potrzeby związane z turystyką posiadając odpowiednie fundusze na to. Konieczność zaspokajania tych potrzeb powoduje to że podmioty związane z usługami turystycznymi dostosowują się do oczekiwań turystów. Kształtując w ten sposób segment rynku zwany rynkiem turystycznym.

 

Cechy rynku turystycznego.

 

●  jest to rynek dóbr i usług (z przewagą usług)

●  występuje tu popyt łączny na dobra i usługi, których sprzedaż wzajemnie się uzupełnia

●  konsumpcja nastepuje w miejscu podaży jednocześnie z produkcją usług.

●  rynek turystyczny występuje nie tylko w miejscy czasowego pobytu turystów, ale także w miejscu stałego zamieszkania, przed wyjazdem oraz po powrocie z podróży.


Rynek usług turystycznych - jest to ogół stosunków wymiennych między osobami i instytucjami świadczącymi usługi turystyczne turystom ( przedstawiającymi podaż) a osobami i instytucjami nabywającymi te usługi, stanowiące przedmioty potrzeb turystycznych (przedstawiającymi popyt).

 

Rynek usług turystycznych w ujęciu przedmiotowym – jest to proces, w którym nabywcy usług turystycznych i wytwórcy usług turystycznych co chcą kupić i sprzedać i na jakich warunkach.

Rynek usług turystycznych w ujęciu podmiotowym – jest to zbiór nabywców usług turystycznych i wytwórców turystycznych dokonujących transakcji rynkowych, których przedmiotem są usługi turystyczne.

 

 

 

Usługi turystyczne to wszystkie pożyteczne czynności służące zaspokojeniu materialnych (komunikacja, nocleg) i niematerialnych (duchowych, kulturalno-rozrywkowe) potrzeb turystycznych człowieka.

Zgodnie z Ust. O usługach turystycznych z 29 sierpnia 1997 r usługi turystyczne to „usługi przewodnickie, usługi hotelarskie, oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym”.
 


Ustawa ta nazywa usługami turystycznymi wszystkie usługi jeśli są świadczone odwiedzającym turystom i odwiedzającym jednodniowym, podkreślając wyłącznie turystyczny charakter usług hotelarskich i przewodnickich (określa je jako usługi turystyczne bez względu na to, czy korzystają z nich odwiedzający, czy też mieszkańcy danej miejscowości).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin