konspekt- owoce.doc

(28 KB) Pobierz
Kornelia Witkowska

Kornelia Witkowska                         

                

          Konspekt zajęć z dnia 27,09,2006r.

 

TEMAT: Porządki w spiżarni. Zabawa dydaktyczno- ruchowa.

 

METODY:

ü      Podająca

ü      Poszukująca

ü      Ekspresyjna

ü      Praktyczna

 

CELE:

Poznawcze:

·         Dziecko poznaje jak tworzyć zbiory owoców według cech jakościowych (koloru)

Kształcące:

·         Dziecko doskonali umiejętność reakcji na sygnał słowny i dźwiękowy nauczyciela 

Wychowawcze:

·         Dziecko potrafi się zgodnie, wspólnie bawić

 

FORMY:

ü      Zbiorowa

 

POMOCE: 4 obręcze w kolorach żółtym, zielonym, czerwonym i fioletowym; po 10 owoców w 5 kolorach- 4 takich samych jak obręcze i różowym; bębenek; tamburyn; szarfy do oznakowania; magnetofon

 

UCZESTNICY: cała grupa

 

PRZEBIEG:

§         Dzisiaj będziemy zbierać owoce, a następnie porządkować je wszystkie w spiżarni

§         Jakie owoce mam tutaj?- pokazuje kolejno wycięte z papieru. owoce: jabłko, gruszkę, truskawkę i śliwkę.

§         W jakich kolorach są te owoce?

§         Zobaczcie w czterech kątach sali są rozłożone 4 obręcze będą to nasze koszyczki.

§         Każdemu z was założę szarfę w czterech różnych kolorach. Niech podniosą ręce te dzieci, których szarfa ma kolor zielony, fioletowy, żółty, czerwony. Kolor będzie symbolizował to w jakiej grupie jesteś i jakie owoce będziesz zbierał

§         Niech każda grupa stanie obok kosza takiego samego koloru jak szarfa- w tym czasie rozrzucam po Sali kolorowe owoce

§         Ja włączę muzykę wtedy każda grupa będzie zbierała takie owoce, jakiego koloru ma koszyczek ale tylko kiedy muzyka będzie włączona kiedy umilknie przestajemy i wracamy do koszyczka aby powkładać zapasy- powtarzam włączanie i wyłączanie muzyki kilka razy, aż na podłodze zostaną tylko różowe owoce

§         Teraz usadźcie w kole sprawdzimy czy w naszych spiżarniach porządki zostały dobrze zrobione- z każdej grupy wybieram po jednym dziecku- gospodarzu i sprawdzam czy w obręczach są owoce tylko jednego koloru

§         Widzę, że wszystkie koszyczki są już uporządkowane wie teraz możemy się pobawić

§         Wyciągam bębenek i tamburyn- Posłuchajcie jaki dźwięk wydaje bębenek- gram na bębenku- Teraz posłuchajcie tamburynu

§         Teraz zabawimy się w zbieranie owoców.

§         Kiedy usłyszycie dźwięk bębenka będziecie zbierali truskawki. Kto mi powie gdzie rosną truskawki? A krzaczki są wysokie?- wiec będziecie zbierać nisko się pochylając – pokazuje jaki ruch mają wykonywać- a kiedy będę grała na tamburynie, będziecie zbierały jabłka. Gdzie jabłka rosną? Na jakim drzewie? Nisko czy wysoko? Czyli jabłka zbieramy wyciągając się wysoko jak najwyżej do góry, można nawet podskoczyć - pokazuje jak mają to robić

§         Zaczynamy- powtarzam zmianę instrumentu kilka razy

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin